غذای خوب ، با ما بهترین باشید.بسیاری از ما حتی یک بار هم نام ماهی های جنوب را نشنیده ایم. شاید اگر از ما بپرسند جنوب کشور چه ماهی هایی وجود دارد، و از میان ماهی جنوب کدام یک خوش طعم تر است؟ نتوانیم پاسخ مناسبی به این سوال دهیم. اما بدون شک ماهی هایی که در جنوب و دریای خلیج فارس زندگی می کنند، بیشتر از ماهی های شمالی ارزشمند هستند.

زیرا این ماهی ها هم از نظر طعم و هم از نظر مقوی بودن، از ارزش غذایی بالایی برخوردار هستند. بهتر است ابتدا این ماهی های خوشمزه را بشناسیم، تا سپس به بررسی مزایا و ارزش غذایی هر یک از آنها بپردازیم. 

ماهی جنوب

انواع متنوع ماهی جنوب و نام ان ها 

نکته جالبی که می توانیم در خصوص ماهی های جنوب کشور بیان نماییم، این است که ماهی های جنوب نسبت به ماهی های شمال، هم از نظر شکل و هم از نظر مزه متنوع تر هستند. از میان بهترین 

ماهی جنوب که می توانیم معرفی کنیم، حلوا سفید، شوریده، حلوا سیاه، خارو، راشگو، زمین کن، سنگسر، صُبیتی، صُبور و هستند.

حلوا سفید

شاید بهتر است بگوییم ماهی حلوا سفید، معروف ترین ماهی جنوبی به شمار می رود، که بیشتر مردم خوزستان ان را با نام زبیدی می شناسند. این ماهی شکل لوزی و کتابی داشته و تمیز کردن آن بسیار ساده است. کافیست شکافی در زیر گوش ماهی

بارنج ایجاد کنید، و آبشش های آن را با دست بیرون کشید. 

از این ماهی هم برای سرخ کردن و هم برای سرو با سبزی پلو استفاده می شود. بسیار خوش طعم بوده و حس خاصی در حین خوردن آن، به انسان دست میدهد. حلوا سفید ماهی جنوب و یک ماهی آزاد است. 

حلوا سیاه

جالب است بدانید که در خلیج فارس همانطور که ماهی حلوا سفید وجود دارد، یک ماهی با نام حلوا سیاه نیز شناخته شده است. این ماهی به دلیل داشتن پوست خاکستری تیره، به حلوا سیاه شهرت یافته است. از نظر طعم باید بگوییم مزه آن بسیار عالی بوده و مناسب برای سرخ کردن است.

انواع مختلف ماهی های جنوب

شوریده 

بین همه ماهی های معروف ماهی شوریده جنوب را همه می شناسند. این ماهی ظریف و کشیده است، و از فلس های نقره ای ریز برخوردار می باشد. ماهی جنوب شوریده گوشت سفیدی داشته و تیغ کمی در آن وجود دارد. زمانی که این ماهی طبخ می شود، نرم و لطیف شده و به راحتی قابل استفاده است.

راشگو

ماهی های جنوب دسته بندی های خاصی از نظر مرغوبیت دارند. که بین این دسته ها، ماهی جنوب راشکو بهترین و مرغوب ترین به شمار می رود. این ماهی ضایعات کمی داشته و اطراف پوزه و چشم آن کمی قرمز است. می توانید این ماهی را هم به صورت سرخ کرده، هم کبابی، هم بخار پز و هم قلیه ای استفاده نمایید. 

سنگسر

ماهی های کتابی شکلی که در دریای خلیج فارس زندگی می کنند، همیشه خاص و خوشمزه هستند. از این میان ماهی سنگسر را نیز می توانیم نام ببریم. این ماهی اصولا دارای پوستی نقره ای رنگ است که در برخی مواقع به سرخی می زند. 

ماهی های جنوبی سنگسر از نظر ساختاری، دارای استخوان های بسیار زیادی هستند. از این رو بهتر است آنها را به صورت کباب، یا قلیه ای استفاده کنید. 

صُبور

ماهی جنوب صُبور در میان مردم خوزستان همچون نگینی در میان صدف است. اگر هر نوع ماهی به آنها پیشنهاد کنید، باز هم محال است که جای ماهی صُبور را برای آنها بگیرد. این ماهی دارای گوشت پر چربی بوده و از نظر تیغ دار بودن، بسیار تیغ های ریزی دارد. 

بهترین روش طبخ ماهی صُبور، شکم پر و کبابی است. این ماهی بوی تند و قوی دارد و مناسب برای کباب در بیرون از خانه است. خوزستانی ها بیشتر این ماهی را با حشو درست می کنند تا طعم بهتری به دست آید. 


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

استفاده از گوشت های مختلف در برنامه غذایی همه ما مشاهده می شود. که خود به دو دسته گوشت های تازه و گوشت های منجمد دسته بندی می شود. همه ترجیح می دهند از گوشت تازه در برنامه غذایی خود استفاده کنند، زیرا می دانند که حذف گوشت از رژیم غذایی می تواند برای آنها مشکلاتی را به بار آورد.

مدتی است که گوشت های منجمد وارد بازار شده اند. که این گوشت ها از نظر قیمت به صرفه تر از گوشت های تازه بوده، و از نظر کیفیت نیز باید بگوییم در درجه خوبی قرار دارند. اما همه ما با این سوال مواجه می شویم، که بین گوشت تازه و گوشت منجمد کدام یک بهتر است؟ 

آیا اصلا می توانیم میان این دو گوشت مصرفی تفاوتی قائل شویم؟ بهتر است به تفسیر ویژگی های این دو دسته از گوشت های موجود در بازار بپردازیم، تا پاسخ سوال خود را بیابیم. 

گوشت های منجمد

گوشت های منجمد چه گوشت هایی هستند؟

در کشور ما شرایط مناسبی برای نگهداری از گوشت های منجمد

بارنج وجود ندارد. از این رو بیشتر گوشت های منجمدی که وارد بازار می شوند، وارداتی بوده و از کشورهایی همچون برزیل، و وارد کشور می شوند. این گوشت های برخلاف گوشت تازه نیاز به نگهداری و مراقب شدید دارند. 

گوشت های منجمد را در درجه 45 درجه منجمد نموده، و باید تا زمان رسیدن به دست مشتری، در دمای درجه سانتی گراد قرار گیرند. اگر تنها اختلالی در این امر پیش اید، می تواند منجر به کاهش کیفیت گوشت گردد. به همین دلیل باید در نگهداری آن تا پیش از رسیدن به دست مشتری بسیار گوشید.

در حالی که گوشت تازه همیشه از کیفیت، عطر، طعم و . بهتری برخوردار است. اما از سوی دیگر این دسته از گوشت ها نیز باید حتما به صورت بهداشتی به دست مشتری برسند. تمامی گوشت های منجمد از چندین مرتبه ازمون های کیفیتی می گذرند، تا به دست مشتری برسند.

اگر از گوشت های منجمد بیشتر از گوشت تازه استفاده می کنید، به شما توصیه می شود، که به هیچ عنوان گوشت یخ زده را درون آب سرد یا گرم قرار ندهید. زیرا با از بین رفتن خونابه گوشت، بسیاری از ویتامین ها و پروتئین های آن نیز از بین می رود. 

گوشت تازه

گوشت تازه و باز چه نوع گوشتی است؟

این دسته از گوشت ها، معمولا به صورت روزانه در کشتارگاه تهیه و به بازار عرضه می شوند. تازه بودن گوشت ها منجر به محبوبیت بیشتر آن شده و مردم به دلیل عطر و طعم تازه، بیشتر استفاده از گوشتهای تازه را ترجیح می دهند. البته بسته به سلیقه افراد بوده و جامعیت ندارد. 

شما در 

گوشت تازه می توانید بافت تازه و گرم گوشت را به خوبی احساس کنید. از این رو در حین پخت و استفاده، حس خوبی به شما دست می دهد. برای تهیه این گوشت های تازه کافیست به مکان هایی همچون قصابی ها، میادین میوه و تره بار و . مراجعه نمایید. 

البته به خاطر داشته باشید که خرید گوشت تازه از هر محلی، درست نیست. پس حتما از این که مغازه قصابی شما، توسط وزارت بهداشت مجوز رسمی دریافت کرده است یا خیر، اطمینان حاصل نمایید. پس از آن با خیال راحت برای خرید و استفاده از این گوشت های تازه اقدام کنید. تا با مشکلی در مورد مصرف این محصول رو به رو نشوید.  

درست است که خرید گوشت های منجمد نسبت به گوشت تازه از هزینه کمتری برخوردار است، اما مردم نمی دانند، که بسیاری از انگل ها و میکروب های درون گوشت، در حالتی که منجمد می شود از بین می رود. پس این دسته از گوشت ها می توانند بهداشتی تر بوده و به دلیل گذشتن از فیلتر های بسیار، از نظر کیفیت، در سطح بالاتری قرار گیرند.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

اسپاگتی بلونز | طرز تهیه اسپاگتی بلونز با گوشت چرخ کرده

اسپاگتی یکی از خوشمزه ترین غذاهای ایتالیایی بوده که با ذائقه ایرانیان یکسان است. اسپاگتی با گوشت چرخ کرده در واقع همان پاستا بلونز است که در اکثر رستوران های ایتالیایی دیده اید و امتحان کرده اید. در این مقاله قصد داریم طرز تهیه اسپاگتی بلونز با گوشت چرخ کرده را ارائه کنیم تا شما عزیزان بتوانید در خانه یا در رستوران های خود تهیه کنید و از خوردن آن نهایت لذت را تجربه کنید.

طرز تهیه اسپاگتی بلونز با گوشت چرخ کرده

 

قدم نخست در طرز تهیه اسپاگتی بلونز با گوشت چرخ کرده

در قدم اول طرز تهیه اسپاگتی بلونز با گوشت چرخ کرده، لازم است بدانید زمان پخت این غذا 45 دقیقه و زمان آماده سازی 10  الی 15 دقیقه طول می کشد. به اعتقاد بارنج، رمز و راز خوشمزه شدن اسپاگتی استفاده از گوشت تازه و سرخ کردن صحیح آن است. گوشت نقش ویژه ای در این مدل اسپاگتی داشته و بدون آن طعم و مزه هیجان انگیزی نخواهد داشت. در نتیجه در مرحله اول برای اینکه گوشت را به خوبی بپزید باید از یک ماهیتابه چدنی استفاده کنید. ماهیتابه را روی شعله زیاد گذاشته و اجازه دهید گوشت در چربی خود بپزد.

 

اسپاگتی  بلونز را می توانید با پنه یا فوتوچینی درست کنید و هیچ محدودیتی برای نوع ماکارونی وجود ندارد. اما پنه به دلیل اینکه مرسوم ترین غذا در ایتالیا بوده و به طور معمول در هر رستورانی با پنه تهیه می شود؛ پیشنهاد ما این است که شما هم از پنه استفاده کنید. یکی از مهمترین دلایلی که از پنه استفاده می شود این است که داخل آن فضای خالی داشته و مواد را سریع تر جذب می کند. بنابراین در حین خوردن اسپاگتی بلونز طعم بسیار لذیذی را احساس خواهید کرد.

پاستا بلونز با گوشت چرخ کرده

مواد لازم برای تهیه اسپاگتی بلونز

نمک: یک قاشق چایخوری

کره: یک قاشق چایخوری

پیاز رنده شده: 1/2 فنجان

هویج رنده شده: 1/2 فنجان

گوشت چرخ کرده: نیم کیلو گرم

سیر رنده شده: 6 حبه یا به مقدار لازم

شیر: دو فنجان

آویشن: یک قاشق چایخوری

پنه یا فتوچینی: یک بسته کوچک (یا به مقدار لازم)

آب گوجه فرنگی و یا گوجه فرنگی خرد شده: 1/5 فنجان

پنیر پارمزان: برای تزیین اسپاگتی

جعفری: برای طعم دهی بهتر و تزیین روی اسپاگتی

ریحان: برای طعم دهی بهتر و تزیین روی اسپاگتی

 

روش پخت اسپاگتی بلونز با گوشت چرخ کرده

برای تهیه اسپاگتی بلونز ماهیتابه یا قابلمه ای که انتخب کرده اید را روی حرارت قرار دهید و کره را داخل آن بریزید. پیازها را اضافه کرده و اجازه دهید سرخ شوند. بعد از اینکه پیازها سرخ شدند، هویج را به همراه کمی نمک به آن اضافه کنید.

تعداد سیرهایی که انتخاب کرده اید را رنده کنید و بعد به مخلوط پیاز و هویج اضافه کنید. در مرحله بعد گوشت چرخ کرده و آویشن را به مواد اضافه کنید و مواد اسپاگتی بلونز را کاملا سرخ کنید. بعد از 10 دقیقه به آن سر بزنید و اگر گوشت تغییر رنگ داده بود، دو فنجان شیر را به آن اضافه کنید. سپس زیر گاز را کم کنید تا 20 - 30 دقیقه مواد اسپاگتی، درون شیر پخته شوند.

در مرحله بعدی طرز تهیه اسپاگتی بلونز با گوشت چرخ کرده، گوجه فرنگی خرد شده را به مواد گوشت اضافه کنید و اجازه دهید تا سس به جوش بیاید. بعد حرارت شعله گاز را کم کنید و اجازه دهید سس به غلظت مناسب برسد.

اسپاگتی بلونز

 

پنه یا فوتوچینی را درون آب در حال جوش بریزید؛ و بعد آنها را آبکش کنید. بعد مقداری از پنه را داخل بشقاب ریخته و مواد گوشت و سسی که آماده کرده اید را به آن اضافه کنید. برای تزئین اسپاگتی بلونز می توانید از پنیر پارمزان، برگ ریحان یا جعفری استفاده کنید. امیدواریم از طرز تهیه اسپاگتی بلونز با گوشت چرخ کرده لذت برده باشید و طعم این غذای ایتالیایی اصل و خوشمزه برایتان به یادماندنی باشد. لازم به تذکر است که این غذا شباهت زیادی با ماکارانی داشته و فقط در مرحله هویج و شیر با هم تفاوت دارند.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه کوفته قلقلی با گوشت چرخ کرده

کوفته قلقلی با گوشت چرخ کرده یکی از لذیذترین غذاهایی است که با گوشت تهیه می شود و در بین ایرانیان طرفداران زیادی دارد. مواد به کار رفته در این غذا متعدد بوده و گاهی بر اساس ذائقه های مختلف طبخ می شود. اما در این مقاله قصد داریم طرز پخت کوفته با گوشت چرخ کرده را ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

کوفته قلقلی با گوشت چرخ کرده

 

مواد لازم برای تهیه کوفته قلقلی با گوشت چرخ کرده

کوفته در اصل مخصوص تبریز بوده و مردم تبریز آن را به نحو احسن می پزند. اما این غذا رفته رفته مشهور شده و در اکثر رستوران های ایرانی سرو می شود. همچنین توریست هایی که از کشورهای مختلف به ایران می آیند به کوفته قلقلی علاقه نشان داده و آن را به عنوان یک غذای اصیل ایرانی می شناسند. این دستور غذایی کوفته قلقلی با گوشت چرخ کرده که برای شما در نظر گرفته ایم مخصوص 4 نفر است. در نتیجه اگر تعداد بیشتری می خواهید باید به مواد زیر افزوده و بعد به تهیه آن بپردازید.

 

مواد لازم کوفته قلقلی تبریزی

 گوشت چرخ کرده 500 گرم

تخم مرغ 1 عدد

 پیاز متوسط 2 عدد

 گوجه فرنگی 2 عدد

 روغن مایع به اندازه کافی

 آرد نخودچی به اندازه کافی

 رب گوجه فرنگی 2 قاشق غذاخوری

نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به اندازه کافی

کوفته قلقلی تبریزی

دستور پخت کوفته قلقلی با گوشت

1.در قدم اول باید تعداد پیازهایی که انتخاب کردید را پوست کنده و کاملا با رنده ریز می کنید. بعد آب پیازها را دور ریخته و گوشت را به پیازها اضافه کنید و هم بزنید. بعد تخم مرغ ها را در ظرفی شکسته و وقتی از سالم بودن آنها مطمئن شدید، مخلوط گوشت و پیاز را به تخم مرغ ها اضافه کنید.

 

 

2.در مرحله بعدی فلفل، نمک و زردچوبه روی مواد بریزید و کاملا مخلوط کنید. 1 قاشق آرد نخودچی را در حالی که به هم میزنید اضافه کنید تا مواد سفت تر شود. اگر احساس کردید مواد شل هست باید مجدد یک قاشق آرد به آن ها اضافه کنید.

 

 

3.به یاد داشته باشید اگر مواد شما زیاد از حد سفت شود در حین پختن، خشک خواهد بد و اگر بیش از حد شل باشد مواد به حالت قلقلی در نمی آید و از هم می پاشد. پس حد وسط را رعایت کنید. اگر احساس کردید مایع سفت است، مقداری آب ولرم به آن اضافه کنید تا شبیه به ماست شود.

 

4.اگر می خواهید کوفته قلقلی با گوشت چرخ کرده کاملا مغز پخت شود؛ باید آنها را درون ظرفی عمیق با روغن زیاد سرخ کنید. با این روش کوفته تبریزی کاملا سرخ شده و درون آن نیز ترد و خوشمزه می شود.

 

5.مایه کوفته قلقلی با گوشت چرخ کرده را بردارید و به وسیله دست ها آنها را به حالت گرد در می آوریم. سپس کوفته ها را تک به تک داخل روغن از قبل داغ شده قرار دهید. اگر نمی خواهید کوفته ها کاملا سرخ و ترد شوند، در ته قابلمه یا ماهیتابه روغن کمتری بریزید.

 

6.وقتی کوفته ها را در تابه چیدید، صبر کنید تا کمی تغییر رنگ دهند. بعد آنها را به طرف های مختلف بچرخانید.

 

7.تا وقتی کوفته ها کامل پخته شوند، می توانید سس کوفته قلقلی را آماده کنید. اول گوجه فرنگی ها را شسته و خرد کنید. 1 عدد پیاز بردارید و به صورت نگینی خرد کنید. یک ماهیتابه جدا بردارید و وقتی روغن داغ شد، پیازها را به آن اضافه کرده و تفت دهید.

 

8.رب گوجه فرنگی را به پیازها اضافه کنید. بعد گوجه فرنگی ها را در ماهیتابه ریخته و به همراه نمک و فلفل سیاه تفت دهید. همچنین یک لیوان آب روی مواد سس بریزید. در انتها کوفته قلقلی با گوشت چرخ کرده که سرخ شده را در سس بچینید و صبر کنید تا با حرارت جا بیافتد. در این زمان کوفته ها کاملا طعم سس را به خود گرفته و بسیار خوشمزه می شود. این غذا را می توانید با نان یا پلو میل کنید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه کتلت مرغ و سیب زمینی

کتلت مرغ و سیب زمینی یکی از خوشمزه ترین غذاهایی است که می توانید در هفته دو وعده تهیه کنید. این غذا یکی از بهترین غذاهایی است که می توانید برای کودکان درست کنید. زیرا اکثر گودان از خوردن غذاهایی مانند کتلت لذت می برند و علاقه مند هستند. به پیشنهاد ما سعی کنید، از قسمت سینه مرغ بیشتر استفاده کنید تا مرغ بهتر و راحت تر سرخ شود. در ادامه با ما همراه باشید تا طرز پخت کتلت مرغ را آموزش دهیم.

کتلت مرغ و سیب زمینی

روش پختن کتلت مرغ و سیب زمینی

کتلت مرغ و سیب زمینی جزء شامی ها حساب می آید و حدود 30 دقیقه برای پخت آن زمان لازم است. جالب است بدانید این غذا هیچ محدودیتی نداشته می توانید برای شام و نهار و حتی مهمانی های مجلسی خود تهیه کنید. اما برای مهمانی های مجلسی بهتر است با مخلفات خوشمزه سرو شوند. این دستور پخت برای 4 نفر در نظر گرفته شده که به طور دلخواه می توانید مقدار مواد اولیه را بیشتر یا کمتر کنید.

 

مواد لازم برای تهیه کوکو مرغ و سیب  زمینی:

سینه مرغ یک عدد متوسط

تخم

مرغ 2 عدد

پیاز متوسط 2 عدد

سیب زمینی 3 عدد متوسط

پودر سوخاری 1 فنجان

زعفران ساییده نصف قاشق چایخوری

نمک و فلفل به مقدار دلخواه

کوکو مرغ و سیب زمینی

 

برای شروع تهیه کتلت مرغ

1.سینه مرغ را از داخل فریزر درآورده و اجازه دهید یخ آن باز شود. بعد سینه های مرغی که دارید را به همراه یک پیاز، یک لیوان آب و مقدار نمکی که در نظر دارید درون یک قابلمه ریخته و روی حرارت بگذارید.

 

2.در مرحله دوم فلفل و زعفران را به قابلمه روی حرارت اضافه کرده و اجازه دهید به آرامی بپزد.

 

3.همچنین سیب زمینی ها را با کمی آب و نمک درون قابلمه ای دیگر قرار دهید و اجازه دهید روی حرارت ملایم به حال خود بپزند و نرم شوند.

 

4.بعد از اینکه سیب زمینی ها کاملا پخت همانطور که داغ و نرم هستند رنده کنید و درون یک ظرف جدا نگه دارید.

 

5.تا زمانی که سیب زمینی ها خنک می شوند، مرغ های پخته شده را از قابلمه در آورید و تمام استخوان های آن را بگیرید.

 

6.این مرحله، مرحله ی چرخ کردن سیب زمینی و مرغ هاست. مرغ و سیب زمینی را با هم درون وسیله چرخ کن بریزید و اجازه دهید کاملا به هم بچسبند و مخلوط شوند.

 

7.بعد یک پیاز رنده کنید و با تخم مرغ، زعفران، نمک و فلفل مخلوط کنید. این مواد را در ظرفی جداگانه کاملا به هم بزنید و تا جایی ادامه دهید که مواد کاملا به خورد هم بروند و مخلوط شوند.

 

8.برای اینکه مواد به دستتان نچسبد، دستتان را با پودر سوخاری آغشته کنید و از مواد به اندازه کف دست بردارید. مواد را به صورت گردی یا شکلی که می خواهید در آورده و در تابه داغ قرار دهید.

 

9.این روند را تکرار کنید تا مواد کاملا تمام شوند و کتلت مرغ و سیب زمینی آماده شود.

 

نکته مهم این است که کتلت مرغ و سیب زمینی را می توانید با هر چاشنی که دوست دارید سرو کنید. برخی افراد به همراه نان باگت و سیب زمینی سرخ کرده میل می کنند، اما برخی به همراه سالاد و سبزیجات. تمام این موارد به ذائقه و علاقه شما بستگی دارد. ولی اگر قصد دارید برای مهمانان خود تهیه کنید می توانید چاشنی و حتی سس های خوشمزه مختلف را در کنارش قرار دهید. با این روش هم به همه سلیقه ها احترام گذاشته اید، هم ظاهر میز شام خود را زیباتر کرده اید. به طور کلی کتلت ها، انتخاب مناسبی برای مراسم های دورهمی و مجلل است. این دسته غذاها را وقتی با مواد غذایی رنگارنگ سرو کنید، بسیار شیک تر و هیجان انگیزتر می شوند.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

ارزش غذایی بالا برای بسیاری از ما اهمیت دارد. به همین دلیل همیشه به دنبال مواد غذایی هستیم، که از ارزش غذایی خوبی برخوردار هستند. سینه مرغ یکی از این مواد غذایی به شمار می رود، که می تواند برای بدن مزایای خاصی را به همراه داشته باشد. 

این که در هر وعده غذایی پروتئین مناسبی را به بدن وارد کنیم، برای همه ما مهم است. از این رو در سبد غذایی خود از مرغ استفاده می کنیم، که سرشار از پروتئین است. سینه مرغ یکی از سالم ترین و بهترین غذاهایی به شمار می رود، که از مواد پروتئینی بسیار زیادی برخوردار است. 

هر قسمت از مرغ می تواند دارای کالری و چربی متفاوتی باشد. مثلا گوشت سینه مرغ را می توانیم از نوع گوشت های تیره به شمار آوریم، که از چربی کمی برخوردار هستند. اصولا پوست مرغ از چربی بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل می توانید با کندن پوست مرغ، میزان کالری غذایی که می پزید را پایین آورید. 

خواص سینه مرغ بدون پوست

میزان چربی موجود در سینه مرغ چقدر است؟

گوشت سینه سرشار از پروتئین می باشد. اما این قسمت از گوشت سفید مرغ، از کالری بسیار کمی برخوردار است. می توانیم میزان کالری موجود در یک سینه مرغ پخته را کمتر از 200 کالری بیان نماییم. اما اگر شما بخواهید اقدام به سرو سینه مرغ با پوست نمایید، باید بگوییم میزان چربی موجود در این ماده غذایی، بیش از 17 گرم افزایش خواهد یافت. 

اگر در رژیم کاهش وزن به سر می برید، اصلا از استفاده و مصرف غذاهای پرچرب نترسید. اما این که میزان چربی دریافتی شما از چه طریقی باید باشد، می تواند مهم گردد. مثلا بهتر است به جای استفاده از سینه مرغ با پوست، از چربی های غیر اشباع در اجیل ها، دانه ها، روغن زیتون و بهره مند شوید. 

اصولا مرغ با پوست، چربی های اشباع بسیار زیادی دارد و می توانیم بگوییم کالری بالاترین نیز خواهد داشت. به خاطر داشته باشید، که استفاده از هر کدام از قسمت های مرغ می تواند در برنامه غذایی شما نقش بسیار زیادی داشته باشد. 

سینه مرغ و پروتئین های موجود در آن

پروتئین های موجود در سینه مرغ

یک سینه از مرغ معمولی به میزان 113 گرم می باشد. حال تصور کنید در یک سینه 133 گرمی، می توانید چه مقدار پروتئین وارد بدن کنید. تقریبا در این میزان گوشت مرغ، شما 35 گرم پروتئین به بدن خود می رسانید، که در اصل 70 درصد از نیاز های روزانه بدن شما را تامین می کند. 

اگر در یک وعده غذایی خود از

سینه مرغ استفاده نمایید، به شکل قابل توجهی پروتئین وارد بدن خود خواهید نمود. که همین مسئله منجر می شود تا ساعت ها سیر بوده و دیگری میلی به غذا نداشته باشید. البته باید بیان نماییم، این که بدن شما به چه میزان پروتئین نیاز دارد، به میزان فعالیت و وضعیت سلامتی بدنتان بستگی دارد. 

معمولا بزرگسالان که از بدنی سالم برخوردار هستند، در طول روز به 10 الی 35 درصد پروتئین و کالری نیاز دارند. یا این که به اندازه هر کیلو از وزن خود، باید معادل 8.0 تا 2.1 گرم پروتئین دریافت نمایند. یکی دیگر از روشهای افزودن پروتئین در برنامه غذایی، این است که شما حتما در طول یک روز بیش از 25 تا 35 درصد کالری دریافت کنید. 

شاید از نظر بسیاری از شما این میزان پروتئین در روز زیاد باشد، اما در اصل نیاز بدن شما را تامین می نماید. پس می توانیم با استفاده از سینه مرغ در برنامه غذایی خود، میزان قابل توجهی از پروتئین را وارد بدن خود نماییم. البته این مسئله را به خاطر داشته باشید، که ممکن است در حین استفاده از مرغ و قسمت های مختلف آن، شما بیشتر با کاهش وزن مواجه شوید تا افزایش وزن.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

بدن هر حیوان حلال گوشتی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. برخی از قسمت های بدن گوساله به دلیل داشتن گوشت مرغوب تر، مناسب تر برای پخت خورشت به شمار می رود. برای این که بدانیم کدام گوشت

خورشتی گوساله نسبت به دیگر قسمت های بدن مناسب است، باید ابتدا تمامی قسمت های بدن گوساله را بشناسیم.

برای پخت خورشت از هر نوع گوشتی می توانید استفاده کنید. برخی حتی به جای استفاده از گوشت های قرمز، از گوشت مرغ نیز برای طبخ خورشت ها استفاده می کنند. اما گوشت خورشتی گوساله طعم خاص تر و منحصر به فرد تری را برای شما به ارمغان خواهد آورد. 

از این رو بهتر است همیشه به استفاده از گوشت های خورشتی گوسفند و گوساله توجه نشان دهید. در کل  گوشت های قرمز نسبت به گوشت سفید، برای طبخ خورشت ها مناسب تر هستند. 

گوشت خورشتی گوساله

بهترین قسمت های بدن گوساله به عنوان گوشت خورشتی گوساله 

از میان بهترین قسمت های بدن گوساله ابتدا باید به گردن آن اشاره نماییم. گوشت موجود در گردن گوساله از پرچرب ترین و لطیف ترین

گوشت های قرمز می باشد. اصولا از این قسمت برای پخت خورشت های مختلف، آبگوشت، و حتی باقلا پلو استفاده می کنند. 

پشت کمر، فیله، یا راسته به عنوان گوشت های خورشتی گوساله انتخاب نمی شوند. با این که این قسمت از گوشت های گوساله از بافت نرمی برخوردار هستند، اما بیشتر برای کباب کردن استفاده می شوند. از میان ای سه قسمت باید بگوییم فیله از راسته لطیف تر بوده و برای هر نوع کبابی نیز مناسب تر است. 

در حاله که راسته را پوست و رگ و ریشه پوشانده است. برای این که بخواهید از این قسمت برای طبخ غذا استفاده نمایید، باید تمامی ریشه ها و رگ و پوست آن را تمیز کنید. دنده ها از دیگر قسمت هایی هستند که بسیاری از خانم ها از آنها به عنوان گوشت های خورشتی گوساله استفاده می کنند. 

دنده ها دارای گوشت های نرمی هستند، که به دلیل پرچرب بودن و لطیف بودن، می توان از ان ها در خورشت های مختلف استفاده نمود. البته زمانی که این گوشت ها پخته می شوند، بسیار ترد شده و طعم خوشی با خود به همراه می آورند. علاوه بر این گوشت های خورشتی گوساله می توان از دنده های گوساله برای آبگوشت، گوشت لاپلو و باقلا پلو نیز استفاده کرد. 

گوشت گوساله برای خورشت

چرا بسیاری از مردم بیشتر به استفاده از گوشت گوساله علاقه مند هستند؟

حتما شما هم متوجه این مسئله شده اید، که بسیاری از مردن در ایران و جهان، علاقه مند به استفاده از گوشت های خورشتی گوساله می باشند. در حالی که همه می گویند گوشت قرمز گوسفندی از خواص و چربی طبیعی بهتر و بیشتری برخوردار است. 

اما علت محبوبیت بیشتر این دسته از گوشتها نسبت به گوشت های دیگر چه می باشد؟ گوشت های گوسفندی معمولا به دلیل داشتن بوی نامطبوع، چندان مورد توجه افراد قرار نمی گیرند. از این رو خانم های کدبانوی ایرانی بیشتر استفاده از گوشت های خورشتی گوساله را ترجیح می دهند. 

این گوشت را هم به صورت خورشتی، هم چرخ کرده، و هم به روش های دیگری استفاده می کنند. اما بهترین روش برای این که بتوانیم عطر نامطبوع گوشت گوسفندی را از آن دور نماییم، این است که گوشت خورشتی گوساله را با خورشتی گوسفندی مخلوط نماییم. 

با این ترکیب هم طعم غذا را بهتر می کنید، هم این که از بوی نامطبوع گوشت گوسفندی خلاص می شوید. می دانیم که گوشت خورشتی گوساله از طبع سردی برخوردار است و گوشت گوسفند از طبع گرم. پس ترکیب این دو گوشت می تواند برای بدن نیز فوایدی را به دنبال داشته باشد. 

سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و از طبع متعادلی برخوردار شود. پس همیشه بهتر است این دو گوشت را با هم ترکیب کنید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

مواد لازم 

خوراک بادمجان و گوشت کبابی:

گوشت بره 500 گرم
پودر رازیانه نصف قاشق چایخوری
فلفل قرمز خرد شده نصف قاشق چایخوری
نمک به میزان دلخواه
بادنجان متوسط دو عدد
روغن زیتون 5 قاشق غذاخوری
برگ های تازه ریحان 3 قاشق غذاخوری
نان تست 4 عدد
پنیر فتا پیمانه
لیموترش یک عدد

دستور پخت خوراک بادمجان و گوشت کبابی

سیخ های چوبی را در آب قرار دهید تا خیس شوند. گوشت های فیله بره را نیز به مکعب های دو سانتی متری برش دهید. درون یک کاسه به آنها، نمک، فلفل قرمز خرد شده و پودر رازیانه بزنید و با دست ورز دهید تا به همه جای گوشت ها برسد. بادمجان ها را از طول به ورقه های نازک برش دهید. روی آنها نمک بپاشید و داخل دستمال کاغذی حوله ای بگذارید تا تلخی آنها گرفته شوند. 20 دقیقه بگذارید بمانند. در این فاصله، کباب پز را روشن کنید. در یک کاسه، نعنا، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و نوک انگشت نمک را با یکدیگر مخلوط کنید. آن را کنار بگذارید. روی بادنجان ها روغن زیتون بمالید. روی نان ها نیز روغن زیتون بمالید و کنار بگذارید. گوشت ها را به سیخ بکشید. آنها را به همراه بادنجان و نان ها روی کباب پز بگذارید. آنها را مرتب برگردانید تا همه جای گوشت ها به خوبی پخته شوند. 4 تا 6 لایه بادنجان را در هر بشقاب بچینید. روی آنها یک یا دو سیخ کباب بگذارید. روی آنها از سس نعنا بریزید و در آخر، فتاهای خرد شده را اضافه کنید. این غذا را با نان های تست شده، گرم و به همراه یک قاچ لیموترش سرو کنید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

در زمان های قدیم که مادربزرگ های ما از دنبه های حیوانی در طبخ غذا استفاده می کردند، شاهد این مسئله بودیم که کمتر دچار آسیب ها و بیماری های جدی در بدن می شدند. یکی از این روغن های حیوانی عالی را از دنبه گوسفندی تهیه می کردند. امروزه نیز برخی از خانواده ها، هنوز به استفاده از این روغن ها می پردازند. 

روغنی که از دنبه گوسفندی بدست می آید را می توانیم یکی از بهترین روغن های طبیعی به شمار آوریم، که میتواند خواص فوق العاده ای برای بدن داشته باشد. همانطور که از نام این روغن مشخص است، برای بدست امدنش از دنبه یا پی و چربی بدن گوسفند استفاده می شود. 

بسیاری از افراد که از بیماری های پوستی رنج می برند، می توانند با استفاده از دنبه گوسفندی در برنامه غذایی خود، این مشکلات را برطرف نمایند. این روغن که از پی و چربی موجود در دم گوسفند تهیه می شود، سلامتی را به پوست انسان باز می گرداند. 

دنبه گوسفندی دقیقا کجای بدن گوسفند است؟

باید بگوییم دمبه یا دنبه، در انتهای بدن گوسفند همچون دم آویزان شده است. این قسمت از بدن گوسفند دارای چربی فوق العاده بالایی می باشد. بیشترین استفاده ای که از دنبه های گوسفند می شود، برای پخت آبگوشت و غذاهای به اصطلاح کبابی و منقلی است. 

این چربی ها به دلیل طبیعی بودن نه تنها برای بدن مضر نیستند، بلکه باید بگوییم دنبه بسیار برای بدن نیز لازم و مفید می باشد. خواص بیشماری که در قسمت دنبه گوسفندی قرار دارد، آن را به محبوبیت فوق العاده ای رسانده است. 

روغن دنبه گوسفندی

مزایا و خواص استفاده از دنبه برای بدن 

از جمله مهمترین خواصی که می توانیم برای دنبه گوسفند بیان نماییم، کاهش دهنده موثر کلسترول خون در بدن است. برخی از افراد دارای مزاج گرمی هستند. از طرفی برخی دیگر از افراد در طول روز فعالیت های بدنی بالایی دارند. این افراد بهتر است برای کاهش کلسترول خون خود و همچنین کنترل میزان چربی خون، از دنبه گوسفندی استفاده کنند. 

این روغن نسبت به دیگر روغن های مایع و جامد قادر است به بدن جذب شده و به راحتی هضم شود. پس در کل باید بگوییم استفاده از روغن دنبه می تواند سلامت انسان را به بار آورد. از دیگر مزایایی که می توانیم در استفاده از دنبه گوسفندی بیان نماییم، رسیدن به تناسب اندام و لاغری می باشد. 

تحقیقات بسیار زیادی در طب سنتی بر روی دنبه گوسفندی انجام شده است، که نشانگر تاثیر چشمگیر روغن دنبه در تناسب اندام و لاغری فرد است. افرادی که به دنبال کاهش وزن خود هستند، یا می خواهند تناسب اندام ایده آلی داشته باشند، بهتر است اقدام به استفاده از دنبه گوسفند نمایند.

تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت استخوان ها 

از میان تمامی مزایایی که می توانیم در مورد مصرف دنبه گوسفندی بیان نماییم، باید بگوییم مهمترین آن تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت استخوان ها است. ویتامین ها و اسید های چرب گیاهی که در این قسمت از بدن

گوسفند قرار دارند، منجر شده است تا بتواند سیستم ایمنی بدن را به خوبی تقویت کند. 

از سوی دیگر این روغن از مواد بسیار مقوی و انرژی زایی برخوردار است. که هم سیستم ایمنی بدن را به مقاومت می رساند و هم منجر می شود تا استخوان های بدن سلامت بالایی بدست آورند. این روغن

دنبه گوسفندی را هم می توان به صورت خوراکی، و هم به صورت موضعی مورد استفاده قرار داد. 

بسیاری از افراد که از بیماری های روماتیسم، آرتروز، یا کمردرد رنج می برند، بهتر است از روغن دنبه استفاده کنند. حتی مصرف مداوم این روغن منجر می شود تا افراد از پوکی استخوان نیز خلاص شوند. 

دنبه و چربی بدن گوسفند


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

شاید برخی تصور کنند که گوشت قرمز را باید زیاد استفاده نکرد. اما زمانی که مزایای فوق العاده این ماده غذایی را می سنجیم، متوجه می شویم که استفاده از گوشت های گوساله تا چه اندازه لازم و ضروری است.

چرخ کرده گوساله یکی از روش های استفاده از این

گوشت های قرمز می باشد. که می توان با آن غذاهای خاصی را طبخ نمود.

اما بگذارید بپرسیم این گوشت های چرخ کرده گوساله دارای چه خواصی هستند و به چه علت باید از آن در برنامه غذایی استفاده نمود؟ آلانین یک نوع آمینو اسید می باشد، که برای این که قند در بدن تولید نماید، نیاز به پروتئین از رژیم غذایی دارد. 

زمانی که بدن به میزان کافی کربوهیدرات دریافت نمی کند، یا این که میزان کربوهیدرات در بدن پایین باشد، آلانین ها سوخت لازم را برای عضله سازی و ادامه تمرینات در بدن تامین می کنند. می توانید با استفاده از گوشت چرخ کرده گوساله آلانین موجود را برای بدن تامین کنید.

از فوایدی که میتوانیم برای آمینو اسید های موجود در بدن بیان کنیم، محافظت از بافت های عضلانی بدن و جلوگیری از تجزیه شدن آنها می باشد. تا بتوان با تولید سوخت، تمرینات سنگین را بهتر و بیشتر انجام داد. 

چرخ کرده گوساله

چرخ کرده گوساله حاوی پروتئین و پتاسیم 

مواد معدنی موجود در گوشت قرمز گوساله بسیار زیاد است. یکی از این مواد پتاسیم می باشد که در برنامه ورزشی بدنسازان و ورزشکاران بسیار لازم و ضروری است. زمانی که بدن از سطح پایین پتاسیم برخوردار باشد، ممکن است سنتز پروتئین دچار اختلال شود. 

از طرف دیگر اگر فردی در بدن خود با کمبود پتاسیم مواجه شود، می تواند شاهد کمتر شدن رشد هورمون ها باشد. برخی از هورمون ها منجر به تحریک عضلات بدن می شوند. که برخی از آنها نیاز به پتاسیم دارند. برای تامین پتاسیم لازم برای این هورمون های رشد، باید از چرخ کرده گوساله استفاده نمود. 

از طرف دیگر این گوشت های قرمز دارای مقادیر زیادی از پروتئین هستند. شما می توانید در هر 100 گرم گوشت قرمز چرخ کرده گوساله که کباب می کنید، 22 گرم پروتئین دریافت نمایید. که این میزان پروتئین برای بدن ضروری است. می تواند انرژی لازم را به بدن شما برساند. 

گوشت گوساله حاوی منیزیم و روی 

آنتی اکسیدان های بسیاری در بدن وجود دارد که روی یکی از آنها می باشد. روی نیز همچون ویتامین ب6 و گلوتامین منجر می شوند تا عضلات در بدن به خوبی رشد کنند. زمانی که شما در برنامه غذایی خود از چرخ کرده گوساله استفاده می کنید، می توانید مقادیر زیادی روی وارد بدن کنید. 

روی وارد شدن به بدن منجر می شود تا سیستم دفاعی بدن تقویت شده، و رشد و قدرت عضلات افزایش یابد. زیرا با وجود روی در بدن منجر می شود تا انسولین بسیار زیادی در بدن تولید شود. انسولین یکی از اصلی ترین هورمون های آنابولیک در بدن می باشد. 

گوشت قرمز چرخ کرده

ویتامین های موجود در گوشت های قرمز

گوشت های قرمز به میزان فوق العاده ای ویتامین در خود جای داده اند. از میان انواع ویتامین ها می توانیم به ویتامین ب6 و ب12 اشاره کنیم. وقتی چرخ کرده گوساله در میان برنامه غذایی خود استفاده کنید، ویتامین های بسیاری را به بدن منتقل می نمایید. 

بدن به همان اندازه که به پروتئین نیاز دارد، به ویتامین نیز نیاز خواهد داشت. از میان ویتامین های موجود در گوشت قرمز، ویتامین ب6 می تواند سیستم دفاعی بدن را در هر شرایطی حفظ نماید. از این رو زمانی که یک ورزشکار بخواهد تمرینات سختی انجام دهد، بهتر است از چرخ کرده گوساله در برنامه غذایی خود استفاده کند. 

ویتامین ب12 نیز در بدن سلول های قرمز خونی تولید می کنند. این سلول ها وظیفه دارند تا اکسیژن را به بافت های عضلانی منتقل نمایند. 


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

خواص ماهی کیلکا | مزایای ماهی کیلکا برای بدن انسان

ماهی کیلکا یا به انگلیسی Black Sea sprat یکی از مقوی ترین و خوشمزه ترین

ماهی های دریای مازندران است. این ماهی از پروتئین بالایی برخوردار بوده و مواد معدنی متعددی را در خود جای داده است. خواص ماهی کیلکا به قدری زیاد بوده که با فراورده هایی مانند گوشت گاو،

گوشت گوسفند و مرغ برابری کرده و می توان آن را جزء وعده غذایی انسان در نظر رگفت. در ادامه این مقاله شما را با مزایای ماهی کیلکا آشنا می کنیم. پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

Description: Image

خواص ماهی کیلکا

5 خواص ماهی کیلکا که تا به حال نشنیده اید

1.سرشار از ویتامین B

ویتامین B یکی از مهمترین خواص ماهی کیلکا بوده که برای بدن مفید است. این ویتامین زمانی که در بدن نباشد یا مقدار کمی وجود داشته باشد، آسیب های جدی را به بدن وارد کرده و دچار ضعف بدنی خواهید شد. در نتیجه اگر می خواهید عملکرد عضلات و استخوان هایتان به خوبی انجام شود و در سنین بالا دچار مشکلات ضعف بدنی نشوید، ماهی کیلکا مصرف کنید.

2.افزایش کلسیم در بدن

جالب است بدانید ماهی کیلکا با استخوان سرو شده و همین موضوع باعث شده کلسیمی زیادی به بدن شما تزریق شود. ماهی هایی مانند کیلکا و ساردین چون با استخوان کنسرو می شوند، از ارزش غذایی بالایی برخوردارند و کلسیم زیادی به همراه خواهند داشت. در نتیجه خواص ماهی کیلکا را جدی بگیرید و حتما در وعده غذایی خود قرار دهید.

3.دارای فسفر

سومین مزایای ماهی کیلکا فسفر است. شاید باور اینکه در یک ماهی کوچک چقدر خاصیت نهفته است سخت باشد، اما فسفری که در ماهی کیلکا وجود دارد به عملکرد و بهبود بدن کمک زیادی می کند. همچنین فسفر موجب رشد و ترمیم بدن، افزایش متابولیسم و ایجاد توان و نیروی  بدن، کاهش درد ناشی از ورم مفاصل و سلامتی دندان ها شده و بدنتان را سالم تر می کند.

Description: Image

مزایای مصرف ماهی کیلکا

4.تشکیل شده از پروتئین

پروتئین یکی از اصلی ترین مواد مغذی است که در بدن ماهی کیلکا موجود است. از لحاظ ارزش غذایی ماهی کیلکا پر انرژی و پر پروتئین بوده و مقدار زیادی از پروتئین بدن شما را تامین می کند. در نتیجه برای افراد مسن و ورزشکاران که نیاز به عضله سازی و ترمیم بافت های عضله دارند، وعده غذایی بسیار مناسبی خواهد بود.

5.ویتامین های خاص و کمیاب

یکی از اصلی ترین خواص ماهی کیلکا وجود ویتامین های A ، B ، E ، D و K است. همانطور که می دانید این ویتامین ها در هر ماده غذایی به صورت یکجا یافت نمی شود. ولی خبر خوب این است که ماهی کیلکا تمام این ویتامین ها را با هم داشته و تامین کننده بدن انسان خواهد بود. هر کدام از این ویتامین ها به عملکرد قسمت های مختلف بدن کمک کرده و از آسیب های جدی جلوگیری می کند.

6.دارای چربی مفید

همانطور که می دانید چربی

گوشت قرمز همیشه از بهترین مواد غذایی بوده است، که بر سر سفره ما ایرانی ها بسیار دیده می شود. حتی می توانیم بگوییم استفاده از گوشت قرمز به عنوان یکی از مهمترین مواد غذایی در رژیم غذایی ما ایرانی ها ثبت شده است. از میان این گوشت های قرمز، راسته گوساله می تواند پرطرفدارترین گوشت به شمار رود. 

اما این گوشت قرمز چه ویژگی هایی دارد که منجر شده است تا مردم تا این حد به استفاده از آن علاقه مند شوند؟ آیا میتوانیم بگوییم گوشت راسته گوساله انرژی بخش است؟ یا ویتامین های خاصی را وارد بدن می کند؟ برای این که در مورد خواص گوشت قرمز اطلاعات بدست آورید، کافیست با ما همراه شوید. 

راسته گوساله

گوشت راسته گوساله حاوی کارنیتین است 

گوشت های سفید همچون مرغ و ماهی چندان کارتنین در خود جای نداده اند. اما شما می توانید در گوشت قرمز به میزان بالایی کارنیتین دریافت کنید. کارنیتین در اصل می تواند متابولیسم چربی و عملکرد آمینو اسید های موجود در بدن را حفظ نماید. 

آمینو اسید های خاصی در بدن وجود دارند، که از مهمترین آمینو ها برای بدنسازی به شمار می روند. این آمینو اسید ها با نام (BCAAs) توسط کارنتین موجود در راسته گوساله حفظ شده، و به عضله سازی بدن کمک می کنند. 

گوشت قرمز حاوی کراتین می باشد

یکی دیگر از مواد مغذی موجود در راسته گوساله کراتین است. گوشت های قرمز همیشه قادر هستند به میزان قابل توجهی رشد عضلات و قدرت عضلات را با خود به همراه داشته باشند. آن هم تنها به دلیل داشتن کراتین و کارنیتین موجود در آنها می باشد. 

کراتین ها در اصل منابع سوختی هستند، که برای فعالیت های لحظه ای عضلات مورد استفاده قرار می گیرند. این کراتین ها به عضلات اجازه می دهند که فعالیت های شدید و طولانی مدت را تقویت نمایند. به همین دلیل زمانی که افراد اقدام به استفاده از گوشت راسته گوساله به میزان فوق العاده زیادی کراتین وارد بدن خود می نمایند. 

گوشت قرمز و فواید آن

علت استفاده از گوشت قرمز در برنامه بدنسازی

بسیاری از ورزشکارانی که از بدنی قوی و زیبا برخوردار می باشند، از روشهای متعددی برای دست یابی به این همه زیبایی استفاده کرده اند. برخی از مکمل ها استفاده می کنند، و برخی دیگر از برنامه های غذایی عالی و مناسب. این که بخواهیم بگوییم صرفا استفاده از

گوشت

راسته گوساله می تواند بدنی عضلانی برای فرد ایجاد کند، امری نادرست است. 

اما بدون شک استفاده از مکمل به تنهایی نیز نمی تواند هیچ گونه عضله سازی برای بدن به همراه داشته باشد. برخی از ورزشکاران در برنامه غذایی خود از راسته گوساله استفاده می کنند. استفاده از این دسته

گوشت های قرمز پس از مدتی تمرین می تواند در بدن تغییرات چشمگیری را به بار آورد. 

جال تصور کنید در کنار استفاده از گوشت های قرمز، از مکمل نیز استفاده نمایید. بدون شک این برنامه غذایی می توان نتیجه ای فوق العاده برای شما به دنبال داشته باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته، در دنیای تغذیه بدنسازی بسیاری از مربی ها استفاده از گوشت های راسته گوساله را به بدنسازان پیش از مسابقه پیشنهاد می دهند. 

حتی باید اشاره نماییم که در کشور آمریکا بیشتر مردم تمایل به استفاده از گوشت های راسته گوساله دارند. اما از گوشت گوسفندی استفاده چندانی ندارند. زیرا

گوشت گوساله هنوز هم در میان دنیای گوست خواران، به عنوان یکی از مهمترین منابع غذایی به شمار می رود. که عضله سازی را نیز با خود به همراه می اورد. 

حتی بزرگترین بدنسازان جهان همچون ارنولد، فرانکو، و کلمبو نیز در رژیم غذایی خود از گوشت های گوساله استفاده می نمودند. زیرا این گوشت دارای پروتئین بالایی برای بدن است. این افراد پیش از این که علم اثبات کند، به این نتیجه دست یافته بودند که گوشت گوساله تامین کننده پروتئین بدنشان خواهد بود. 


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

خرید گوشت های قرمز همیشه از قیمت بسیار بالایی برخوردار بوده اند. به همین دلیل بسیاری از ما از این مسئله گلایه داریم. اما برخی از قسمت های گوشت گوساله را می توان با قیمتی مناسب و خوب تهیه کرد.

سردست گوساله از بهترین قسمتهای گوشت گوساله است، که با ان انواع غذاهای خوشمزه را می توان سرو نمود.

از میان ارزانترین بخش های

گوشت گوساله، باید به قلوه گاه، و سرسینه اشاره کنیم. شاید با شنیدن نام این قسمت ها با خودتان تصور کنید، که چقدر اسم های ترسناکی دارند. اما ارزان ترین قسمت های گوشت هستن که تهیه آنها هزینه بالایی را برای شما به بار نخواهد آورد. 

لازم به ذکر است که بیشتر مردم دنیا ترجیح می دهند از سردست گوساله برای طبخ استفاده کنند. اما هیچ کس درمورد ارزش غذایی قلوه گاه و سرسینه گوساله اطلاعاتی ندارد. حتی اگر از قصابی های مختلف نیز در این مورد سوال بپرسید، بسیاری از آنها در مورد خواص این بخش ها اطلاعاتی نخواهند داشت. 

اگر بخواهیم میان سردست گوساله و بخش های ارزان قیمت گوشت گوساله مقایسه ای انجام دهیم، باید بیان نماییم که این قسمت های ارزان قیمت گوساله، از نظر طعم بسیار خاص تر از دیگر قسمت های گوشت گوساله به شمار می روند. البته باید این نکته را به خاطر داشته باشید، که برای پخت این قسمت ها باید زمان بیشتری در نظر گرفته شود. 

گوشت سردست گوساله

خواص سردست گوساله نسبت به دیگر بخش های گوشت گوساله

یکی از لذیذ ترین قسمت های گوشت های قرمز، قسمت سردست گوساله می باشد. این قسمت را می توانید در تمامی خورشت ها استفاده کنید. طیرا از طعم فوق العاده عالی برخوردار است. شاید برخی بپرسند آیا می توان قسمت سردست را برای کباب گوشت نیز استفاده نمود؟ 

باید بیان نماییم، که بیشتر گوشت های گوساله مناسب برای کبابی شدن نیستند. سردست گوساله نیز از قسمت های سخت بدن گوساله می باشد. از این رو بهتر است به هیچ عنوان از آن برای کباب نمودن استفاده نکنید. می توانید برای کباب گوشت قرمز، از گوشت گوسفندی خریداری کنید. 

طبق طب سنتی، گوشت گوساله دارای طبع سردی است. پس همیشه به خاطر داشته باشید زمانی که از این گوشت برای غذا استفاده می کنید، از چاشنی هایی که دارای طبع گرم می باشند به آن بیفزایید. تا طبع آن را متعادل نماید. مثلا می توانید برای طبخ سردست گوساله از روغن های گرمی همچون روغن کنجد، روغن زیتون و استفاده نمایید. 

از طرف دیگر اگر سردست گوساله را با برخی از مواد غذایی خاص مورد استفاده قرار دهید، می توانید منجر به افزایش ارزش غذایی گوشت گوساله شوید. مثلا مصرف گوشت گوساله با ذرت، قارچ، گوجه فرنگی، نخود فرنگی و همگی می توان مواد مغذی که در گوشت قرمز گوساله موجود است، را افزایش دهد. 

بهترین گوشت قرمز

نحوه استفاده و طبخ گوشت گوساله 

یکی از مهمترین مسائلی که بسیاری از آشپز های معمولی یا حرفه ای در مورد آن اطلاعاتی ندارند، نحوه طبخ گوشت های قرمز همچون سردست گوساله است. پخت گوشت های قرمز نیاز به مدت زمان بیشتری نسبت به دیگر گوشت ها دارد.

زیرا این دسته از گوشت ها به دلیل سخت بودن، به راحتی نرم نمی شوند. بهترین روش برای طبخ گوشت های گوساله، این است که اجازه دهید این گوشت با حرارت ملایم و در آب خود طبخ شود. می توانید یک پیاز کوچک را نگینی خرد کرده و اجازه دهید طلایی سرخ شود، پس از آن گوشت سردست گوساله را تکه تکه نموده و به آن بیفزایید. 

به هیچ عنوان درب قابلمه را نبندید. اجازه دهید بخار پخت گوشت بیرون برود تا گوشت طعم بهتری به خود گیرد. زیر حرارت را کم کنید، و تا زمانی که گوشت گوساله درون آب خود به خوبی پخته و نرم نشده است، دیگر مواد را به آن اضافه نکنید. 


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

خاصیت ماهی قزل آلا چیست؟

مصرف ماهی برای هر انسانی ضروری است به ویژه برای کودکان و بزرگسالان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این ماهی مخصوص سردآبی بوده و یکی از معروف ترین ماهی های آزاد است. اما چرا در تمام دنیا از ماهی قزل آلا به عنوان پرخاصیت ترین ماهی یاد می کنند و در تمام وعده های غذایی خود از آن استفاده می کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا خاصیت ماهی قزل آلا را توضیح دهیم.

خاصیت ماهی قزل آلا

 

با 7 خاصیت ماهی قزل آلا آشنا شوید

 

1.ماهی مناسب برای بارداران

بانوان باردار همیشه دچار مشکلات تغذیه ای می شوند و به همین دلیل اکثر مواقع به پزشک تغذیه مراجعه می کنند. اما جالب است بدانید ماهی قزل آلا یکی از بهترین مواد غذایی است که برای بارداران مناسب بوده و به هیچ عنوان آنها را دچار مشکل نمی کند. برعکس موجب شده امگا 3 و ویتامین های زیادی به بدن مادر و جنین برسد و از سلامتی کامل برخوردار باشند. بنابراین بارداران از خاصیت ماهی قزل آلا غافل نشوند.

 

2.اسید چرب امگا 3

مهمترین خاصیت

ماهی قزل آلا، داشتن مقدار زیادی امگا 3 است. این مواد در بدن همه ماهی ها موجود است اما به طور باور نکردنی در ماهی قزل آلا وجود داشته و بدن شما را تامین می کند. چون بدن انسان ها توانایی تولید امگا 3 را ندارد باید از طریق ماهی ها یا مکمل های امگا 3 آن را دریافت کنند.

 

3.بهبود افسردگی

دنیای امروز، دنیای ناخوشی و افسردگی است. به دلیل چالش های زیادی که مردم جهان دارند، باید انرژی و شادمانی خود را از سبک زندگی درست و روش تغذیه خود دریافت کنند. در نتیجه با قرار دادن ماهی قزل آلا

بارنج در برنامه غذایی خود، مقدار زیادی انرژی مثبت را از آن بگیرید.

 

4.سرشار از انواع ویتامین B

ویتامین های B یکی از مهمترین احتیاجات بدن انسان ها است. اگر این دسته ویتامین ها به بدن انسان نرسد، دچار بیماری های مختلف شده و زود از پای در می آید. اما با مصرف ماهی قزل آلا نیم بیشتری از این ویتامین ها به بدن شما تزریق شده و بدنی قوی و غنی تری خواهید داشت.

خواص ماهی قزل آلا را بدانید

 

 

5.جلوگیری از پیری زودرس

روغن ماهی که در بافت بدن ماهی قرار دارد، تاثیرات زیادی بر مغز و بدن انسان به ویژه افراد مسن می گذارد. اگر در خانه خود افراد سن بالا دارید بهتر است ماهی قزل آلا را در برنامه تغذیه آنها قرار دهید. زیرا با مصرف این ماهی از پیری زودرس جلوگیری شده و باعث تقویت حافظه می شود. همچنین دیگر از آایمر خبری نبوده و زندگی سالمی خواهند داشت.

 

6.درمان تیروئید

غده تیروئید که در جلوی گردن قرار دارد، کارش ترشح دو هورمون بوده و به ذخیره انرژی در بدن کمک می کند. اما کمبود سلنیوم در بدن موجب بروز تیروئید می شود. راه درمان یا پیشگیری این است که در بین ماهی ها از ماهی قزل آلا استفاده کنید و سلنیوم را وارد بدن خود کنید.

 

7.حفظ سلامت قلب

در سنین بالا حفظ سلامت قلب بسیار اهمیت داشته و باید به آن دقت کنید. اما چطور؟ ساده است. به خاصیت ماهی قزل آلا توجه کنید و آن را در برنامه غذایی هفتگی خود قرار دهید. این ماهی چون دارای کمترین چربی، کلسترول است برای عملکرد قلب مناسب بوده و همچنین به وسیله ویتامین های موجود در آن باعث تقویت قلب می شود.

ارزش غذایی ماهی قزل آلا

 

نتیجه گیری

سلامت بدن در گرو مصرف غذاهای سالم و ارگانیک است. خواص ماهی قزل آلا کم نیست و در این مقاله ما به 7 مورد مهم آن پرداختیم. اما ناگفته نماند که در مصرف آن هم نباید زیاده روی کنید، زیرا خطرات جبران ناپذیری داشته و همانطور که مقدار کم آن به سلامت شما کمک می کند؛ مصرف بیش از حد آن برای بدن مضر است.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

هر گوشتی را در فر بریونی نمایید، می تواند طعم خوشی را برای شما به بار آورد. اما بریونی گوشت بلدرچین با سیب زمینی و فلفل دلمه ای می تواند هوش از سر آدم ببرد. یکی از غذاهای خوشمزه و خاص، که هر کسی قادر به صبح آن نیست. باید فنون تهیه آن را بدانید.

در اصل

گوشت 

بلدرچین خود به تنهایی بسیار لذیذ و خوشمزه است. اما زمانی که از آن بریونی درست کنید، می توانید به خاص بودن طعم این گوشت پی ببرید.  البته در طرز تهیه بریونی با گوشت پرنده لوکس، نیاز به استفاده از فر خواهید داشت. 

در کنار بریونی بلدرچین باید سس کره مخصوصی نیز تهیه شود، تا لذت طعم این گوشت بیشتر شود. پس ابتدا بریونی و سپس سس کره این غذای خوشمزه را آماده خواهید نمود. ابتدا مواد لازم جهت طبخ غذا را بیان می نماییم. 

بریونی بلدرچین

مواد لازم جهت طبخ گوشت بلدرچین بریونی با سس کره 

گوشت بلدرچین: 4 عدد 

روغن زیتون: 5 قاشق سوپخوری 

زعفران آب کرده: 5 قاشق سوپخوری

سیر خرد شده: 5 عدد 

پیاز حلقه ای خرد شده: 1 عدد

فلفل دلمه ای سبز: 1 عدد

سیب زمینی: 1 عدد

نمک، فلفل سیاه: به میزان لازم

مواد لازم جهت تهیه سس کره 

آب لیموی تازه: 1 قاشق سوپخوری

کره: 50 گرم 

زعفران آب کرده: 1 قاشق چای خوری 

نمک و فلفل سیاه: به میزان نیاز 

طعم خوش بریونی بلدرچین با سس کره

روش پخت و تهیه بلدرچین بریونی چگونه است؟

برای تهیه و پخت این غذا، ابتدا باید در یک ظرف مناسب بداشته و گوشت های

بارنج را با زعفران آب کرده، فلفل سیاه، سیر، روغن زیتون، و نمک به خوبی مخلوط کنید. برای این که گوشت ها به خوبی طعم دار شوند، لازم است به مدت دو روز یا یک روز و نیم درون این ماده قرار گیرند.

از آنجایی که در بریونی بلدرچین از آبلیمو استفاده نمی کنیم، پس هر چه قدر گوشت ها درون مایع قرار داشته باشند، در بافت آنها هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. پس از آن فر را با دمای 0 درجه سانتیگراد روشن نمایید تا گرم شود.

ظرف مخصوص را با روغن آغشته نموده، سیب زمینی ها و پیازها را حلقه حلقه نموده و درون سینی قرار دهید. بهتر است فلفل دلمه ای را نیز خرد نموده و به آنها اضافه نمایید. حال نوبت به قرار دادن گوشت های بلدرچین می رسد. آنها را به خوبی بر روی سیب زمینی ها و پیازها قرار دهید. 

روی ظرف را با فویل پوشانده و چند سوراخ بر روی ان ایجاد کنید. به مدت یک ساعت ظرف را درون فر قرار دهید. در ده دقیقه پایانی بهتر است فویل را برداشته و گریل را روشن نمایید. تا از گوشت های طلایی بلدرچین بهره مند شوید. در انتها نیز باید سس کره را بر روی آن ریخته و سرو کنید.

طرز تهیه سس کره بریونی بلدرچین 

برای تهیه این سس مخصوص، باید ابتدا کره را با نمک، فلفل سیاه، آب لیمو، و زعفران مخلوط نموده و درون قابله بریزید. ظرف را بر روی حرارت قرار دهید، تا کره کاملا آب شود و با مواد مخلوط شود. پیش از این که مواد جوش بیابند، باید قابلمه را از روی حرارت برداشت. 

اجازه دهید سس کمی حالت گرمای خود را از دست دهد، و سپس آن را بر روی بریونی بلدرچین بریزید و سرو نمایید. زمان تقریبی برای پخت این غذا، یک ساعت و نیم بوده و می توانید برای وعده های شام یا ناهار این غذا را طبخ کنید. 

 

دستور غذایی بیان شده، برای 4 نفر مناسب است. اگر بخواهید برای تعداد بیشتری  این غذای خوشمزه را تهیه کنید، می توانید مواد لازم را دو برابر کنید. گوشت بلدرچین با هر روش پختی طعم خاص خود را حفظ نموده، و خوشمزه خواهد شد.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

بیشتر مردم به استفاده از ران مرغ علاقه مند هستند. حتی با خود باور دارند که سالم ترین نقطه در بدن مرغ ران ان است. اما باید بگوییم این که قسمتی از بدن مرغ نسبت به دیگر قسمتهای آن از خواص بیشتری برخوردار است، به نوع پرورش، تهیه و استفاده از آن بستگی دارد. 

البته این مسئله به این معنا نیست که

ران مرغ از ارزش غذایی مناسبی برخوردار نمی باشد. بلکه باید بگوییم اتفاقا ارزش غذایی این قسمت از مرغ بسیار بالا می باشد. یک ران در مرغ تقریبا 114 گرم می باشد. در این 114 گرم گوشت سفید، شما می توانید در هر وعده غذایی 264 کالری دریافت کنید. 

میزان کل چربی موجود در ران مرغ برابر با 15.3 گرم می باشد. از طرف دیگر کلسترول موجود در یک ران 105 میلی گرم می باشد، که قادر است نیاز های بدن را به خوبی تامین نماید. 99 میلی گرم سدیم و 256.5 میلی گرم پتاسیم موجود در ران یک مرغ، منجر شده است تا ورزشکاران به استفاده از این تکه با ارزش تشویق شوند. 

شما به هیچ عنوان در یک ران مرغ نمی توانید با شکر، کربوهیدرات، یا فیبر رژیمی مواجه شوید. اما می توانید بیش از 29.6 گرم پروتئین در هر وعده غذایی استفاده از ران، به بدن خود وارد نمایید. 

ران مرغ و خواص آن

ران مرغ سبز و مزایای استفاده از آن 

مرغ سبز یکی از با ارزش ترین مرغ های تولید شده در بازار می باشد. این مرغ از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار می باشد. به همین دلیل استفاده از آن را می توانیم برای هر گروه سنی پیشنهاد نماییم. حتی باید خاطر نشان کنیم، که استفاده از گوشت مرغ سبز، نسبت به

گوشت قرمز نیز مزایای بیشتری داشته و برای بدن سلامتی به دنبال خواهد آورد. 

هر مرغی دارای قسمت های مختلفی است. می دانیم که سینه مرغ، ران مرغ، بال مرغ و هر کدام دیگر از قسمت های مرغ دارای خواص و مزایای ویژه ای هستند. هر کدام از این قسمت ها ارزش غذایی متفاوتی دارند. می توانیم بسته به شرایط زندگی، یا بر حسب نیاز بدن، از هر کدام از این قسمتهای مرغ استفاده نماییم. 

اصولا نمی توان بیان نمود که یک قسمت از مرغ نسبت به دیگر قسمتهای آن از ارزش غذایی بالاتری برخوردار است. اما اگر بخواهیم ارزش غذایی ران مرغ و سینه مرغ را با یکدیگر مقایسه نماییم، باید بگوییم سینه مرغ دارای پروتئین بیشتر، و چربی کمتری می باشد. 

به همین دلیل افرادی که می خواهند از کالری کمتری در روز برخوردار باشند، یا افرادی که چربی خون بالایی دارند، و حتی ورزشکاران، بهتر است به جای استفاده از ران مرغ، از سینه مرغ استفاده کنند. زیرا ران در مرغ های سبز، از چربی بیشتری برخوردار بوده و نرم و خوشمزه است. از این رو بیشتر افراد ترجیح می دهند این قسمت از بدن مرغ های سبز را استفاده کنند. 

ران مرغ سبز بهتر است یا ران مرغ معمولی؟

خواص موجود در ران مرغ سبز چیست؟

میزان آهن و روی که در قسمت ران وجود دارد، نسبت به سینه مرغ بیشتر می باشد. همین مسئله منجر شده است تا ارزش غذایی ران در مرغ های سبز، با ارزش غذایی گوشت های قرمز برابری کند. در میان گوشت های سفید، ران مرغ خاصیت بسیار زیادی دارد. 

مثلا افرادی که اسید اوریک بالایی دارند، به جای استفاده از گوشت های قرمز، می توانند از گوشت مرغ های سبز استفاده نمایند. از طرف دیگر افرادی که به بیماری کم خونی مبتلا هستند، استفاده از ران مرغ بسیار توصیه می شود. ارزش غذایی این قسمت از بدن مرغ، می تواند بیماری های بسیار زیادی را کنترل و درمان نماید. 

شما به راحتی در هر 100 گرم گوشت مرغ که بدون چربی باشد، می توانید 200 کیلو کالری دریافت نمایید. که این مسئله انرژی کل روز را برای بدن شما تامین خواهد نمود. 


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

گوشت گوسفند که یکی از انواع گوشت های قرمز است، به طور میانگین 2 الی 3 وعده در هفته بین خانواده های ایرانی میل می شود. با توجه به اینکه در بدن انسان این گوشت تامین کننده اصلی پروتئین است لذا اهمیت تهیه گوشت گوسفند سالم، بسیار بالا است. در این مقاله روش هایی که منجر به خرید حرفه ای گوشت گوسفند می شود، شرح داده خواهد شد.

گوشت گوسفند نامرغوب در چه مواردی استفاده می شود:

در گوشت های قرمز و به ویژه گوشت گوسفند مقدار قابل توجه ای، ازت وجود دارد. لذا برای اطمینان از مثبت شدن آزمایش های تعیین سلامت گوشت، گاها به آن ازت اضافه می نمایند. این ازت غیر طبیعی برای بدن بسیار مضر می باشد.

مشاهده شده است که در برخی موارد به جای استفاده از گوشت خالص گوسفندی در تهیه غذا هایی چون سوسیس و کالباس، از پودر استخوان استفاده می شود. پودر استخوان منجر می شود تا عملیات هضم دشوار تر صورت گیرد و افرادی که از زخم معده رنج می برند، دچار دردهای زیاد شوند.

خصوصیات گوشت گوسفند خوب

رعایت نکردن فرمول های استاندارد، اضافه نمودن پودر های غیر طبیعی همچون پودر خون یا مخلوط نمودن گوشت های قرمز ارزان تر و کم کیفیت تر از جمله تقلب هایی است که ممکن است در تهیه گوشت قرمز رخ دهد لذا به نظر می رسد، حرفه ای بودن در این بخش ضروری است.

آنچه باید در زمان خرید 

گوشت گوسفند به آن دقت نمود:

گوشت گوساله و گاو دو دسته از گوشت های قرمز هستند که منبع غنی آهن برای بدن می باشند. از لحاظ طعم و ذائقه، گوشت گوساله به نسبت گوشت های گوسفند طبع سردتری دارد لذا گرایش بیشتر خانواده های ایرانی در تهیه غذا به  سمت گوشت گوسفند می باشد. گوشت های گوسفند دارای استخوان است و به نسبت گوشت گوساله روشن تر می باشد.

بهترین گوشت گوسفند، نوع بره است زیرا پخت آن راحت تر است و بسیار آبدار می باشد. گوشت گوساله خوب کم چرب می باشد و معمولا برای چرخ نمودن از گوشت گوسفند

بارنج در کنار آن استفاده می نمایند. معمولا گوشت خوب گوسفند در اوایل پاییز و ماه های مهر و آبان عرضه می شود و در ماه های اول بهار میزان این گوشت کم می باشد.

طبع سرد گوشت گوساله به نسبت گوشت گوسفند منجر شده است تا تقاضا برای این گوشت کاهش یابد و از لحاظ قیمتی نیز، هزینه کمتر نسبت به گوسفند داشته باشد. برای خرید گوشت گوسفند خوب باید در نظر داشته باشید که جهت تهیه چه غذایی به این گوشت نیاز دارید.

از گردن گوسفند، می توان گوشت فیله ای جدا نمود لذا برای تهیه انواع فیله ها و یا غذا هایی که نیاز به گوشت تکه ای دارند همچون قیمه می توانید، این مورد را تهیه نمایید.

نکات خرید گوشت گوسفند

اگر به دنبال گوشت استیکی هستید، پیشنهاد می شود از دنبالچه گوسفند استفاده نمایید زیرا گوشت آبدار گوسفند در این بخش یافت می شود. چنانچه نیاز به گوشت بدون استخوان دارید معمولا گوشت های سینه گوسفند توصیه می گردد زیرا زمانیکه به آرامی بپزد و چربی از آن جدا شود برای رول شدن مناسب است. از این بخش برای تهیه انواع فینگر فودها و رول ها استفاده می شود.

نکات خرید گوشت گوسفند:

نکته ای که برای خرید این گوشت باید به آن دقت داشته باشید این مورد است که اگر گوشتی تهیه نمودید که رگه های عضلانی بسیاری در آن دیده می شود به این معنا است که حیوان یا گوسفند پیر بوده و در مقابل گوسفند جوان دارای رنگ روشنی است که رگه های چربی به رنگ سفید یا زرد کم رنگ در آن دیده می شود. معمولا گوشت های خیلی شل و یا خیلی سفت، گوشت های خوبی برای طبخ نیستند.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

کیک گوشت یکی از غذاهایی است که دارای خواص بسیار زیادی برای سلامتی بدن می باشد همانطور که در مقالات و مطالب قبلی در رابطه با خواص گوشت قرمز صحبت کردیم، مصرف آن برای بدن بسیار لازم و ضروری میباشد علی الخصوص در دوران بارداری و همچنین در دوران کودکی بنابراین سعی کنید که مصرف گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود جای دهید البته این نکته را فراموش نکنید که بهتر است از گوشت قرمزی که دارای چربی بسیار کمی است استفاده کنیم، کیک گوشت یک غذای کاملا مناسب برای کودکان می باشد. با ما همراه باشید تا در رابطه با طرز تهیه کیک گوشت صحبت کنیم.

طرز تهیه کیک گوشت

 مواد لازم برای تهیه کیک گوشت:

 

 گوشت چرخ کرده ۲۵۰ گرم

 آرد ۲ پیمانه

 یک دوم قاشق چایخوری بکینگ پودر

 یک دوم پیمانه روغن مایع

 یک پیمانه ماست پرچرب

 ۴ عدد تخم مرغ

 نمک و فلفل و پودر سیر به مقدار لازم

 کاغذ روغنی یک ورق

 پنیر پیتزا ۱۰۰ گرم

 جعفری ۳ قاشق غذا خوری

 فلفل دلمه یک عدد متوسط

پیاز یک عدد متوسط

دارچین یک دوم قاشق چایخوری

 

طرز تهیه کیک گوشت:

مواد لازم برای تهیه کیک گوشت

برای تهیه کیک گوشت در ابتدا باید فر را روشن کنیم و اجازه دهیم که به مدت نیم ساعت در دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد بماند سپس آرد و بیکینگ پودر را به یکدیگر به خوبی مخلوط می‌کنیم و آنها را الک می کنیم و در گوشه ای می گذاریم و حال نوبت تخم‌مرغ ها است باید آنها را با تمام ادویه هایی که داریم مخلوط کنیم و به مدت ۵ الی ۶ دقیقه به خوبی آنها را با یکدیگر مخلوط کرده سپس ماست و روغن مایع را به آن اضافه کنید و با مخلوط کن به آرامی آنها را هم بزنید در مرحله بعد نوبت به اضافه کردن آرد می رسد که آرد را باید به آرامی و کم کم به مخلوط اضافه کنید.

سپس باید قالب خود را چرب کرده و کاغذ روغنی را درون آن  بیاندازید. آماده کردن گوشت میرسد گوش را به همراه یک عدد پیاز متوسط و یک عدد فلفل دلمه‌ای به خوبی سرخ می کنید و تمامی ادویه ها به همراه دارچین و کمی پودر تخم گشنیز را به آن اضافه کنید و اجازه دهید که مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند.

حال نوبت آن رسیده مواد کیک را بر روی کاغذ روغنی که از قبل آن را درون قالب قرار داده ایم ریخته و سپس یک ردیف گوشت به همراه پنیر پیتزا بر روی آن اضافه کنید شما باید تمامی مخلوط گوشت و پنیر پیتزا را بر روی آن ریخته و یا می توانید به صورت لایه لایه آنها را اضافه کنید منظور یک لایه گوش و یک لایه خمیر آن می باشد پس از اینکه این کار را انجام دادید و نوبت آن رسیده که به مدت  ۲۰ دقیقه اجازه دهید که کیک گوشت شما درون فر بماند.

 ممکن است کمی خمیر کیک شما سفت شده باشد اما جای هیچ نگرانی نیست، پس از گذشت ۲۰ دقیقه می توانید که کیک گوشت خود را به همراه سس دلخواه خود سرو کنید.

 

نکاتی که هنگام تهیه کیک گوشت باید در در نظر داشته باشید:

شما می توانید به جای استفاده از گوشت چرخ کرده از گوشت مرغ و یا حتی سوسیس و کالباس و ژامبون استفاده کنید که این دیگر بستگی به ذائقه شما دارد.

قالبی که ما در بالا در رابطه با آن صحبت کردیم یک قالب کیک با ابعاد متوسط بود شما می‌توانید کیک‌گوشت خود را در قالب های تک نفره نیز آماده کنید.

سرخ کردن گوشت خود باید در نظر داشته باشید که روغن که به آن اضافه می کنید مقدار بسیار کم می باشد زیرا اگر کیک گوشت شما چرب باشد طعم بسیار خوبی نخواهد داشت.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

یکی از غذاهای بسیار لذیذ و پر طرفدار در دنیا، مرغ کامل است. بسیاری از ما انسان ها از گوشت های مرغ در غذاهای مختلفی استفاده می کنیم، اما هیچ اطلاعاتی در خصوص خواص این ماده غذایی نداریم. هزاران سال پیش، در قاره هند مرغ هایی با نام مرغ های سرخ وجود داشتند.

این مرغ هایی که امروزه ما از آنها استفاده می کنیم، در اصل از نسل همان مرغ های سرخ شبیه قاره هند می باشد.

گوشت 

مرغ کامل ارزش غذایی بسیار زیادی دارد. به همین دلیل می توانیم به راحتی این ماده غذایی را بر سر سفره هر ایرانی شاهد باشیم. 

ویتامین های مختلفی همچون ویتامین های ب6، ویتامین سی، تیامین، ویتامین دی، ویتامین ب12، ویتامین ای، نیاسین، فولات و . را می توانید در مرغ کامل یک به راحتی بدست آورید. حتی بهتر است بیان نماییم، که امروزه از مرغ و گوشت مرغ به عنوان یکی از کامل ترین غذاها یاد می شود. 

انواع غذاها و خواص مرغ کامل

غذاهای بسیار زیادی را می توان با گوشت مرغ طبخ نمود. از هر نوع که بخواهید، با هر طعمی می توانید از این محصول استفاده نمایید. از میان مهمترین غذاهایی که با گوشت مرغ تهیه می شود، باید به سوپ مرغ، مرغ سوخاری، انواع خورش ها، مرغ شکم پر و. اشاره نماییم.

بسیاری از انسان ها بر این باور هستند، که نباید از گوشت مرغ استفاده نمود. اما این باور کاملا غلط است. زیرا فواید بسیار بالای مرغ از یک سو، و ارزش غذایی بالای این ماده غذایی، از سوی دیگر، باعث شده است، تا نتوانیم مرغ کامل را در زمره مواد غذایی بی ارزش یا کم ارزش قرار دهیم. از میان خواص متعدد این ماده غذایی باید به موارد زیر اشاره نماییم. 

خواص مرغ کامل

عضله سازی با گوشت مرغ

حتما بسیار شاهد این مسئله بوده اید، که در باشگاه های بدنسازی ، برنامه های غذایی عضله سازی که در اختیار ورزشکاران قرار میگیرد، اول نام

سینه مرغ قید شده است. این مسئله به این دلیل است که سینه مرغ کامل سرشار از پروتئین می باشد. 

حتی می توانیم بگوییم سینه مرغ بهترین منبع پروتئین برای بدن به شمار می رود. این پروتئین های موجود در مرغ دارای اسید امینه هایی می باشند، که به راحتی قادر هستند ماهیچه و عضلات انسان را تقویت کنند. اگر هر روز از سینه مرغ کامل در برنامه غذایی استفاده شود، بدن تمامی نیاز های پروتئینی بدن خود را تامین خواهد نمود. 

کاهش کلسترول بالای موجود در رژیم غذایی

گوشت های قرمز به میزان قابل توجهی از چربی اشباع و کلسترول بالا برخوردار هستند. اما گوشت ماهی و مرغ کامل تقریبا به میزان کمی از چربی و کلسترول برخوردار می باشد. به همین دلیل استفاده از این دو ماده غذایی در برنامه غذایی انسان ها، بسیار حائز اهمیت خواهد  بود. 

ضد افسردگی و کاهش استرس

گوشت مرغ حاوی مقادیر بسیار زیادی از اسید آمینه ای  خاص، با نام تریپتوفان می باشد. این اسید آمینه قدرت زیادی در ایجاد آرامش بر بدن را داراست. اگر احساس می کنید دچار افسردگی شده اید، یا از استرس رنج می برید، بهتر است حتما استفاده از گوشت مرغ کامل را در برنامه غذایی خود بگنجانید. 

با استفاده از گوشت مرغ، سطح سروتونین بدن شما افزایش یافته، که این مسئله خلق و خوی شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده، و استرس را از شما دور می کند. پس از آن نیز قادر خواهید بود به راحتی خوابی عمیق داشته باشید. 

تقویت سیستم ایمنی بدن و سیستم گوارش

تمامی ویتامین های موجود در مرغ کامل سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده، و منجر می شوند تا سیستم گوارش بدن تنظیم شود. از طرف دیگر استفاده از این ماده غذایی، استخوان ها را تقویت نموده، و سلامت بینایی را نیز تضمین می کند. 

 

طبخ مرغ کامل


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

یکی از مهمترین مواد غذایی که می توانیم بر سر هر سفره ای مشاهده کنیم، گوشت گوسفندی است. این گوشت از پرخاصیت ترین و پرکاربردترین موادی می باشد که ما قادر هستیم با ان بهترین و خوشمزه ترین غذاها را تهیه و میل کنیم. اما علاوه بر طعم خوش و کاربرد این مواد غذایی، باید بگوییم گوشت های گوسفندی خواص بیشماری برای سلامتی دارند.

 بسیاری از ما با این که هر روز این ماده غذایی را استفاده می کنیم، اما از فواید و خواص آن برای سلامتی بی اطلاع هستیم. ارزش غذایی 

گوشت گوسفندی انقدر بالاست که شاید نتوانیم تمامی خواص آن را بیان کنیم. ما قصد داریم در این مطلب برای شما برخی از خواص و ارزش غذایی این ماده غذایی را بیان نماییم. 

ارزش غذایی گوشت گوسفندی بر اساس تغذیه 

از میان تمامی خواصی که استفاده از این ماده غذایی برای بدن دارد، باید به کلسیم، فسفر، پروتئین، ویتامین، سلنیوم و اشاره نماییم. 

فسفر موجود در گوشت گوسفند

زمانی که اقدام به استفاده از 100 گرم گوشت می نمایید، از آن 1.91 میلی گرم فسفر وارد بدن می شود. اصولا گوشت گوسفندی دارای مقادیر بسیار زیادی از فسفر می باشد. فسفر موجود در این ماده غذایی منجر به سالم سازی استخوان ها شده و بدن را از پوکی استخوان دور می کند.

بدن نیاز به فسفر زیادی دارد. اما شما با استفاده از 100 گرم گوشت گوسفندی می توانید نیاز کلی بدنتان را تامین کنید.

انرژی بالا با استفاده گوشت

هر 100 گرم گوشت گوسفند

بارنج که استفاده نمایید. می توانید بیش از 206 کیلوکالری بدست آورید. از این رو استفاده از این ماده غذایی می تواند برای بدن شما انرژی فوق العاده ای را به بار داشته باشد. افرادی که به دنبال کالری زیاد برای بدن خود هستند، کافیست 100 گرم گوشت گوسفندی استفاده کنند. 

زیرا هر 100 گرم گوشت بیش از 206 کیلوکالری برای شما به ارمغان می آورد. از طرفی بدن هر انسان بالغ نیاز به 2000 کالری در روز خواهد داشت. مصرف زیاد کالری می تواند استقامت بدن را افزایش داده و در فعالیت های روزانه، خستگی بدن را از بین ببرد یا کاهش دهد. 

گوشت گوسفندی

میزان کلسیم بالا در گوشت گوسفندی

کلسیم برای بدن بسیار مفید است. از طریق مصرف مواد غذایی بسیار زیادی می توانید به کلسیم دست یابید. یکی از این مواد غذایی که کلسیم بدن شما را تامین نمی کند، مصرف گوشت است. گوشت گوسفند به دلیل داشتن مقادیر بسیار زیاد کلسیم، استخوان های انسان را تقویت نموده، از هر گونه اختلالات و ناهنجاری های استخوانی جلوگیری می نماید، و به طور کلی سلامت استخوان را به همراه دارد. 

شما با استفاده از 100 گرم گوشت گوسفندی می توانید به میزان 10 میلی گرم کلسیم وارد بدن خود نمایید.

سلنیوم موجود در گوشت

همه گوشت های قرمز به خصوص گوسفندی، از مقدار زیادی سلنیوم برخوردار است. زمانی که 100 گرم گوشت گوسفند استفاده کنید، می توانید 7.0 میلی گرم سلنیوم وارد بدن خود نمایید. که این میزان سلنیوم باعت تولیدش انتی اکسیدان های مفیدی در بدن شما می شود. 

سلنیوم در بدن کمک می کند تا بتوا با رادیکال های آزاد مبارزه نمود. از این رو بدن انسان از هر گونه بیماری های خاص محافظت می شود. وجود سلنیوم در گوشت گوسفندی برای شما اندامی سالم تر و  پوستی بهتر را به همراه خواهد آورد. 

ویتامین های B1, B2, B12 در گوشت

یکی دیگر از مزایای استفاده از گوشت های گوسفندی، ویتامین های زیادی است که در این ماده غذایی وجود دارد. هز یک از این ویتامین های کاربرد و مزایا ویژه ای برای بدن دارند. که می توانید با استفاده از گوشت گوسفندی به آنها دست یابید. 

در هر 100 گرم گوشت گوسفند شما با 0.15 میلی گرم ویتامین B1، 0.2 میلی گرم ویتامین B2 و 2.3 میلی گرم ویتامین B12 دریافت خواهید نمود. 


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

گوشت شتر از جمله گوشت هایی است که در طب سنتی بسیار بر مصرف آن تاکید شده است. با توجه به مواد مغذی که در گوشت شتر وجود دارد و سبب می شود تا برای زمان های خاص مانند بارداری مفید باشد، بسیاری از افراد سعی می کنند از آن در مواقع مختلف بهره ببرند. البته تمام فرآورده های لبنی که از شتر به دست می آیند نیز دارای خواص زیادی هستند که هر کدام را می توان برای بهبود سلامت بدن مورد استفاده قرار داد. هر چند کیفیت و خواص این گوشت بر کسی پوشیده نیست اما معمولاً کمتر در بازار یافت می شود و گوشت شتر فله ای را ممکن است در هر فروشگاهی پیدا نکنید. برخی از فروشگاه های خاص به صورت اینترنتی اقدام به فروش گوشت شتر تناژ می کنند و آن را به دست مشتریان عمده خود می رسانند.

 

خواص گوشت شتر در دوران بارداری

 مصرف مواد مغذی در دوران بارداری اهمیت بالایی دارد. با توجه به این که رشد جنین و اندام های مختلف آن در کنار سلامت مادر بسته به رفع نیازهای مادر از مواد مغذی و ویتامین ها است، باید گفت که تغذیه ی مناسب را باید در این زمان سرلوحه ی برنامه های خود قرار داد. یک سری خصوصیات باعث شده است تا گوشت شتر نسبت به انواع دیگر گوشت ها تفاوت ها و مزایایی داشته باشد.

گوشت شتر چربی کمتری نسبت به گوشت های دیگر دارد. البته کوهان شتر از چربی خالص تشکیل شده است و مصرف این بخش به افرادی که دچار چربی خون بالا هستند توصیه نمی شود. ولی به طور کلی در دوران بارداری می توان از گوشت شتر فله ای برای کبابی کردن و پخت و پز استفاده کرد.

این گوشت دارای کالری زیادی است و برای ن باردار مناسب است. استفاده از آن سبب می شود تا قوای بدنی افزایش یافته و استقامت را بالا می برد.

گوشت

شتر حاوی مواد معدنی بالایی است

این نوع گوشت دارای مواد معدنی زیادی است که می توان به مقدار زیاد سدیم، فسفر و کلسیم در آن اشاره کرد. از این رو نیاز یک مادر باردار به مواد معدنی را می تواند به خوبی برطرف کند. این املاح بیشتر در گوشت ران شتر دیده می شود و ن باردار برای تامین مواد معدنی مورد نظر خود می توانند از این بخش شتر بیشتر بهره ببرند. آهن و روی نیز از دیگر املاح معدنی است که در گوشت شتر دیده می شود و می تواند نیاز مادر و جنین را تا حدی از این مواد حیاتی تامین کند. روی اختلالات رشد جنین را برطرف می کند و وجود آن در غذای مادران باردار بسیار مهم است.

کلسیم موجود در گوشت شتر می تواند برای زمانی که استخوان های جنین در حال شکل گیری است مناسب باشد. از این رو در دوران بارداری هم از کاهش استحکام استخوان های مادر جلوگیری می کند هم سبب می شود تا کودک از نظر استخوان قدرت لازم را به دست آورد.

 

ویتامین های گروه B موجود در گوشت شتر

بارنج

استفاده از ویتامین های گروه B باعث می شود تا بدن بتواند در مقابل مواد مضر و رادیکال های آزاد مقاومت بالایی داشته باشد. همچنین برای خون سازی و افزایش تعداد و کیفیت گلبول های قرمز یک ماده ی مورد نیاز است. معمولاً به علت نیاز بالایی که بدن به این ویتامین در زمان بارداری برای رشد جنین و سلامت مادر دارد، پزشک متخصص آن را به صورت مکمل غذایی برای مادر تجویز می کند. از این رو اگر بتوان مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B را مورد استفاده قرار داد سلامت مادر و جنین به خطر نخواهد افتاد.

گوشت شتر 5153641641

گوشت شتر و جلوگیری از زایمان زودرس

زایمان زودرس مشکلات زیادی را برای مادر و کودک ایجاد می کند و سلامت هر دو را به خطر می اندازد. مصرف این گوشت به علت داشتن ترکیباتی قوی و مؤثر از بروز زایمان زودرس به خصوص در افرادی که این خطر در کمین آن هاست جلوگیری می کند. از این رو مصرف گوشت و فرآورده های لبنی شتر می تواند برای نی که خطر سقط جنین یا مرده زایی دارند مناسب باشد.

 

گوشت شتر چگونه مصرف می شود؟

فروشگاه هایی هستند که گوشت شتر تناژ را برای مشتریان خود آماده می کنند. با توجه به این که گوشت شتر فله ای این امکان را به مشتری می دهد که از بخش های مختلف آن استفاده کند، معمولاً بهتر به فروش می رسد. معمولاً از شتر سن پایین که بین 1 تا 2 سال سن دارد برای خوراک استفاده می شود. به همین علت ترد است و برای کباب مناسب است. با توجه به مقدار زیاد کلاژن موجود در این نوع گوشت، هنگامی که گوشت شتر فله ای را خریداری می کنید از بخش هایی که برای کباب مناسب است استفاده کنید؛ زیرا کلاژن موجود در آن زمان سرخ کردن سبب می شود تا گوشت ناپز شود. خرید گوشت شتر تناژ از مراکز معتبر باید صورت گیرد تا گوشت تازه و سالم به مشتری ارائه شود.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

مواد لازم برای

کوکوی عدس
عدس 2/1 پیمانه
نمک به میزان لازم
پیاز 1 عدد کوچک
تخم مرغ 2 عدد
آرد سوخاری 1 پیمانه
برگ جعفری تازه 2 قاشق غذاخوری
روغن زیتون به میزان لازم
کاهو 1 بوته
ماست 2/1 پیمانه
فلفل قرمز به میزان لازم
کاپاریس به میزان لازم

طرز تهیه کوکوی عدس
کوکوی عدس به همراه کاهو و ماست از مجموعه دستورغذایی های مارتا استوارت است. ترکیب مواد کوکو را می توانید از روز قبل آماده کنید و قبل از پخت آن ها را شکل داده و سرخ کنید.

1- به نصف پیمانه به علاوه 2 قاشق غذاخوری عدس نیاز دارید.
2- نصف پیاز را برای مواد داخل کوکو ریز خرد کنید. نیمه دیگر آن را خلالی برش دهید.
3- تخم مرغ ها را در ظرفی شکانده و آن ها را کمی بزنید.
4- میزان جعفری در مواد لازم، مقدار آن بعد از خرد کردن جعفری است. همچنین به مقداری جعفری اضافی برای سرو نیاز دارید.
5- برگ های کاهو را جدا کنید.
6- عدس را به همراه 3 پیمانه آب در قابلمه ی کوچکی بریزید و بجوشانید. حرارت را کم کرده، کمی نمک به آن اضافه کنید و برای 20 دقیقه تا عدس ها نرم شوند، بپزید. عدس را آبکشی کرده و کنار بگذارید تا خنک شود. (اگر همان موقع از عدس استفاده نمی کنید می توانید آن را به همراه آبی که در آن پخته، برای ۵ روز در یخچال نگه داری کنید).
7- در ظرفی متوسط، عدس پخته را با نصف قاشق چای خوری نمک، پیاز خرد شده، تخم مرغ زده شده، آرد سوخاری و جعفری خرد شده ترکیب کنید.
8- نیمی از ترکیب را در غذاساز ریخته و بزنید تا یکدست شود(و یا آن را با گوشت کوب له کنید). مواد زده شده را با سایر مواد خوب ترکیب کنید. با کمک پیمانه سایز یک چهارم، از مواد برداشته و آن ها را به 8 عدد کوکو تقریبا به قطر شش و نیم سانتی متر باز کنید.
9- ماهیتابه به سایز متوسط را روی حرارت متوسط رو به بالا گرم کنید. ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون در آن بریزید و آن را در ماهیتابه بچرخانید تا چرب شود. کوکوها را در چند نوبت و برای حدود ۴ دقیقه از هر طرف تا قهوه ای رنگ و ترد شوند، بپزید. کوکوها را از روی حرارت برداشته، بگذارید تا کمی خنک شوند.
10- برای سرو، تعدادی برگ کاهو در هر بشقاب قرار دهید. کوکو ها را در میان آن ها تقسیم کنید. یک قاشق ماست در هر بشقاب بگذارید. بر روی کوکوها کمی نمک، فلفل قرمز و روغن زیتون بپاشید. آن ها را به همراه خلال های پیاز، برگ های جعفری و کاپاریس میل کنید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه ساندویچ فلافل

فلافل یکی از خوشمزه ترین غذاهایی است که می توانید در خانه آن را تهیه کنید یا در رستوران ها سفارش دهید. اصلیت این غذا مربوط به کشورهای عربی بوده اما بعد از مدتی از جنوب کشور ایران وارد تهران شد. ساندویچ فلافل علاوه بر اینکه غذای محبوب بزرگسالان است، کودکان از خوردن آن لذت می برند و غذای مورد علاقه آنها نیز هست. در ادامه این مقاله طرز تهیه ساندویچ فلافل را به شما عزیزان آموزش می دهیم.

ساندویچ فلافل

 

مواد لازم برای درست کردن ساندویچ فلافل

سیر 4 حبه

نخود 300 گرم

تخم مرغ 1 عدد

جعفری 100 گرم

پیاز متوسط 1 عدد

زیره 1 قاشق چایخوری

تخم گشنیز 1 قاشق چایخوری

آرد نخودچی 2 قاشق غذاخوری

روغن سرخ کردنی

نمک ، زردچوبه و فلفل سیاه به مقدار لازم

نان باگت به تعداد

 

روش پخت فلافل

در گام اول لازم است بدانید مواد لازم این دستور غذایی مخصوص 4 نفر است. اگر قصد دارید مقدار بیشتری تهیه کنید باید به مواد لازم اضافه کنید و بعد شروع به آشپزی کنید. این غذا برای ناهار و شام و حتی پیک نیک انتخاب خوبی خواهد بود.

 

1.اگر می خواهید ساندویچ فلافل شما مانند رستوران های بیرون لذیذ و خوشمزه شود، باید نخودها را به مدت زیادی خیسانده و اجازه دهید نفخ آنها گرفته شود.(24 تا 48 ساعت کافی است)

 

2.اگر شرایط مهیا بود، چند بار آب نخودها را عوض کنید و مجدد اجازه دهید خی بخورند. بعد از 24 ساعت نخودها را به همراه سیر و پیاز چرخ کنید و داخل یک کاسه جداگانه بریزید.

 

3.در این مرحله جعفری ها را کاملا خرد و ریز کنید و به همراه تخم مرغ به کاسه نخود چرخ شده اضافه کنید. بعد آرد نخودچی را به محتویات کاسه اضافه کنید تا مایه مقداری سفت شود.

 

4.در مرحله چهارم باید طعم دهنده یا ادویه جات را به آنها اضافه کنید.

 

5.تخم گشنیز را آسیاب کنید تا پودر شوند. بعد به همراه مقدار نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه که انتخاب کردید به مایه فلافل اضافه کنید.(جنوبی ها فلافل را تند مصرف می کنند، اگر به غذاهای تند علاقه دارید می توانید مقدار فلفل را بیشتر بریزید.)

ساندویچ فلافل خانگی

 

6.مخلوطی از مواد که حالا در دست دارید را کاملا میکس کنید تا به تمام قسمت های نخود برسند و مزه یکدیگر را بگیرند. بعد از آماده شدن مایه ساندویچ فلافل، یک ماهیتابه گود بردارید و روی حرارت قرار دهید. بعد از داغ شدن ماهیتابه به مقدار مناسب روغن مایع داخل آن بریزید.

 

7.به یاد داشته باشید برای سرخ کردن فلافل به روغن زیادی لازم است. به مقداری که فلافل ها درون آن شناور شوند.

 

8.برای درست کردن فلافل بهتر است از قالب های مخصوص کوفته قلقلی استفاده کنید. اما اگر این قالب ها را در دسترس نداشتید، مسئله ای نیست و می توانید از دست بهره ببرید.

 

9.به هیچ عنوان تعداد فلافل های زیادی را در ماهیتابه قرار ندهید. زیرا به هم میچسبند و ظاهر غذا زشت می شود.

 

10.به طور تک یا سه تایی فلافل ها را داخل ماهیتابه اندازه و بعد از سرخ شدن از تابه در آورید. می توانید این غذا را به عنوان ساندویچ یا چرسی سرو کنید. سبزیجات، سالاد کلم و ترشی بهترین انتخاب برای سرو این غذا است. امیدواریم از خوردن ساندویچ فلافل لذت ببرید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

روش پخت آش گوشواره

فصل پاییز و زمستان دو فصل بی نظیر هستند که به دلیل سرد بودن پختن آش می چسبد. همچنین این فصل مستعد بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا بوده در نتیجه بهتر است به طور مداوم این دسته غذاها مصرف شوند. آش گوشواره غذای تبریزی بوده که از محبوبیت زیادی برخوردار است و توریست ها نیز یک بار هم که شده این غذا را امتحان می کنند. در این مطب قصد داریم طرز تهیه غذای آش گوشواره را ارائه دهیم تا آن را برای اعضای خانواده یا در مهمانی های خود سرو کنید.

 

مواد لازم برای تهیه آش گوشواره

برای تهیه آش گوشواره حتما مواد اولیه تازه خریداری کنید. بهترین طعم آش زمانی به دست می آید که از مواد تازه استفاده کنید. البته این موضوع در مورد تمامی غذاها صادق است و هیچ فرقی ندارد. اگر در غذاهایی که می خواهید طرز تهیه آن را یاد بگیرید سبزی های مختلف وجود دارد، پیشنهاد ما این است که سبزی را تازه به تازه بخرید.

Image

آش گوشواره

 

مواد لازم آش گوشواره:

 

رب گوجه فرنگی:2 قاشق غذاخوری

کره:50 گرم

آب:4 لیوان

نخود:1 پیمانه

جعفری و گشنیز:برای تزیین

نعنا خشک:1 قاشق غذاخوری

سرکه:یک چهارم پیمانه

پیاز نگینی:1 عدد

 

طرز تهیه گوشواره

یک

تخم مرغ را در ظرفی شکسته و به همراه مقداری نمک و آب مخلوط کنید. بعد سه پیمانه آرد به آن اضافه کنید؛ به گونه ای که خمیر آماده شده به دست نچسبد. سپس خمیر آماده شده را در کیسه پلاستیکی قرار دهید و به مدت نیم ساعت اجازه دهید استراحت کند. بعد خمیر را برداشته و به 4 قسمت تقسیم کنید. با وردنه خمیر را به قطر 2 میلیمتر باز کنید و مقداری

گوشت داخل آن ها بریزید و بعد لبه های خمیر را ببندید. شما می توانید به اندازه ای که می خواهید گوشواره تهیه کنید و هیچ ممنوعیتی وجود ندارد. اما سعی کنید به میزان لازم حدود 5 تا 10 گوشواره در کاسه آش قرار دهید.

Image

طرز پخت آش گوشواره

 

نحوه پخت آش گوشواره تبریزی:

1.در مرحله اول پخت آش گوشواره باید نخودها را از شب قبل یا نهایت چند ساعت قبل خیس کنید و اجازه دهید نفخ آن گرفته شود.

2.بعد از اینکه خویس خورد می توانید چندین بار آب آن را عوض کنید تا آش گوشواره شما بهتر جا افتد.

3.در مرحله سوم باید نخودها را با مقداری آب بپزید تا به اندازه کافی نرم و پخته شوند.

4.قابلمه ای جداگانه بردارید و مقدار کره ای که برای پخت آش گوشواره انتخاب کرده اید را داخل قابلمه بریزید.

5.پیازهای نگینی شده را داخل قابلمه ریخته اجازه دهید سرخ شوند. همانطور که پیازها را تفت می دهید، رب گوجه فرنگی و نعنا خشک را به آن اضافه کنید و مجدد تفت دهید.

6.

طرز تهیه خورش کرفس با گوشت گوسفندی

خورش کرفس با گوشت گوسفندی یکی از معروف ترین غذاهای ایرانی است که علاوه بر رستوران های خانگی، در هر خانه ایرانی طبخ می شود. این خورش جزء سخت ترین خورش ها است زیرا طرز تهیه و جا افتادن آن زمان می برد. ناگفته نماند که پخت خورش کرفس متفاوت بوده و هر آشپزی بر اساس تجربه آن را درست می کند. به طور معمول کرفس با نعنا و جعفری تهیه می شود که در این مقاله قصد داریم خورشت کرفس با گوشت را ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

خورش کرفس با گوشت گوسفندی

 

 

مواد لازم برای خورش کرفس با گوشت گوسفندی

برای طرز تهیه خورش کرفس با گوشت گوسفندی باید تعداد را در نظر بگیرید. زیرا هر چه مقدار مواد زیاد باشد زمان بیشتری برای پخت لازم خواهد بود. این روش پخت برای 4 نفر در نظر گرفته شده که اگر خواستید می توانید به مواد آن بیفزایید. برخی افراد کرفس را با گوشت مرغ یا گوشت گاو می پزند، با توجه به تجربه ای که ما از پخت خورشت کرفس داشتیم، گوشت گوسفندی بهترین انتخاب بوده و غذا را لذیذتر می کند.

 

مواد لازم خورش کرفس:

پیاز 2 عدد

گوشت خورشتی (ترجیحا گوشت گوسفند) 300 گرم

کرفس 500 گرم

برگ کرفس 100 گرم

لیموعمانی 3 عدد

نعنا تازه 20 گرم

جعفری تازه 80 گرم

رب گوجه فرنگی ۱ قاشق چایخوری

نمک و فلفل به مقدار کافی

خورش کرفس مجلسی

 

روش پختن خورش کرفس با گوشت

روش پخت خورش کرفس با گوشت گوسفندی راحت بوده و نیاز به مواد غذایی خاصی نخواهد بود. فقط برای پخت آن حدود 0 دقیقه وقت لازم است تا کاملا جا بیفتد و خوش طعم شود.

 

1.در مرحله اول باید کرفس ها را شسته و بعد از اینکه آب آن رفت، به اندازه دلخواهتان خرد کنید. می توانید برگ های کرفس را به همراه نعنا و جعفری خرد کنید و در یک ماهیتابه داغ تفت دهید تا سرخ شوند.

 

2.پیاز یکی از مهمترین مراحل هر خورش است در نتیجه از آن غافل نشوید. پیازها را به صورت نگینی یا هر اندازه ای که دوست دارید سرخ کنید. بعد آنها را درون یک ماهیتابه داغ ریخته و تفت دهید تا طلایی شوند. در مرحله بعد گوشت گوسفندی را خورد کرده و به همراه زردچوبه و فلفل به ماهیتابه پیازها اضافه کنید. اجازه دهید گوشت ها تغییر رنگ دهند.

 

3.بعد از اینکه مطمئن شدید گوشت گوسفندی، تا حدودی رنگ قهوه ای گرفت؛ رب گوجه فرنگی و کرفس های خرد شده به آن اضافه کنید. بعد چند لیوان آب بریزید و بگذارید روی حرارت ملایم بپزد.

 

4.بعد از پیاز، لیمو عمانی خورش کرفس را لذیذتر می کند. در نتیجه تعداد لیمو عمانی که در نظر دارید را با چنگال سوراخ کرده و داخل تابه گوشت بریزید. بعد از اینکه گوشت ها کاملا پخت، سبزی های سرخ شده را به آن اضافه کنید. بسته به ذائقه مهمانان می توانید به جای لیمو عمانی از آبلیمو یا آبغوره استفاده کنید.

 

  1. خورش کرفس با گوشت گوسفندی باید روی حرارت ملایم 30 تا 40 دقیقه بجوشد و جا بیفتد. اگر احساس می کنید به زمان بیشتری احتیاج است، اجازه دهید روی حرارت خیلی کم بپزد. در مرحله یکی مانده به آخر، وقتی خورش جا افتاد درون ظرف مخصوص خورش بریزید و روی آن مقدار کمی روغن داغ بریزید.

 

6.بعد از اتمام پخت خورش، می توانید آن را به همراه برنج یا نان سرو کنید. اما فراموش نکنید برنج یکی از مهمترین قسمت سفره ایرانیان بوده و تمام خورش ها را به همراه برنج سرو می کنند. در نتیجه اگر قصد دارید این غذا را برای یک توریست خارجی تهیه کنید، بهتر است نوع اصیل و مجلسی آن را بپزید. امیدواریم از خوردن این غذای ایرانی نهایت لذت را تجربه کنید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه خورش هویج با مرغ و آلو

خورش یکی از اصلی ترین و اصیل ترین غذاهای ایرانی است که در بین ایرانیان مشهور بوده و در سفره هر ایرانی خواهید دید. خورش را می توان به همراه نان و برنج سرو و میل کرد. اما در این مطلب قصد داریم شما را با خورش شیرین مزه ای به نام، خورش هویج مرغ با آلو آشنا کنیم تا دستور پخت آن را بدانید و در مهمانی ها درست کنید.

مواد لازم برای تهیه خورش هویج به همراه مرغ و آلو

برای شروع لازم است بدانید پختن هر غذایی نیازمند مواد اولیه تازه است. هرچه مواد اولیه شما برای پخت غذا تازه تر باشد، طعم آن لذیذ و دلپذیرتر می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا مواد لازم خورش هویج را ارائه دهیم.

مواد لازم خورش هویج:

مرغ: 600 گرم

ران یا سینه به دلخواه

هویج مربع شده یا خلال شده: 400 گرم

زعفران دم کرده: 4 - 5 لیوان

آلو:15 تا 20 عدد

پیاز:2 - 3 عدد

روغن: به میزان کافی

لیمو تازه: یک عدد

رب گوجه فرنگی: یک تا 2 قاشق غذاخوری

نمک و زردچوبه: به میزان لازم

شکر: به میزان دلخواه

Image

خورش هویج و مرغ

نحوه پخت خورش هویج

1.در قدم اول لازم است مرغ را از فریزر در آورید و اجازه دهید تا یخ آن آب شود. بعد مرغ را به قطعات کوچک تکه کرده و در روغن خوب تفت دهید. در حین تفت دادن مرغ زردچوبه را به آن اضافه کنید تا رنگ مرغ طلایی شود.

2.بعد از اینکه مرغ و زردچوبه به خوبی تفت داده شد، رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و مجدد مواد را با هم تفت دهید.

3.در این مرحله باید شکر را اضافه کنید تا خورش هویج شما طعمی ملس یا شیرین به خود بگیرد. بعد از شکر، سراغ زعفران دم کرده بروید و آن را به مواد اضافه کنید. بعد تمام مواد را به همراه زعفران مخلوط کنید تا طعم همدیگر را بگیرند.

4.بعد آلوهای خیس خورده را بردارید و به همراه هویج خرد شده و آب لیموی تازه داخل قابلمه بریزید. در مرحله بعد پیاز سرخ شده را به آنها اضافه کنید و در آخر مقداری آب داخل خورش تفت داده شده بریزید تا به مدت یک و نیم تا دو ساعت خورشت با حرارت ملایم بپزد و جا بیفتد.

Image

خورشت هویج

5.در این مدت که خورش هویج شما جا بیفتند می توانید سراغ برنج بروید و آن را درست کنید.

6.اول باید برنج را با آب ولرم بشویید تا کاملا تمیز شوند. بعد برنج را درون قابلمه ریخت و مقداری آب روی برنج بریزید. به یاد داشته باشید مقدار آب باید طوری باشد که انداخته دو بند انگشت شما را بگیرد. سپس نمک را به اندازه کافی اضافه کنید و اجازه دهید برنج تا سه - چهار ساعت داخل آب بماند و نرم شود.

7.قابلمه ای بردارید و اجازه دهید روی حرارت بالا جوش آید. بعد از جوش آمد و گذشت سه تا چهار ساعت، برنج را درون آب در حال جوش بریزید و چند بار به هم بزنید. بعد از گذشت 10 دقیقه، نوبت به آبکشی می رسد. برای<

طرز تهیه غذای اشپل لقمه

اشپل لقمه یکی از خوشمزه ترین غذای گیلانی است که مورد توجه مردم شهرهای مختلف ایران است. این غذا را می توانید در اکثر مراسم های خود سرو کنید و از خوردن آن لذت ببرید. برای آشنایی شما با این غذا طرز تهیه آن را ارائه دادیم تا به وسیله آن یک اشپل خوشمزه و جانانه بپزید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

مواد مورد نیاز برای پختن اشپل لقمه

بهتر است برای تهیه این غذا حتما از مواد اولیه تازه استفاده کنید. زیرا مواد اولیه تازه در مزه و عطر غذا تاثیر زیادی داشته و خوش طعم تر خواهد شد. لازم به نگرانی نیست مواد اولیه این غذا در هر سوپر مارکت یا هایپری قابل تهیه است و به راحتی می توانید مواد آن را بخرید.

 

 اشپل لقمه

 

مواد اولیه برای اشپل

اشپل (متعلق به

ماهی سفید):یک دست

برنج (پخته شده به صورت کته):5 قاشق غذاخوری

پیاز:1عدد

گردو:7عدد

سیر:6حبه

رب انار (ترش):1قاشق غذاخوری

سبزی (شامل گشنیز،نعنا،پونه و تره ساطوری شده):10 قاشق غذاخوری

تخم مرغ:3عدد

نمک:به میزان لازم

فلفل:به میزان لازم

گلپر:به میزان لازم

روغن:به میزان لازم

نان (نان لواش یا خمیر پیراشکی):به اندازه کافی

 

غذای گیلانی

 

 

گام به گام طرز تهیه اشپل لقمه

1.اشپل ماهی را بشویید و در کاسه ای بریزید. حتما پوست نازک و رگه های آن را بگیرید و بافت های آن را با چنگال جدا کنید.

 

2.برنج را بپزید و بعد به همراه پیاز، سیر و گردو مخلوط کنید و درون چرخ

گوشت ریخته و از درون آن مواد را رد کنید.

 

3.بعد مخلوط برنج را با اشپل ماهی مخلوط کنید و کاملا بهم بزنید. در مرحله بعد باید

تخم مرغ ، رب انار ، سبزی ساطوری شده ، نمک ، فلفل و گلپر به آنها اضافه کنید.

 

4.در مرحله چهارم تمام مواد را با دست ورز دهید تا یکدست با یکدیگر مخلوط شوند و مزه یکدیگر را بگیرند.

 

5.در مرحله پنجم مواد را داخل تابه بریزید و به همراه مقداری آب روی حرارت ملایم قرار دهید. بعد از نیم ساعت که مواد را تفت دادید، مواد مخلوط شده اشپل را لای نان هایی که تهیه کرده اید یا خمیر پیراشکی قرار دهید.

 

6.روغن را درون ماهیتابه داغ کنید و اشپل لقمه را درون روغن بریزید.

 

7.ناگفته نماند که نان باگت نیز گزینه مناسبی برای قرار دادن مواد اشپل لقمه درون آن است. اما به یاد داشته باشید نان های باگت را به اندازه 2 سانتی متر ببرید و مواد را درون آن قرار دهید.

 

8.ساندویچ های آماده را درون روغن بریزید و اجازه

مواد لازم برای تهیه

کوفته بره با تاتزیکی


پیاز 2 عدد
سیر 2 حبه
برگه زردآلو  50 گرم
نعناع تازه 1 مشت
گوشت بره چرخ شده ی مرغوب 800 گرم
پودر زیره 1 قاشق سوپخوری
 فلفل قرمز 1 قاشق چایخوری
آویشن خشک شده 1 قاشق سوپخوری
تخم مرغ 1 عدد
خیار 2 عدد
ماست ساده یا خامه ای 300 گرم
نان لواش یا نان پیتا یا هر نان دیگر جهت سرو 6 عدد
نمک و فلفل سیاه

طرز تهیه کوفته بره با تاتزیکی 

پیازها را کاملا خرد کرده و سیر را له کنید، برگه های زردآلود و نیمی از نعنا را هم خرد کنید. گوشت چرخ شده را همراه با پیاز، سیر، برگه زردآلو، نعنا، زیره، پودر فلفل قرمز، آویشن و تخم مرغ به کاسه ی بزرگی بیفزایید. آن را با نصف قاشق چایخوری نمک و فلفل مزه دار کنید. همه این مواد را با دست مخلوط کنید تا زمانی که ترکیب شوند. اگر بخواهید مزه ی کوفته را بچشید کمی از آن را سرخ کنید و در صورت نیاز چاشنی بیشتری به آن بزنید. با دستان مرطوب، کوفته ها را شکل دهید و 25 تا 30 توپ کوچک به اندازه گردو درست کنید. روی آنها را بپوشانید و حداقل 30 دقیقه یا حتی تا دو روز در یخچال قرار دهید. جهت تهیه ماست و خیار، ابتدا خیار را پوست گرفته و دانه ها را با قاشق چایخوری خارج کنید. وجود دانه ها سبب آبکی شدن این سس می شود. گوشت خیار را نازک برش زده یا رنده کنید. خیار را با ماست مخلوط کنید. بقیه ی برگ های نعنا را خرد کنید و در آن بریزید و سپس با نمک و فلفل آن را مزه دار کنید. قبل از پخت، ذغال را بررسی کنید که خوب گر گرفته باشد یا کباب پز را از قبل تا 200 درجه ی سانتیگراد گرم کنید. کوفته ها را 10 دقیقه بپزید و آنها را مرتب برگردانید تا هر دو طرف آن طلاییِ تیره شود و مغز آن نیز بپزد. هنگامی که آماده شده کوفته را با ماست و خیار و نان لواش سرو کنید.

نکته: می توانید کوفته ها را در یک ماهیتابه بزرگ قرار دهید و آنها را با کمی روغن کباب کنید. همچنین می توانید آنها را روی قفسه ی پایین فر نیز کباب کنید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

از میان تمامی غذاهای لوکسی که می توانید در زندگی آن را امتحان کنید، استیک راسته گوشت از بهترین ها به شمار می رود. این غذا از بهترین و محبوب ترین غذاهایی می باشد که در سراسر جهان شناخته می شود. البته باید بگوییم روش های مختلفی برای طبخ و سرو این غذا وجود دارد.

 در هر کشوری با هر اقلیمی ادویه های مخصوصی برای طبخ

استیک راسته استفاده می کنند، که همین مسئله منجر می شود تا طعم های خاص و متنوعی از استیک را تجربه کنید. در کنار این تنوع بی نهایت، استیک ها به دلیل این که از گوشت های خالص بهره مند می شوند، دارای مزایای بسیار زیادی نیز هستند. 

بهتر است بگوییم یکی از مفید ترین غذاهایی که می توانید در رژیم غذایی خود مورد استفاده قرار دهید، همان استیک راسته

گوشت قرمز است. البته این مسئله به این معنا نیست که تمامی مردم به خوردن چنین غذایی علاقه مند باشند. 

ممکن است هر کسی بر حسب سلیقه از خوردن غذایی خاص لذت ببرد. یکی خوردن استیک راسته را دوست دارد و دیگر قرمه سبزی را به هر غذای دیگری ترجیح می دهد. این تنوع در سلیقه، در مردم بسیار مشهود است. 

استیک گوشت گوساله

استیک راسته در اصل چگونه غذایی می باشد؟

در گوشت های گوساله و گوسفند قسمتی وجود دارد، که از گوشت یک دستی برخوردار می باشد. این قسمت از گوشت را می توانیم راسته گوشت قرمز بیان نماییم. در راسته گوساله می توانید رگ هایی از چربی را به خوبی مشاهده نمایید. 

این گوشت باید بر روی آتش یا روغن سرخ کنید. اصولا استیک راسته را همراه سیب زمینی آب پز یا سرخ کرده مصرف می کنند. علاوه بر آن در زمانی که قصد سرو استیک دارید، بهتر است از سبزی های پخته شده همچون قارچ، کلم، هویج یا استفاده نمایید. 

اصولا استیک راسته از نظر عطر و طعم، شباهت عجیبی به کباب برگ و چنجه دارد. اما باز هم به دلیل استفاده از ادویه های مختلف برای طبخ این غذای خوشمزه، طعم های متفاوتی را می توانید در اقصی نقاط جهان تجربه کنید. 

حتی نوع پخت استیک نیز در بسیاری از کشور ها متفاوت است. ممکن است شما در کشورهای متعدد با استیک راسته متفاوتی مواجه شوید. در یک کشور استیک باید آبدار باشد، در کشوری دیگر باید نیم پز شده باشد. یا حتی در برخی دیگر از کشور ها مردم ترجیح می دهند از استیک های سفت و خشک استفاده کنند. این مسئله کاملا سلیقه ای بوده و نمی توانیم بگوییم در سراسر جهان یک نوع غذا سرو می شود. 

استیک راسته

خواص بسیار زیاده استفاده از استیک در وعده های غذایی

غذایی فوق العاده مفید، پر از پروتئین، ویتامین، و املاح که می توانید در هر وعده غذایی خود آن را میل نمایید، استیک راسته است. تمامی نیاز هایی که بدن به ویتامین ها و پروتئین های متعدد دارد، از طریق مصرف استیک برطرف می شود. 

می دانیم که گوشت قرمز دارای خواص زیادی است. از این رو نباید به طور قطع و کامل این ماده غذایی را از برنامه غذایی خود حذف کنیم. اما از طرف دیگر استفاده بیش از اندازه از گوشت قرمز نیز می تواند مضرات دیگری را برای بدن به دنبال داشته باشد. 

استیک راسته بسیار پر انرژی می باشد. مثلا در هر 100 گرم گوشت مصرفی، شما می توانید بیش از 206 کیلوکالری برای بدن دریافت کنید. از طرفی دیگر انسان ها به صورت کلی روزانه به بیش از 2000 کالری انرژی نیاز دارند. 

اگر شما در وعده های غذایی خود از گوشت های قرمز استفاده نمایید، می توانید بخش عمده ای از نیاز بدن خود به انرژی را تامین نمایید. زیرا در هر 100 گرم گوشت، 17 گرم پروتئین نیز وجود دارد. که برای افرادی که قصد ماهیچه سازی دارند، بسیار مفید و ضروری است.  


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

مهمترین خاصیت مصرف سبزیجات چیست؟

سبزیجات ضروری ترین مواد غذایی هستند که باید در طول روز مصرف شوند.

خاصیت مصرف سبزیجات به قدری هستند که از بروز برخی بیماری ها جلوگیری کرده و روند زندگی شما را بهبود می بخشند. اگر می خواهید بدن و فکر سالمی داشته باشید، از سنین کم سبزیجات را در برنامه غذایی خود یا کودکان قرار دهید تا تاثیر آن را در بزرگسالی نیز ببینید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا از فواید مصرف سبزیجات به شما عزیزان بگوییم.

 

 

6 خاصیت مصرف سبزیجات در طول عمر

 

1.کاهش فشار خون

از آنجایی که فواید سبزیجات کم نیست اولین مورد را با کاهش فشار خون آغاز می کنیم. سبزیجات دارای سدیم متعادلی است به همین دلیل بهترین گزینه برای تامین سدیم بدن هستند. به یاد داشته باشید برخی غذاها چون دارای سدیم بالایی هستند و امکان دارد به بدن آسیب برساند افراد سبزیجات را جایگزین آن می کنند. در نتیجه اگر می خواهید به طور طبیعی سدیم بدن خود را تامین کنید از سبزیجات سبز مقل کرفس و ریواس استفاده کنید.

Image

خواص سبزیجات

 

2.پیشگیری از بیماری های قلبی

هر چه سن انسان بالا برود مستعد بیماری های مختلف است. اگر در معرض بیماری قلبی هستید یا سن کمی دارید و می خواهید به این بیماری دچار نشوید، مصرف سبزیجات را فراموش نکنید. خاصیت مصرف سبزیجات این است که چربی موجود در آن بسیار کم بوده و فاقد کلسترول می باشند. بنابراین مصرف آنان برای سلامت قلب تجویز می شود. سبزیجاتی مانند جعفری، کرفس، لوبیا، سبوس گندم و سیب زمینی منابع خوبی برای پتاسیم بدن و سلامت قلب است.

 

3.پیشگیری از سرطان

یکی دیگر از مهمترین خاصیت مصرف سبزیجات این است که از بیماری سرطان جلوگیری می کند. ویتامین ها و مواد معدنی در سبزیجات عواملی هستند که ایمنی بدن را تضمین کرده و قوی تر می شوید.

برای مثال سبزیجاتی که رنگ نارنجی دارند، به دلیل داشتن بتاکاروتن در صورت نیاز ویتامین A تولید می کنند و بدن شما را از این بیماری سخت محافظت می کند. همچنین سبزیجات سبز با داشتن کاروتنوئیدها، ساپونینها، لوتئین و فلاوونوئیدها ایمنی بدن را افزایش داده و در طولانی مدت سلامتی بیشتری خواهید داشت.

Image

فواید سبزیجات

 

 

4.کاهش دیابت

خواص سبزی خوردن این است که قند بسیار کمی دارند و برای کاهش دیابت وعده عالی هستند. اگر دیابت دارید و می خواهید این بیماری را کنترل کنید، حتما با غذاهای خود سبزیجات مصرف کنید. هر نوع سبزیجاتی به شما کمک می کند از عوارض بیماری دیابت در امان باشید و مانند فردی عادی زندگی کنید. سطح منیزیم معمولا در بیماران دیابتی پایین است، به همین دلیل اصرار داریم سبزیجات را در وعده غذایی خود قرار دهید و تاثیر آن را در انسولین بدن ببینید. سبزیجات دارای برگ سبز مانند اسفناج منبع خوبی برای جذب منیزیم هستند.

 

5.کاهش وزن

اضافه وزن معضل همیشگی بوده و برای برخی افراد حائز اهمیت است

مواد لازم پای گوشت لبنانی

گوشت

چرخکرده 450 گرم
پیاز بزرگ 1 عدد
گوجه بزرگ 1 عدد
دانه کاج 3/4 پیمانه
رب انار 2 قاشق غذاخوری
آب لیمو 1 قاشق غذاخوری (دلخواه)
جعفری خرد شده 1/2 پیمانه
نمک و فلفل به مقدار کافی
زردچوبه 2 قاشق چایخوری
زیره سبز 1 قاشق چایخوری
برای تهیه خمیر:
آرد سفید 6 پیمانه
شکر 1/8 قاشق چایخوری
خمیر مایه 1/2 قاشق چایخوری
آب گرم 2 و 1/4 پیمانه
نمک 1 و 1/4 قاشق چایخوری

 


پای

گوشت لبنانی شبیه یک پیتزای ساده بدون پنیر است. مایه گوشتی روی پای خیلی ساده و از تفت دادن پیاز، گوشت، گوجه، رب انار و ادویه جات مختلف تهیه می شود. مقدار ادویه ها را می توانید به دلخواه تغییر دهید و رب انار را هم می توانید با رب گوجه جایگزین کنید. همچنین می توانید برای تهیه سریع تر پای گوشت، به جای خمیر پای که دستور آن ذکر شده است از خمیر پیتزای نازک هم استفاده کنید. بدین ترتیب پای گوشت نیم ساعته آماده می شود.
برای سرو در مهمانی ها می توانید پای گوشت لبنانی را به صورت فینگرفود درآورید و از خمیر های کوچک با قطر 10 سانتی استفاده کنید. این پای گوشت همراه با سبزی خوردن، سس تند و دوغ عالی می شود.
 

طرز تهیه  پای گوشت لبنانی

ابتدا خمیر پای را آماده کنید. البته همان طور که گفته شد می توانید از خمیر پیتزای آماده هم استفاده کنید ولی اگر می خواهید طعم پای گوشت کاملاً خانگی را بچشید این دستو را دنبال کنید. خمیر مایه را همراه با مقدار خیلی کمی شکر داخل آب گرم (2 و 1/4 پیمانه) بریزید و حل کنید.
در ظرف بزرگی آرد و نمک را با هم مخلوط کنید. سپس خمیر مایه حل شده را به آن اضافه کنید. می توانید مواد را در غذا ساز بریزید یا چند دقیقه با سری خمیرزن همزن برقی بزنید تا خمیر آماده شود. اما راه دیگر آن این است که مواد را با دست ورز بدهید. البته روش دستی بیشتر طول می کشد.
وقتی خمیر را خوب ورز دادید روی ظرف را بپوشانید و بگذارید خمیر 20 دقیقه بماند. در این مدت گوشت را آماده کنید.
دانه کاج را از قبل بوداده کنید و پیاز و گوجه را خیلی ریز خرد کنید. کف تابه ی بزرگی را روی شعله قرار دهید تا داغ شود. سپس دو قاشق روغن را اضافه کنید و پیاز خرد شده را چند دقیقه در آن تفت بدهید تا طلایی رنگ شود. گوشت چرخکرده را همراه با ادویه ها اضافه کنید و دو سه دقیقه تفت بدهید تا گوشت به رنگ قهوه ای درآید. گوجه خرد شده را اضافه کنید و تفت بدهید تا آب آن کمی بخار شود. در آخر رب انار را همراه با دانه های کاج بوداده و جعفری خرد شده (و اگر دوست دارید آب لیمو) اضافه کنید و 3 دقیقه دیگر تفت بدهید. گوشت را از روی شعله بردارید و کنار بگذارید.
فر را با دمای 175 درجه سانتیگراد روشن کنید. وقتی خمیر پای آماده شد آن را به صورت دایره هایی به قطر 20 سانت و ضخامت کمتر از 1 سانت پهن کنید و روی سینی فر قرار دهید. روی هر خمیر 3–4 قاشق از گوشت را بریزید و متناسب پخش کنید.
سینی را به مدت 10 دقیقه در فر قرار دهید تا خمیر کمی طلایی شود، می توانید 2 دقیقه هم شعله روی فر را روشن کنید. موقع سرو می توانید کمی جعفری خرد شده هم روی پای گوشت لبنانی بریزید و میل بفرمایید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

مواد لازم شپردز پای

گوشت چرخکرده 450 گرم
هویج 2 عدد
ساقه کرفس 2 عدد
پیاز 1 عدد
نخود فرنگی 2 پیمانه
آب گوشت 4 پیمانه
آرد 4 قاشق غذاخوری
سس کچاپ 1/3 پیمانه
شوید خشک 1/2 قاشق چایخوری
پوره سیب زمینی 4 پیمانه
نمک و فلفل به مقدار کافی


شپردز پای (Shepherd’s pie) نوعی پای گوشت انگلیسی است که در آن به جای خمیر پای از پوره سیب زمینی استفاده می‌شود. شپردز پای را در جاهای مختلف به شکل‌های مختلف تهیه می‌شود. گوشت چرخکرده، پیاز و پوره سیب زمینی از موادی هستند که همیشه در تهیه این پای به کار می‌روند. گاهی همراه با گوشت و پیاز، سبزیجاتی مثل هویج و کرفس هم به کار می‌روند. وقتی گوشت و سبزیجات تفت داده شدند داخل ظرف لبه دار ریخته می‌شوند و پوره سیب زمینی روی آن‌ها پخش می‌شود. در ضمن گاهی مقداری پنیر رنده شده هم روی پای ریخته می‌شود. اما دستور سنتی شپردز پای، پنیر ندارد و ما هم در اینجا از پنیر استفاده نمی‌کنیم.
شپردز پای از آن غذاهایی است که بعد از امتحان کردن حتماً باز هم درست خواهید کرد و حتی ممکن است به برنامه غذایی ثابت شما بپیوندد. چون مواد لازم برای تهیه این غذا ساده و در دسترس هستند و خیلی هم خوش طعم و لذیذ است. هر وقت مقداری پوره سیب زمینی اضافه داشتید می‌توانید با آن شپردز پای درست کنید.

طرز تهیه شپردز پای

ابتدا گوشت چرخکرده را در یک تابه بزرگ روی شعله بگذارید و حدود ۵ دقیقه تفت بدهید. ضمن تفت دادن گوشت را با قاشق چوبی تکه‌تکه کنید.
پیاز، هویج و کرفس را به صورت نگینی خرد کنید و روی گوشت تفت داده شده بریزید. مواد را هم بزنید و ۱۰ دقیقه به پختن ادامه دهید.
نمک، فلفل، سس کچاپ، شوید و رزماری خشک را همراه با ۳ و نیم پیمانه از آب گوشت به تابه اضافه کنید. مواد را هم بزنید و زیر شعله را کم کنید. ۲۰ دقیقه بگذارید روی همان شعله ملایم باقی بماند.
حال نخود را اضافه کنید و با بقیه مواد مخلوط کنید. در ظرف کوچکی آرد را با نصف پیمانه عصاره گوشت باقیمانده مخلوط کنید. سپس آن را به محتویات تابه اضافه کنید و بگذارید ۳ دقیقه دیگر روی شعله بماند تا مخلوط شروع به غلیظ شدن کند.
حال پوره سیب زمینی را به صورت اسکوپی روی مخلوط گوشت بریزید و کمی پخش کنید. سپس تابه را به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه در فر که از قبل با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد گرم شده قرار دهید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

پیراشکی یکی از غذاهای ملی روسیه است که نامی عمومی برای غذاهای پخته یا سرخ شده ای می باشد که با مواد متنوعی تهیه و پر می شوند. این مواد متنوع می تواند از انواع مواد پیتزا تا حتی پنیر صبحانه نیز باشد. خمیر پیراشکی می تواند از انواع خمیر ها تهیه و آماده گردد. یکی از انواع پیراشکی که بسیار هم پرطرفدار است پیراشکی است که به صورت شیرینی تهیه و با چای، شیر و یا قهوه سرو می گردد. حال در این مطلب قصد داریم تا طرز تهیه پیراشکی فوری فوق العاده خوش طعم و آسان را آموزش دهیم. هم اکنون می توانید برای دیدن آموزش این پیراشکی به ادامه مطلب مراجعه کنید…

دستور آماده سازی پیراشکی

مواد لازم برای تهیه پیراشکی فوری:

تخم مرغ  یک عدد

شکر  نصف لیوان

آرد  یک و نیم پیمانه

ماست یا شیر  یک لیوان

وانیل  نوک قاشق چای خوری

بیکینگ پودر  یک قاشق مرباخوری پر

 

طرز تهیه پیراشکی فوری:

ابتدا ماست را در ظرفی ریخته و بیکینگ پودر را به آن اضافه می کنیم سپس تخم مرغ

بارنج ، وانیل و شکر را به این ترکیب اضافه و با چنگال یا همزن دستی به خوبی هم می زنیم تا پف کند. سپس آردی که از قبل الک کرده ایم را کم کم به آن اضافه و مخلوط می کنیم تا جایی که که غلظت مواد نه خیلی شل و نه خیلی سفت مانند ماست غلیظ هم زده باشد. حال در این مرحله داخل ظرفی گود روغن ریخته در حدی که روغن شناور باشد و آن را روی حرارت می گذاریم تا داغ شود. دقت کنید که حرارت باید متوسط باشد. سپس با کمک قاشق یا ملاقه ای کوچک از مایه پیراشکی داخل روغن ریخته و آن را در روغن غلت می دهیم تا حالت گرد و دایره شکل به خود بگیرد و به صورت یکدست سرخ شود. در نهایت می توانید این پیراشکی را با پودر قند، شکلات، اسمارتیز، مربا و غیره تزیین و نوش جان کنید.

 

نکات مهم:

  • با توجه به سلیقه خودتان می توانید مقدار شکر را کم یا زیاد کنید.
  • بهتر است در تهیه پیراشکی از ماست شیرین استفاده کنید.
  • برای هم زدن مواد می توانید از همزن برقی نیز استفاده کنید.

غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

مواد لازم برای

کتلت کدو با پنیر کبابی و سبزیجات

هویج 2 عدد
کدو سبز 1 عدد
پنیر کبابی 500 گرم
پیازچه 4 ساقه
گشنیز2 قاشق غذاخوری
نعناع 2 قاشق غذاخوری
تخم مرغ 2 عدد
آرد سوخاری قاشق غذاخوری
روغن زیتون به میزان لازم
نمک به میزان لازم
فلفل سیاه به میزان لازم
فلفل چیلی قرمز 1 عدد
زنجبیل به میزان لازم
شکر 2 قاشق چای خوری
سرکه 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه کتلت کدو با پنیر کبابی و سبزیجات

کتلت کدو با پنیر کبابی و سبزیجات از مجموعه دستورغذایی های گوردن رمزی است. این کتلت متفاوت را با ترکیبی جدید و طعمی بی نظیر حتما امتحان کنید.

1- هویج را پوست بگیرید و آن را رنده کنید.
2- کدو و پنیر کبابی را رنده کنید.
3- می توانید از 2 تا 4 عدد پیازچه استفاده کنید. آن ها را تمیز بشویید و ریز خرد کنید.
4- برگ های گشنیز و نعناع را ریز خرد کنید.
5- تخم مرغ ها را کمی با چنگال بزنید.
6- فلفل چیلی را به صورت نازک حلقه حلقه کنید.
7- از یک تکه 2 سانتی متری زنجبیل تازه استفاده کنید. پوست آن را بگیرید و آن را ریز خرد کنید.
8- برای تهیه کتلت ها، رنده هویج و کدو را در آبکش بریزید، بر روی آن ها نمک بپاشید و برای 5 دقیقه کنار بگذارید تا آب بیاندازند. سپس آن ها را روی دستمال حوله ای بریزید و فشار دهید تا آب اضافیشان گرفته شود.
9- ترکیب کدو و هویج، پنیر کبابی، پیازچه، گشنیز و نعناع را در ظرفی بریزید، به آن ها نمک و فلفل اضافه کنید و مواد را خوب با هم ترکیب کنید.
10- تخم مرغ های زده شده را اضافه کنید و خوب هم بزنید.
11- سپس آرد سوخاری را به سایر مواد اضافه کنید. مواد باید به اندازه ای چسبنده باشند که بتوان آن ها را فرم داد، اگر لازم شد آرد سوخاری بیشتری به آن اضافه کنید.
12- مواد را به 8 عدد کتلت به پهنای 1 سانتی متر، یا 16 عدد کتلت کوچک فرم دهید. برای این کار می توانید از قاشق استفاده کنید. یک قاشق پر از مواد بردارید و با دست آن را فشار دهید (تا اگر آب اضافی داشت، خارج شود). آن ها را برای 20 تا 25 دقیقه در یخچال قرار دهید تا سفت شوند.
13- در این میان، سس را آماده کنید. فلفل چیلی، زنجبیل، شکر، سرکه، 2 تا 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون و به اندازه نوک انگشت نمک را با هم ترکیب کنید، تا شکر حل شود. آن را بچشید و در صورت وم به آن چاشنی بیشتری اضافه کنید.
14- ماهیتابه ای را روی حرارت متوسط گرم کنید. مقداری روغن زیتون در آن بریزید و کتلت ها را در چند نوبت تا از هر دو طرف طلایی و ترد و مغز پخت شوند در آن بپزید.
15- کتلت ها را داغ و با 1 قاشق پر سس چیلی سرو کنید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه 2 روش پیتزا استیک

اگر به دنبال فست فودی خوشمزه و لذیذ هستید که در خانه آن را تهیه کنید، ما پیتزا استیک را به شما پیشنهاد می کنیم. این غذا که در وهله اول مخصوص کشور ایتالیا بود، در ایران نیز رواج یافت و اکنون به محبوب ترین فست فود تبدیل شده است. جالب است بدانید پیتزا غذایی است که به روش های مختلف طبخ شده و از کودک تا میانسال از خوردن آن لذت می برند. در نتیجه می توانید در مهمانی ها خود نیز سرو کنید.

پیتزا استیک

 

مواد لازم برای تهیه پیتزا استیک

گوشت گوساله 200 گرم

پیاز 1 عدد کوچک

زردچوبه به میزان لازم

روغن به میزان لازم

قارچ به میزان دلخواه

گوجه فرنگی 2 عدد متوسط

گشنیز خرد شده 3 قاشق چای خوری

پنیر موزارلا به مقدار لازم

سویا سس و سس کچاپ به میزان لازم

 

نحوه تهیه پیتزا استیک

1.قبل از هر مسئله ای لازم است بدانید برای تهیه این غذا 1 ساعت وقت لازم است. در قدم اول لازم است پیازها را نگینی و ریز خرد کنید و کمی سرخ کنید.

 

2.بعد گوشت گوساله را خرد کنید و درون ماهیتابه تفت دهید. بعد کمی آب اضافه کنید تا تغییر رنگ دهد و کاملا پخته شود. ناگفته نماند که اگر گوشت های خود را نازک در نظر گرفته اید نیازی به اضافه کردن آب نیست.

 

3.بعد از اینکه گوشت ها پخت، آن ها را ریش ریش کرده و به مدت دو ساعت درون سس سویا قرار دهید تا گوشت ها مزه سویا را به خود بگیرد.

 

4.سینی فر را در آورده و کف آن را روغنی کنید. اگر خمیر پیتزا را از قبل درست کرده اید کف سینی قرار دهید یا اگر خمیر آماده دارید، کنار هم قرار دهید.

 

5.در مرحله بعد سس کچاپ را روی خمیر ریخته و با قاشق یا یک قلمو آشپزی روی آن را صاف کنید.

 

6.یک لایه پنیر موزارلا روی خمیر ریخته و به صورت یکدست پخش کنید. در لایه بعدی گوجه فرنگی هایی که از قبل حلقه کردید را بریزید و گشنیزهای خرد شده را اضافه کنید. فلفل دلمه عطر خوبی به پیتزا می دهد، می توانید از آن هم استفاده کنید.

 

7.گوشت و قارچ خرد شده را به خمیر پیتزا اضافه کنید. بعد مجدد یک لایه پنیر به طور یکدست روی خمیر بریزید.

 

8.در انتها پیتزا استیک را درون فر 220 درجه سانتی گراد قرار دهید. پیتزای ما بعد از 15 دقیقه آماده است نوش جان کنید.

پیتزا سیر و استیک

روش دوم: پیتزای سیر و استیک

فرق پیتزای سیر و استیک با پیتزا استیک در مواد اولیه است. لازم است بدانید در این پیتزا باید 6 عدد سیر و یک ساقه جعفری اضافه کنید.

 

در قدم اول گوشت

بارنج را بشویید و در یک ماهیتابه قرار دهید. روغن بریزید و اجازه دهید کمی سرخ شوند. نمک و فلفل به آن اضافه کنید و به قدری تفت دهید تا گوشت ها پخته شوند.

 

سیر و جعفری را خرد و ریز یا رنده کنید.

 

در این پیتزای استیک می توانید پنیر پارمسان بریزید. در نتیجه پنیر پارمسان، جعفری، نمک و روغن را میکس کنید تا یک مخلوطی صاف و یکدست ایجاد شود.

 

نان پیتزا را روی ظرف فر قرار دهید و تمام موادی که آماده کردید را لایه به لایه اضافه کنید. مانند پیتزای استیک پنیر پیتزا را در هر لایه اضافه کنید . آن را در دمای 220 درجه سانتی گراد فر قرار دهید. پیتزای شما آمادست.

 

نتیجه گیری

پیتزای استیک یکی از مجلل ترین پیتزاهایی است که می توانید در جمع های خانوادگی یا مهمانی های پر جمعیت سرو کنید. این غذا بسیار لذیذ خوشمزه بوده و با سرو کردن سس های مختلف می توانید طعم دلنشین ترین به آن ببخشید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

با

خواص سینه مرغ آشنا شوید

سینه مرغ یکی از لذیذترین و محبوب ترین قسمت های گوشت مرغ است که در بین افراد مختلف به ویژه ورزشکاران پرطرفدار است. ارز غذایی مرغ به قدری بالا است که  برای کاهش وزن، کنترل فشار خون و کاهش برخی سرطان ها مورد استفاده است. همچنین علاوه بر تمام محاسنی که دارد، سرشار از پروتئین و مواد معدنی است. در این مقاله قصد داریم شما را با خواص سینه مرغ آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

 

خواص سینه مرغ

 

خواص سینه مرغ را بدانید

قبل از هر مسئله ای لازم است بدانید، میزان آهن و روی که در سینه مرغ وجود دارد از ران مرغ بیشتر است. بنابراین قسمت ران مرغ را از لحاظ ارزش غذایی در دسته گوشت های قرمز قرار می دهیم. اما برخی افراد همچنان بر لذیذ بودن قسمت ران مرغ پافشاری کرده و از خوردن آن لذت می برند. حتما قبل از خرید مرغ شک دارید که کدام قسمت برای سلامتی شما مفید است و خواص بیشتری دارد. شاید با سوالاتی نظیر اینکه: مرغ ارگانیک هست یا نه؟ یا کدام قسمت مرغ ارزش غذایی بالا و کالری کمتری دارد؟ مواجه می شوید که پاسخ به آنها به فاکتورهای مختلفی نظیر مکان زندگی، طرز پرورش یافتن مرغ و … بستگی دارد.

 

انتخاب اینکه کدام قسمت مرغ خواص بهتری دارد، به خواسته و بدن شما بستگی دارد. خوب کاملا واضح است که ران مرغ چربی بیشتری داشته و کالری بالایی به خود اختصاص داده است. در نتیجه برای افرادی که کلسترول بالا دارند و بدن چاقی دارند مضر خواهد بود. اما سینه مرغ به دلیل اینکه دارای گوشت خشکی است، چربی نداشته و برای ورزشکاران و افراد چاق مناسب تر است. جالب است بدانید سینه مرغ از صفر گرم کربوهیدرات تشکیل شده و جزء غذاهای  کم کربو است.

 

اگر به ویتامین بدن خود و خواص سینه مرغ اهمیت می دهید آنها را در برنامه غذایی خود بگنجانید. زیرا متشکل از ویتامین B6، سلنیوم، فسفر و نیاسین است. این ویتامین ها برای بدن مفید بوده و کمبود آنها به بدن آسیب های جبران ناپذیری را وارد می کند. به همین دلیل است که اکثر پزشکان خوردن سینه مرغ را پیشنهاد می کنند.

 

نکته مهم: از مصرف پوست مرغ و قسمت هایی که تیرگی دارند خودداری کنید زیرا دارای چربی های اشباع شده است و برای بدن مضر هستند.

 

یکی دیگر از مهمترین خواص سینه مرغ وجود تریپتوفان و ویتامین B5 است. این دو ماده باعث کاهش استرس شده و با خوردن قسمت سینه مرغ به سلامت روان خود نیز کمک می کنید. همچنین دارای مقدار زیادی منیزیوم بوده که موجب کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی می شود. در انتها مصرف سینه مرغ باعث شده آرامش بیشتری داشته و از ذهن سالم تری برخوردار باشید.

 

خواص سینه مرغ کم نیست و می توان مدت ها در مورد آن صحبت کرد که از حوصله این بحث خارج است اما اگر ورزشکار هستید و قصد دارید یک ماده غذایی پر پروتئین انتخاب کنید، سینه مرغ بهترین انتخاب است. این ماده غذایی هم در کاهش وزن و هم در ساخت و سفت کردن عضلات بدن نقش مهمی خواهد داشت. در نتیجه به طور منظم می توانید از سینه مرغ استفاده کرده و به روش های مختلف آن را بپزید. پیشنهاد ما این است که برای امتحان خواص سینه مرغ غذاهای مانند سالاد مرغ و قارچ، ساندویچ مرغ، کیک مرغ، مرغ شکم پر را در برنامه غذایی ماهانه خود قرار دهید و از خوردن آنها نهایت لذت و سلامت را تجربه کنید.

خواص سینه مرغ در چیست

 

نتیجه گیری

در این مقاله با خواص سینه مرغ آشنا شدید و اکنون می دانید چقدر برای سلامتی مفید بوده و به سلامت بدن شما کمک می کند. می دانید که پروتئین سینه مرغ چقدر برای رشد بدن انسان به ویژه کودکان مفید بوده و در صورت حذف آن از لیست غذایی، آسیب های زیادی به بدن می رساند. پس حتما در هفته سینه مرغ را در برنامه غذایی قرار دهید و میل کنید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

کله پاچه به عنوان یک غذای لذیذ در ایران شناخته می شود ولی با توجه به میزان بالای چربی این غذا، پزشکان و متخصصین تغذیه از مصرف زیاد این غذا شما را منع می نمایند. لذا استفاده بیش از اندازه از این غذا می تواند سلامت افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

برای بسیاری از افراد این سوال مطرح است که چه بخش هایی از 

کله پاچه دارای چربی کمتری است؟ چه بخش هایی را میتوان با خیال راحت میل نمود و از خوردن چه بخش هایی می بایست اجتناب کرد ؟

ویژگی نمایان کله پاچه میزان بالای چربی آن می باشد که منجر می شود تا کلسترول خون افزایش یابد. این میزان کلسترول باعث رسوب در عروق می شود و خون رسانی به قلب و مغز را با اختلال رو به رو می نماید. کارشناسان تغذیه مصرف کله پاچه را به صورت کامل منع نمی نمایند ولیکن مغز، چشم و بناگوش به ترتیب خطرناک ترین بخش ها از میزان چربی بالا می باشند.

دانستنی هایی در مورد کله پاچه

باید ها و نباید هایی در خصوص سیرابی و شیردان:

گروهی از افراد کله پاچه را به همراه سیرابی و شیردان میل می نمایند. سیرابی و شیردان از اجزای معده نشخوارکنندگان است و میل نمودن 3 الی 4 بار در ماه مشکل ساز نخواهد شد. پروتئین موجود در این بخش همانند پروتئین گوشت قرمز است. اما باید در نظر داشت که به نسبت گوشت مرغ و گاو، کالری کمتری دارد.

در این غذا از جگر سفید استفاده می شود که به نسبت جگر سیاه ارزش غذایی متفاوتی دارد. آهن و ویتامین A چندین برابر جگر سیاه می باشد.

آیا برای کاهش چربی کله پاچه می توان از ترشی استفاده نمود؟

برخی افراد تصور می نمایند که اگر این غذا را به همراه ترشی هایی نظیر آب لیمو، آب نارنج و مواردی از این قبیل میل نمایند میزان چربی سوزی را افزایش داده و از کلسترول غذا می کاهند. باید در نظر داشت که این تصور تا حدی صحیح می باشد. ترشی منجر می شود تا چربی این غذا راحت تر تجزیه شود و جذب بدن گردد. اما باید در نظر داشته باشید که با میل نمودن ترشی، چربی غذا کم نمی شود بلکه به جذب بهتر آن کمک می شود.

 از سمت دیگر استفاده از ترشی منجر می شود تا چربی دهانی کمتر شود و بزاق بیشتر ترشح گردد لذا اشتهای افراد با غذا خوردن بیشتر خواهد شد.

بهترین و بدترین قسمت های کله پاچه کدام بخش ها هستند؟

از نظر چربی، پاچه کمترین میزان چربی را دارد و بیشترین مقدار در مغز است. مغز در این غذا سرشار از کلسترول است. خوراک زبان دارای انواع ویتامین های B است. هر 100 گرم خوراک زبان حدود 130 کیلو کالری انرژی به بدن تزریق می نماید. چنانچه از این غذا برای وعده صبحانه استفاده می کنید پیشنهاد می شود تا در وعده ناهار یک غذای گیاهی کم کالری مصرف نمایید.

موارد مصرف کله پاچه

 چربی موجود در چشم که نوعی چربی اشباع شده ترانس است، برای بدن اصلا مناسب نیست. به گفته متخصصین تغذیه چنانچه قصد دارید از مضرات این غذا در امان باشید، کمتر آن را مصرف نمایید. این غذا برای افراد ضعیف تقویت کننده خوبی می باشد. اگر هضم کله پاچه به درستی انجام شود می تواند تحریک کننده و تقویت کننده قوای جنسی نیز باشد. در مقابل افرادی که بیماری های معده دارند و یا معده آنان برای هضم غذا به صورت ضعیف عمل می نماید، ممکن است که با میل کله پاچه دچار قولنج شوند.

این غذا به صورت کلی برای افرادی که نیاز به قوی نمودن بدن و مستحکم نمودن آن دارند گزینه خوبی است. اگر که مستعد کلسترول بالا و یا چربی خون هستید، پیشنهاد می شود تا در ماه حداکثر یک ماه از بخش پاچه استفاده نمایید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

مواد لازم کسادیای تن ماهی و لوبیا

پیاز 1 عدد
سیر 2 حبه
تن

ماهی 1 قوطی
کنسرو لوبیا 1 قوطی
کدو سبز 1 عدد
قارچ 5 عدد
آووکادو نصف 1 عدد
روغن زیتون 3 قاشق غذاخوری
پنیر تست ورقه ای 5 عدد
نمک، فلفل و پاپریکا به مقدار کافی

 


کسادیا غذایی مکزیکی است که از سرخ کردن دو نان تورتیلا و مواد بین آنها تهیه می شود. برای مواد میانی نان ها گزینه های زیادی وجود دارد. کسادیای تن ماهی و لوبیا طعم خیلی خوبی دارد و راحت تهیه می شود، چون مواد اصلی آن تن ماهی و خوراک لوبیا هستند که به صورت آماده دردسترسند. با استفاده کمتر از روغن و پنیر در این غذا، کسادیای تن ماهی و لوبیا را میتوان غذایی سالم، مقوی و کم چرب دانست.
 

طرز تهیه کسادیای تن ماهی و لوبیا

تابه ای را با کمی روغن چرب کنید و روی شعله قرار دهید تا داغ شود. پیاز را کاملاً خرد کنید و داخل تابه بریزید. سیر را نیز داخل تابه رنده کنید. سیر و پیاز را تفت بدهید تا کمی طلایی رنگ شوند و بوی پیاز و سیر داغ را حس کنید. نیمی از پیاز و سیر داغ را داخل تابه دیگری بریزید. کدو سبز را بشویید و خرد کنید. 5 عدد قارچ را نیز خوب خرد کنید. در یکی از تابه ها کدو سبز، قارچ ، نمک و فلفل را بریزید و به دیگری کنسرو لوبیای برتر را اضافه کنید. هر دو تابه را روی حرارت قرار دهید تا آب سبزیجات تبخیر شود و سس خوراک لوبیا کاملاً غلیظ شود.  در کاسه ای تن ماهی برتر را با آووکادوی خرد شده، نمک و پاپریکا مخلوط کنید. پنیر ورقه ای را نیز به صورت رشته های باریک خرد کنید و کنار بگذارید. کف یکی از تابه ها را با روغن زیتون چرب کنید. یک نان تورتیلا (از هر نان تخت گرد دیگری هم میتوانید استفاده کنید) کف تابه بگذارید. تعدادی از رشته های پنیر را روی نان بپینید. بعد به ترتیب مقداری از مخلوط تن ماهی، لوبیا، قارچ و کدو سبز و کمی دیگر پنیر بریزید. در آخر یک نان دیگر روی مواد بگذارید و کمی روی آن فشار بیاورید. بعد از یکی دو دقیقه کسادیا را برگردانید و سمت دیگر آن را هم سرخ کنید. این کار را برای بقیه مواد هم تکرار کنید تا هر پنج کسادیای شما آماده شود. کسادیای تن ماهی و لوبیا را با ماست یا سس مورد علاقه خود سرو کنید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

گوشت های قرمز که در میان مردم ایران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، از قسمت های مختلفی تشکیل می شوند. برخی از این قسمت ها نسبت به دیگر قسمت های گوشت قرمز، از خواص بالاتری برخوردار هستند. مثلا

ماهیچه گوساله را می توانیم از آن قسمت گوشت هایی به شمار آوریم که بی نهایت محبوب و با خاصیت می باشد. 

شاید بهتر است بگوییم ماهیچه گوسفندی و گوساله ای هر دو از خواص بیشماری برخوردار هستند. در کل گوشت قرمز باید در برنامه غذایی وجود داشته باشد. گوشت های ماهیچه گوساله اصولا از رنگ قرمزی برخوردار هستند. اما در گوشت گوسفندی می توانید این قرمزی را بیشتر شاهد باشید.

اما متاسفانه گوشت های ماهیچه گوسفندی از نظر چربی نسبت به گوشت های گوساله، در درجه کمتری قرار دارند. بهترین و تازه ترین گوشت ماهیچه گوساله را می توانید در اواخر بهار، و اوایل پاییز بیابید. زیرا در این فصول حیوان رژیم غذایی خاصی را دارد. 

گوشت ماهیچه ای

ماهیچه گوساله بهترین قسمت از گوشت گوساله

اگر بخواهیم از میان گوشت های قرمز یکی را بهترین انتخاب کنیم، باید بگوییم گوشت گوساله

بارنج به دلیل چربی بیشتری که دارد، در میان ایرانی ها از محبوبیت بالاتری برخوردار است. این مسئله به این معنا می باشد، که مردم کشور ما بیشتر به غذاهای چرب علاقه مند هستند. 

اما خب از طرف دیگر گوشت ماهیچه گوساله نسبت به گوشت گوسفندی، از طبع سرد تری برخوردار است. که این سرد بودن طبع این گوشت منجر می شود تا برخی در نظر خود تجدید نموده و استفاده از گوشت گوسفندی را در برنامه خود بگنجانند. 

همین مسئله منجر شده است تا قیمت گوشت گوسفندی نسبت به گوشت گوساله بیشتر باشد. البته باید خاطر نشان نماییم که استفاده از گوشت های قرمز چه ماهیچه گوساله چه دیگر قسمت ها، نیاز به حفظ تعادل دارد. اگر هر ماده غذایی بیش از حد استفاده شود، نه تنها برای بدن مزایایی به دنبال ندارد، بلکه می تواند مضراتی را نیز به همراه داشته باشد. 

ماهیچه گوساله

بهترین غذاهایی که با گوشت ماهیچه تهیه می شود 

گوشت ماهیچه گوساله به دلیل داشتن مزایای و خواص بسیار زیاد، فواید بی نظیری را برای بدن به همراه دارد. اگر بخواهیم به طور صریح در مورد خواص ماهیچه صحبت نماییم، باید بگوییم اگر به میزان کافی در روز از گوشت قرمز مخصوصا گوشت ماهیچه استفاده شود، می تواند تاثیرات فوق العاده مثبتی بر روی مغز و هوش انسان بگذارد. 

اما نباید در استفاده از گوشت های قرمز زیاده روی نمایید. این مسئله را نیز همیشه به خاطر داشته باشید که گوشت سالم، را تنها می توانید از دام زنده سالم بدست آورید. پس پیش از خرید ماهیچه گوساله از قصابی ها، بهتر است بدانید این حیوان در چه محیطی پرورش یافته است. 

یا این که در صورت اقدام به خرید اینترنتی گوشت بهتر است حتما به سراغ مراکز معتبری روید. می دانید که گوشت قرمز از جمله مواد غذایی بسیار حساس به شمار می رود. پس بهتر است شما نیز در حین خرید این حساسیت را در نظر قرار دهید. 

گوشت های گوسفندی و گوساله از جمله مرغوب ترین گوشت های قرمزی هستند، که برای مصرف خانگی تولید می شوند. گوشت ماهیچه گوساله را برای غذاهای خاصی استفاده می کنند. در بسیاری از شهرها و روستاهای محلی، اصولا از این گوشت برای پخت نوعی غذای محلی استفاده می شود، که طعمی لذیذ و خوشایند دارند. 

از طرف دیگر غذاهای دیگری همچون سیرای و ماهیچه، چلو ماهیچه و از همه مهمتر باقالی پلو با ماهیچه می باشد، که توسط خانم های خوش سلیقه ایرانی طبخ می شود. این غذای خوشمزه حتی در برخی از شهرها، به عنوان یک غذای سنتی در مجالس جشن نیز استفاده می شود. ماهیچه گوساله را می توانیم از خوشمزه ترین غذاهای ایرانی به شمار آوریم. 


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

مواد لازم پیروگی گوشت و قارچ

گوشت راسته گاو 230 گرم
پیاز کوچک 1 عدد
قارچ 130 گرم
جعفری خرد شده 1/4 پیمانه
خامه ترش 1 پیمانه (می توانید به جای خامه ترش از ماست چکیده استفاده کنید)
برای خمیر پیروگی:
آرد 3 پیمانه
تخم مرغ 1 عدد
کره 1/4 پیمانه
خامه ترش 1/2 پیمانه (می توانید به جای خامه ترش از ماست چکیده استفاده کنید)

 

 

طرز تهیه پیروگی گوشت و قارچ

 

پیروگی غذایی است که ریشه‌اش به اروپای شرقی برمی‌گردد. ظاهر این غذا شبیه به پیراشکی‌های کوچک است. خمیر پیروگی نیازی به ورآمدن ندارد و به همین دلیل پیروگی گوشت و قارچ خیلی راحت و نسبتاً سریع تهیه می‌شود. پیروگی‌هایی هم هستند که مواد میانی آنها شیرین است و در واقع به عنوان شیرینی مصرف می‌شوند. اما اینجا مواد میانی مخلوطی از گوشت، پیاز، قارچ و کمی خامه ترش هستند. پیروگی گوشت و قارچ را می‌توانید به عنوان شام یا ناهاری لذیذ همراه با ماست یا سس گوجه سرو کنید.
اول از همه مواد میانی پیروگی را تهیه کنید. گوشت را روی تخته به صورت قطعات باریک و کوچک خرد کنید. نمک و فلفل روی آن بپاشید. کمی روغن را داخل تابه داغ کنید و سپس گوشت خرد شده را حدود ۵ دقیقه روی شعله زیاد تفت بدهید. سپس گوشت سرخ شده را از تابه خارج کنید.
پیاز را به صورت نگینی خرد کنید و داخل تابه بریزید. ۱۰ دقیقه تفت بدهید تا پیاز به رنگ قهوه‌ای روشن در بیاید. در این مدت قارچ را نیز خرد کنید. بعد از طلایی شدن پیاز، قارچ را به آن اضافه کنید. ۵ دقیقه به تفت دادن ادامه دهید و مرتب هم بزنید تا چیزی به کف تابه نچسبد.
در آخر گوشت را هم به تابه اضافه و با بقیه مواد مخلوط کنید. تابه را از روی گاز بردارید و روی مواد جعفری خرد شده بریزید و مجددا هم بزنید. مواد میانی را داخل کاسه‌ای بریزید و با خامه ترش یا ماست چکیده مخلوط کنید. قبل از مصرف حداقل یک ساعت در یخچال قرار دهید.
برای تهیه خمیر، آرد را در کاسه بزرگی بریزید. کره نرم شده، خامه ترش (ماست چکیده) و تخم مرغ را در کاسه دیگری بریزید و به خوبی با هم مخلوط کنید. مایع را روی آرد بریزید و هم بزنید. وقتی خمیر آنقدر سفت شد که دیگر هم زدن ممکن نبود، شروع به ورز دادن کنید. در صورتی که خمیر چسبناک بود مقداری آرد اضافه کنید. به ورز دادن ادامه دهید تا خمیر به راحتی شکل بگیرد. بگذارید خمیر نیم ساعت بماند.
جهت سر هم کردن پیروگی، روی سطح کار حسابی آرد بپاشید سپس خمیر را با وردنه به ضخامت ۳ میلی‌متر پهن کنید. حال خمیر را به صورت دایره‌هایی به قطر حدود ۵ سانت برش بزنید. برای این کار می‌توانید از کاتر کوکی یا لیوان استفاده کنید.
حال وسط هر کدام از دایره‌ها ۱/۴ پیمانه از مخلوط گوشت بریزید و با دست خمیر را تا کنید و دور مواد بپیچید. برای چسباندن لبه‌ها به هم خمیر را با کمی آب خیس کنید و با فشار دادن چنگال روی لبه‌ها کار را تمام کنید.
حال پیروگی‌ها را ۴ دقیقه آبپز کنید تا در آب معلق شوند. سپس در تابه محتوی کمی کره دو طرف آنها را سرخ کنید تا قهوه‌ای رنگ شود (هر طرف حدود ۳ دقیقه). پیروگی گوشت را با ماست سرو کنید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

مواد مغذی ضروری بدن و چرا شما به آنها نیاز دارید؟

مواد مغذی ضروری ترکیباتی هستند که بدن نمی تواند به مقدار کافی آنها را تولید کند. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، این مواد مغذی باید از مواد غذایی به بدن انسان برسند؛ زیرا برای پیشگیری از بیماری، رشد و سلامتی بسیار مهم هستند. در حالی که بسیاری مواد مغذی ضروری برای بدن وجود دارد، اصلی ترین آنها ریزمغذی ها بود و در سبک زندگی سالم انسان نقش اساسی دارند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با مواد مغذی ضروری بدن آشنا کنیم و شش گروه اصلی ریز مغذی های اساسی را ارائه دهیم.

5 مواد مغذی ضروری بدن

1.پروتئین

تمام ارگان های بدن از پوست و مو گرفته تا استخوان و عضلات، دارای پروتئین است. این ماده مغذی برای بدن ضروری بوده و نبود یا کمبود آن خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. پروتئین در درجه اول برای رشد ، سلامتی و ایمنی بدن استفاده می شود بعد برای سوخت و ساز بدن مهم است. بدن انسان در حالت عادی دارای پروتئین است اما برای اینکه درگیر کمبود آن نشوید، باید از مواد غذایی مانند

گوشت

مرغ

بارنج،

گوشت

گاو، ماهی،

گوشت

گوسفند، تخم مرغ و برخی حبوبات دریافت کنید.

Description: Image

مواد مغذی بدن

2.کربوهیدرات

اجازه ندهید رژیم های غذایی طاقت فرسا شما را دچار کمبود کربوهیدرات کند. کربوهیدرات یکی از مواد مغذی ضروری بدن است که اگر به مقدار لازم یعنی روزانه 45 تا 65 درصد به بدن شما نرسد، آسیب های زیادی وارد می کند. به گفته کلینیک مایو، کربوهیدرات، سیستم عصبی مرکزی و مغز را کنترل کرده و بدن شما را در برابر بیماری ها محافظت می کند.

Description: Image

ضروری ترین مواد مغذی بدن

3.چربی

چربی های سالم سومین مواد مغذی ضروری بدن است که هر روز باید مصرف شوند. یک انسان سالم علاوه بر پروتئین و کربو، چربی هم مصرف می کند و از بدن خود در برابر عوامل آسیب زا محافظت می کند. طبق پژوهش های دانشکده پزشکی هاروارد، چربی از بسیاری از کارکردهای بدن شما مانند جذب ویتامین و مواد معدنی، ه شدن خون،ساختمان های سلول و حرکت عضلات پشتیبانی می کند. بله، چربی از کالری بالایی برخوردار است، اما اگر به اندازه و به موقع مصرف شود ایرادی نخواهد داشت. بنابراین این چند مورد چربی سالم را در دستور غذایی خود قرار دهید.

 روغن های آجیل

 دانه ها

ماهی

روغن های گیاهی

امگا 3 و امگا 6

Description: Image

مواد مغذی مهم

4.ویتامین

مواد مغذی ضروری بدن بسیار زیاد است، آنها تشکیل شده از موادی هستند که بدن شما قادر به تامین آنها نبوده و در نتیجه به وسیله مصرف مواد غذایی باید آنها را در بدن ذخیره کنید. ویتامین دیگر مواد مغذی ضروری بدن است که هر روز باید مصرف شوند. ویتامین ها برای جلوگیری از بیماری و سالم ماندن بسیار مهم هستند و بدن برای حمایت از عملکردهای خود به این ریز مغذی ها نیاز دارد. از

مهمترین خواص گوشت غاز چیست؟


خوردن گوشت غاز برای بدن انسان مفید است و در مقایسه با دیگر گوشت ها، ترکیب اسیدهای چرب مطلوب تری دارد. دانشمندان دانشگاه اقتصاد در وروشلاو ارزیابی کردند این گوشت فواید زیادی برای بدن انسان داشته و بهتر است در وعده های غذایی قرار گیرد. چربی های اشباع نشده گوشت غاز خواص درمانی زیادی داشته و موجب جلوگیری از بسیاری بیماری ها می شود. در ادامه شما را با خواص گوشت غاز آشنا خواهیم کرد.


همه چیز در مورد خواص گوشت غاز

تحقیقاتی در یکی از دانشگاه های لهستان نشان می دهد، گوشت غاز دارای 70 درصد اسیدهای چرب است. در مقایسه با دیگر

گوشت هایی که در دنیا رواج دارد، گوشت غاز از پروتئین بالایی برخوردار بوده و همین موضوع برای مطمئن شدن از خواص گوشت غاز کافی است. همچنین گفته شده نیم بیشتری از اسید آمینه هایی که بدن انسان قادر به تامین آن نیستند در گوشت غاز موجود بوده و بهتر است مورد استفاده بزرگ و کوچک قرار گیرد.


خواص گوشت غاز


ویتامین ها گوشت غاز

ویتامین ها یکی از اصلی ترین خواص گوشت غاز است. اگر به دنبال ماده غذایی هستید که سرشار از مواد معدنی باشد، گوشت غاز انتخاب عالی است. این گوشت منبع اصلی ویتامین های A ،B  و E است. اگر از طریق مصرف گوشت غاز

بارنج این مواد را وارد بدن خود کنید در واقع از مواد معدنی مانند پتاسیم ، فسفر ، منیزیم ، آهن ، روی بهره برده اید. خوب است به جای مرغ این گوشت را وارد برنامه غذایی خود کنید و از خوردن آن سود ببرید. البته ناگفته نماند مصرف بیش از حد هر نوع مواد غذایی برای سلامتی مضر است و باعث بروز بیماری های مختلفی می شوید. بنابراین حتی این گوشت را به اندازه متعادل مصرف کنید.


التیام دردهای مزمن مفصل

خبر جالب این است که این گوشت به برخی دردها پایان می دهد. در برخی آزمایش ها نشان داده شده مصرف گوشت غاز، موجب کاهش دردهای روماتیسمی و مفاصل، التهاب و التیام بخشی زخم ها می شود. اگر به این گونه دردها دچار هستید و به دنبال وعده غذایی سالمید که این دردها را کاهش دهد پیشنهاد ما استفاده طولانی مدت از گوشت غاز است. اما اگر دارای پروتئین بالا یا دارای کبد چرب هستید، قبل از مصرف با دکتر خود م کنید.


فواید گوشت غاز


منع مصرف گوشت غاز

انواع گوشت برای سلامتی مفید هستند و این یک موضوع کاملا واضح است. اما در مقابل آن برخی افراد به دلیل داشتن بیماری های مزمن مانند چربی خون بالا، کبد چرب یا چاقی مفرط بهتر است از این دسته گوشت ها استفاده نکنند یا قبل از مصرف گوشت حتما با پزشک تغذیه خود م کنند.به یاد داشته باشید گوشت تازه غاز فقط در فصل های خاصی موجود است و باید برای تهیه آن آگاه باشید. برای مثال در کشورهای خارجی از ماه ژوئن تا نوامبر گوشت غاز موجود است و غیر از این از گوشت تازه خبری نیست. پس حتما گوشت غاز تازه خریداری کنید  از خوردن گوشت های کهنه و تاریخ گذشته بپرهیزید.


گوشت غاز


نکات مهم:

1.اگر دچار اگزما یا پسوریازیس هستید می توانید برای درمان آنها از گوشت غاز استفاده کنید.

2.برای بهبود دردهایی مانند کمردرد های مزمن و سخت یا مشکلات پا از گوشت غاز استفاده می شود.

3.چربی گوشت غاز نیز در بین بانوان محبوب بوده و از آن برای مرطوب و چرب کردن پوست خود استفاده می کنند.


نتیجه گیری

تا اینجا با چندین خواص گوشت غاز آگاه شده اید و اکنون می دانید چقدر خواص و فواید در بدن این حیوان نهفته است. اگر می خواهید بدنی قوی و عضلانی داشته باشید که در سنین بالا دچار مشکلات مفصلی و ضعف عضلانی نشود، بهتر است این گوشت خوشمزه و لذیذ را وارد دستور غذایی خود کنید


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

مواد لازم

سالاد مرغ کاری

سینه مرغ 450 گرم
پودر کاری، پودر سیر و پودر پیاز به مقدار کافی
ماست یونانی 3/4 پیمانه
روغن زیتون یا آب 2 قاشق غذاخوری
روغن زیتون برای سرخ کردن 2 قاشق
کشمش طلایی یک مشت
مغز پسته خرد شده یک مشت
جعفری یا گشنیز خرد شده یک مشت
نمک و فلفل به مقدار لازم
سالاد مرغ کاری یکی از سالم ترین غذاهایی است که می توانید خیلی راحت در طول هفته درست کنید. شاید با شنیدن «غذای سالم» بلافاصله یاد غذاهای بی‌مزه بیافتید ولی در مورد سالاد مرغ کاری این مسئله اصلاً صادق نیست و بر خلاف چیزی که فکر می کنید بسیار هم خوشمزه است. کلی مرغ پر ادویه، همراه با کشمش طلایی، پسته و کمی سبزی محتویات سالاد هستند و به جای سس مایونز هم از ماست یونانی و روغن زیتون استفاده می شود که طعم خیلی خوبی دارد.
در مورد مواد لازم مقدارها خیلی دقیق نیستند چون مقدار بیشتر مواد بستگی به ذائقه شما دارد. برای 4 نفر حدود 400-500 گرم مرغ کافی هست. می توانید با سالاد مرغ کاری ساندویچ درست کنید و آن را به عنوان شام یا ناهار سرو کنید یا برای یک شام کم کالری آن را همراه با کاهو سالادی نوش جان کنید. نکته دیگر این که اگر مقدار کالری غذا برای شما مهم هست و می خواهید ساندویچ شما از این رژیمی تر باشد می توانید در سس به جای روغن زیتون از آب استفاده کنید. 

طرز تهیه سالاد مرغ کاری


سینه مرغ را از قطر ببرید تا به صورت دو لایه نازک در بیاید. پودر کاری، پودر پیاز و پودر سیر را با هم مخلوط کنید و به طور یکنواخت دو طرف مرغ ها بمالید. نمک و فلفل هم بپاشید. در یک تابه نچسب روی شعله متوسط سینه مرغ را تفت بدهید تا دو طرفش طلایی رنگ شود. وقتی مرغ کامل پخت، آن را ریش ریش کنید و در یخچال بگذارید تا خنک شود. بعد از خنک شدن، آن را در کاسه ای بریزید و بقیه مواد سالاد را به آن اضافه کنید. سالاد را بچشید و اگر لازم است مقدار بیشتری نمک، فلفل، پودر کاری، پودر سیر یا پودر پیاز به آن اضافه کنید.
سالاد مرغ کاری را همراه با کاهو، جوانه گندم (یا هر جوانه دیگری) یا لای نان به شکل ساندویچ سرو کنید. نوش جان!

نکته ها:
1- اگر کشمش با ذائقه شما تناسب ندارد آن را حذف کنید. به جای پسته میتوانید از گردو هم استفاده کنید.
2- برای سرخ کردن از روغن زیتون فوق بکر (extra virgin) استفاده نکنید چون مناسب سرخ کردن طولانی مدت نیست. برای آشنایی بیشتر با انواع روغن، خواص و کاربردهای آنها راهنمای جامع روغن در آشپزی را بخوانید.
3- جدول ارزش غذایی که در بالا ذکر شده متعلق به سالاد است و برای محاسبه کالری ساندویچ مرغ کاری لازم است کالری نان را به طور جداگانه در نظر بگیرید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

مهمترین منابع پروتئین کدامند؟

پروتئین یکی از مهمترین منابعی است که به بهبود سلامت بدن کمک می کند و از بسیاری بیماری های مزمن جلوگیری می کند. همچنین یکی از بهترین ماده های مغذی است که به عضلانی شدن بدن کمک بسزایی کرده و ترجیحا بهتر از مکمل های غیر استاندارد و شیمیایی هستند. اگر می خواهید بدنی ایمنی داشته باشید و در عین حال قصد دارید کمتر برای پروتئین ها هزینه کنید در ادامه این مطلب شما را با مهمترین منابع پروتئین آشنا خواهیم کرد.

 

6 مورد از بهترین و ارزان ترین منابع پروتئین

 

1.شیر سرشار از پروتئین

اگر به دنبال مواد مغذی هستید که بیشتری سود را برای بدن شما داشته باشد، شیر انتخاب عالی است. شیر دارای پروتئین بالایی بوده و به عملکرد بدن کمک زیادی خواهد کرد. جالب است بدانید جذب پروتئین شیر بالا بوده و به سرعت جذب بدن می شود. از همین حالا که این مقاله را می خوانید تصمیم بگیرید روزانه یک یا دو لیوان شیر مصرف کنید تا سلامت شما تضمین شود.

منابع پروتئین

 

2.کره بادام زمینی سرشار از پروتئین

کره بادام زمینی یکی از مهمترین منابع پروتئین است که حتی اگر روزانه 2 قاشق غذاخوری آن را مصرف کنید در واقع حدود 8 گرم پروتئین به بدن خود تزریق کرده اید. پیشنهاد ما این است که از کره بادام زمینی طبیعی استفاده کنید زیرا شکر کمتری داشته و در عضله سازی بدن کمک بیشتری می کند. شما می توانید کره بادام زمینی را در وعده صبحانه میل کنید یا در اسموتی های ورزشی بریزید.

 

3.سفیده تخم مرغ

از قدیم سفیده تخم مرغ یکی از بهترین منابع پروتئین بود که هیچ ضرری نداشت. مواد معدنی و پروتئین طبیعی که در بافت سفیده تخم مرغ قرار دارد به بافت و سلول عضلات بدن کمک کرده و در رشد آنها سهم زیادی دارد. خبر خوب به شما عزیزانی که می خواهید وزن خود را کاهش دهید یا عضلات بیشتری بسازید این است که سفیده تخم مرغ در واقع منجر به کاهش چربی شده و در مقابل آن عضلات را بزرگتر و حجیم تر می کند. سعی کنید در وعده صبحانه یا میان وعده خود سفیده تخم مرغ را قرار دهید زیرا از پرخوری و ریز خواری جلوگیری کرده و بدنی خوش فرم می سازد.

منبع پروتئین ها

 

4.ماست یونانی

منابع پروتئین کم نیستند و نام بردن تمام آنها از حوصله این مطلب خارج است. اما در ادامه مقاله شما را با ماست یونانی آشنا می کنیم. ماست یونانی، در مقابل ماست های معمولی از پروتئین بیشتری برخوردار بوده و ارزان تر است. اگر می خواهید متفاوت عمل کنید ماست یونانی را در کنار میوه ها مصرف کنید و از مزه شگفت انگیز آن بهره ببرید. اگر این ماست دارای خاصیت پروبیوتیکی باشد به دستگاه گوارش شما کمک کرده و زندگی سالم تری خواهید داشت.

 

 

5.حبوبات

حبوبات بهترین منبع پروتئین است. به ویژه موارد خاصی مانند عدس را اگر در دستور غذایی خود قرار دهید و در هفته آش عدسی مصرف کنید بسیار عالی خواهد بود. لازم است بدانید هر لیوان عدس دارای گرم پروتئین بوده و سرشار از فیبر، آهن، پتاسیم و ویتامینهای گروه B نیز هست. خبر خوب این است که هیچ منع مصرفی برای شما نداشته و تا هر میزانی که می خواهید می توانید مصرف کنید. حتی حبوبات نیز برای کودکان مفید بوده و به رشد آنها کمک زیادی خواهد کرد.

 

6.سویا

این روزها بحث های زیادی در خصوص سویا شکل می گیرد. از قدیم افرادی که به

گوشت حساسیت داشتند سویا مصرف می کنند و آن را برای بدن مفید می دانند. در هر فنجان سویا 29 گرم پروتئین وجود دارد که در مقایسه با موارد قبلی پروتئین بیشتری دارد. اگر قصد دارید سبک تغذیه خود را تغییر دهید و گوشت کمتری مصرف کنید، سویا جایگزین خوبی برای پروتئین ها بوده و گیاهی تر است.

بهترین پروتئین ها


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه کله پاچه خانگی

کله پاچه خانگی یکی از خوشمزه ترین و سنتی ترین غذاهای ایرانی است که با خوردن آن انرژی زیادی را در بدن ذخیره می کنید. ناگفته نماند که برای پخت این غذا به زمان زیادی احتیاج است باید با حوصله طبخ شود. همچنین قبل از اینکه شروع به پختن کله پاچه کنید باید اجزای آن را کاملا تمیز کنید تا خوش طعم تر شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا طرز پختن کله پاچه را ارائه دهیم.

کله پاچه خانگی

 

مواد لازم برای طبخ کله پاچه خانگی

کله پاچه 1 دست

پیاز متوسط 5 عدد

نخود 100 گرم

زردچوبه 1/5 قاشق چایخوری

سیر 4-5 حبه

فلفل سفید و پودر دارچین به مقدار لازم

نمک به مقدار لازم

روش تهیه کله پاچه در منزل

1.در قدم اول پخت کله پاچه خانگی باید کاملا کله پاچه را تمیز کنید و تمام موهای آن را بگیرید. بهترن روش برای از بین بردن موها، سوزاندن است. با فندک های حرفه ای یا چوب کبریت می توانید این کار را انجام دهید. به اصطلاح اسموکت کردن کله پاچه در مزه آن تاثیر زیادی خواهد داشت.

 

2.بعد از اینکه اسموکت کردن شما تمام شد، یک قابله بزرگ بردارید و توی آن آب بریزید. بعد کله را در قابلمه قرار دهید. فقط به یاد داشته باشید آب باید تمام کله پاچه را بپوشاند و قسمتی از آن بیرون از آب نباشد. اجازه دهید حدود 5 دقیقه کله درون آب بماند تا موهای اضافی و سیاهی پوست آن از بین برود. بعد قشنگ دوبار بشویید تا کاملا از تمیز شدن آن مطمئن شوید.

 

3.در این مرحله باید کله را از وسط نصف کنید. در نتیجه از وسط دهان گرفته و به دو طرف بکشید تا نصف شود. اگر توانایی این کار را ندارید می توانید از چاقو تیز استفاده کنید.

کله پاچه در منزل

 

4.چاک راهی که در بین بینی قرار دارد که کامل بشکنید و داخل آن را تمیز بشویید تا خونابه و اضافات بیرون بیایند.

 

5.یک مسواک یا فرچه بسیار کوچک بردارید، دندان و زبان کله پاچه را تمیز کنید. بعد یک قابلمه دیگر بردارید و مطمئن باشید، کله پاچه کاملا در آن جای می گیرد. تا جایی درون قابلمه آب بریزید تا روی کله را بگیرد. اما فقط اجازه دهید آب در مدتی زمانی جوش آید.

 

6.بعد از اینکه آب جوش آمد کله را درون قابلمه قرار دهید و اجازه دهید درون آب داغ، جوش بخورد. اگر روی آب را کف گرفت، کف ها را از روی آب جمع کنید.

 

7.حالا نوبت مواد اولیه کله پاچه خانگی است. پیازها را قشنگ بشویید و خرد کنید. سیرها را پوست کنده و ریز خرد کنید. در مرحله بعدی میزان نخودهایی که برداشتید را چند ساعت خیس کنید تا نفخ آن از بین برود.

 

8.در این مرحله باید پیاز، سیر و نخودها را تفت دهید. در نتیجه یک ماهیتابه بردارید و این مواد را با هم تفت دهید. لازم به تذکر است که نیازی به سرخ کردن نبوده و فقط باید تفت داده شوند.

 

9.بعد از تفت دادن مواد، زردچوبه و فلفل را بردارید و به ماهیتابه اضافه کنید. ادویه جات باعث شده کله پاچه بوی بد و نامطبوعی نداشته باشد و لذیذتر شود. بعد از تفت دادن این مواد با هم، آنها را به قابلمه کله پاچه اضافه کنید.

 

10.زیر قابلمه را کم کنید و اجازه دهید به حال خود بپزد. فقط گاهی به آن سر بزنید و کله را بچرخانید تا هر طرف آن کاملا بپزد.

 

11.وقتی کله پاچه پخت، نمک را بریزید. حدودا 4 الی 5 ساعت طول می کشد تا کله پاچه خانگی شما پخته شود. در نتیجه شب بهترین زمان است که صبح بتوانید میل کنید.

 

12.بعد چند ساعت که کله پاچه کامل پخته شد روغن آن را جدا کنید و در تابه ای جدا بریزید. روغن را روی حرارت ملایم قرار دهید و مقداری دارچین به آن اضافه کنید. این سس می تواند کله پاچه شما را خوشمزه و لذیذ تر کند. امیدواریم از خوردن این غذای پر انرژی و خوشمزه لذت ببرید.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

روش های مختلفی برای طبخ غذاها با

مرغ کامل وجود دارد. اما بسیاری علاقه مند به این مسئله هستند، که مرغ های کامل را به صورت بریانی تهیه نموده و میل کنند. بدون شک شما هم مرغ هایی را که به صورت درسته در سیخ کشیده شده اند، و بسیار تپل هستند، را پشت ویترین برخی از رستوران ها مشاهده نموده اید. 

حتی خیره شدن به این دسته از مرغ ها نیز انسان را به اشتها می اندازه. مرغ های سرخ حالی که علاوه بر طعم خوشی که دارند، بسیار زیبا و جذاب نیز می باشند. درون ران این مرغ کامل بریانی، معمولا یک فلفل قرمز، یا گوجه فرنگی قرار داده اند. 

از طرف دیگر درون شکم مرغ های بریانی را با انواع مواد خوراکی و طعم دهنده همچون فلفل سبز، ادویه های تند و شور هندی و پر کرده اند. این مرغ کامل در صورتی سالم است، که قبلا خشک نشده باشد، یا از روز گذشته باقی نمانده باشد. 

در این حالت می توانیم بگوییم مرغ کامل می تواند یک نوع غذایی سالم و عالی به شمار رود. زیرا برای تهیه و طبخ این دسته از مرغ ها، به هیچ عنوان از روغن ها، یا آب اضافه استفاده نمی شود. مرغ های بریانی اصولا با استفاده از چربی های موجود در بدن خود طبخ می شوند. از این رو طعم منحصر به فردی دارند. 

مرغ کامل بریانی

مزایای استفاده از مرغ کامل بریانی

یکی از مهمترین نکاتی که می توانیم در تهیه این مرغ خوشمزه بیان نماییم، این است که، اگر مرغ های کامل بریانی با استفاده از قسمت های پر چرب بدن خود، همچون پوست، بال، گردن و پخته شوند، می تواند کلسترول بسیار زیادی تامین نماید.

مخصوصا

ران

مرغ کامل که نسبت به دیگر قسمتهای بدن مرغ از چربی بیشتری برخوردار بوده، و حتی می توانیم بگوییم در زمان پخت به صورت کبابی و آبپز نیز تا به این حد نمی تواند از خود چربی تولید کند. البته این مسئله می تواند زمانی شما را دچار مشکل نماید، که مرغ های خود را در سیخ های پایین قرار دهید. 

تصور کنید یک مرغ کامل را درون سیخ های ردیف پایین دستگاه گردان قرار دهید. علاوه بر این که خود این مرغ زیر نظر حرارت لازم طبخ داده می شود، چربی های آب شده دیگر مرغ ها در ردیف های بالایی نیز بر روی این مرغ می ریزد. این مسئله خود به تنهایی منجر می شود تا چربی بیشتری وارد مرغ های ردیف پایین سیخ گردد.

حتی بیشتر مشتری های مرغ کامل بریانی، پوست و بال برشته شده مرغ ها را دور نمی ریزند. بلکه گاهی برخی از افراد بر سر خوردن آنها با یکدیگر به جنگ می پردازد. زیرا این نوع طبخ مرغ های بریانی، از طعم فوق العاده ای برخوردار می باشند. 

مرغ کامل بریان شده

ویژگی های خاص استفاده از مرغ های کامل 

بسیاری از ما نمی دانیم، که داورهای افت کش یا فات سمی، و داروهای آنتی بیوتیک از طریق دانه وارد بدن مرغ های مختلف می شوند. که همین مسئله منجر می شود تا بافت های پر چرب و لطیفی درون پوست مرغ ایجاد شود. البته باید خاطر نشان نماییم، که از این رو برخی معتقد هستند که بهتر است پوست مرغ کامل را مصرف نکنیم. 

پس اگر به دنبال این مسئله هستید که از سلامت خود به طور کامل محافظت نمایید، بهتر است بیشتر از مرغ کامل بریانی استفاده نمایید، که پوست آن جدا شده باشد. زیرا این نوع مرغ های بریانی به همان اندازه که از طعم خوبی برخوردار هستند، شما را از ابتلا به بیماری های خاص دور می کنند. 

مرغ بریانی از بهترین غذاهایی است، که بیشتر مردم آن را در منزل و خارج از منزل سرو می نمایند. غذایی لوکس و خوش طعم که همیشه در خاطره شما باقی خواهد ماند. 


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

گوشت مرغ را می توان به عنوان یکی از مهمترین مواد غذایی به شمار آورد، بسیاری از ما میدانیم که با گوشت قرمز چرخ کرده تا چه حد می توانید تنوع غذایی داشته باشید. حال تصور کنید تمامی این تنوع غذایی را با گوشت چرخ کرده سینه مرغ نیز بدست آورد. 

در تمامی دنیا از مرغ به عنوان یکی از محبوب ترین غذاها یاد می کنند. زیرا استفاده از مرغ چه به صورت کامل، چه به صورت چرخ کرده سینه مرغ می تواند در طبخ غذاهای گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد. از طرف دیگر قیمت مرغ همیشه نسبت به گوشت های دیگر کمتر و مناسب تر بوده است. 

از این رو توان خریدن و استفاده از مرغ برای هر قشری در جهان میسر بوده است. به همین دلیل بسیاری از مردم کوشیده اند، تا با روش های مختلفی اقدام به استفاده از گوشت سفید مرغ نمایند. برخی به صورت

چرخ کرده سینه مرغ از آن استفاده می کنند، و برخی به روش های گوناگون دیگر.

چرخ کرده سینه مرغ

دلایل استفاده از چرخ کرده سینه مرغ در غذاهای مختلف

یکی از مهمترین دلایلی که منجر شده است، تا استفاده از گوشت مرغ بیشتر از گوشت قرمز طرفدار یابد، کم مایه بودن آن است. به راحتی می توان گوشت مرغ را با هر نوع چاشنی و شیرینی مخلوط نمود. که همین مسئله منجر می شود تا در طبخ غذاهای متعددی از آن بتوان استفاده کرد. 

برخی از بهترین غذاهایی که با چرخ کرده سینه مرغ تهیه می شوند، ناگت مرغ، کوکوی مرغ با سیب زمینی، کباب کوبیده مرغ و . می باشند. گوشت مرغ به تنهایی در زمانی کوتاه پخته می شود. حال تصور کنید این گوشت را به صورت چرخ کرده مورد استفاده قرار دهید. 

چرخ کرده بودن سینه مرغ می تواند در پخت سریع ان موثر واقع شود. مثلا وقت هایی که زمان کافی برای پخت و پز ندارید، با داشتن چرخ کرده سینه مرغ می توان سرعت تهیه یک غذای ساده را افزایش داد. به همین راحتی و با لذت زیاد. 

تقریبا باید بیان نماییم که لذیذترین غذاهایی که می توانیم طبخ کنیم، با گوشت چرخ کرده تهیه می شوند. مثلا شما تاس کباب با گوشت چرخ کرده درست کرده اید، یا رولت گوشت چرخ کرده آماده نموده اید؟ برای تهیه هر یک از این غذاها تنها نیاز به گوشت چرخ کرده داریم. 

حال برخی از غذاها بر حسب سلیقه با

گوشت چرخ کرده قرمز تهیه می شوند، و برخی دیگر با چرخ کرده سینه مرغ که هر دوی این گوشت ها در طعم غذا تاثیر فوق العاده ای دارند. اصولا با ذائقه مردم ایران بیشتر گوشت چرخ کرده قرمز سازگار است. 

سینه مرغ و گوشت چرخ کرده آن

انواع غذاهای طبخ شده با استفاده از گوشت چرخ کرده مرغ 

از میان بهترین غذاهایی که می توانید با استفاده از گوشت چرخ شده سینه مرغ تهیه نمایید، سوفله مرغ فرانسوی است. در آن انواع سبزیجات به کار برده می شود، و در کنار چرخ کرده سینه مرغ غذایی لذیذ را به ارمغان می آورد. 

یکی دیگر از بهترین غذاهای تهیه شده با گوشت مرغ، کیک مرغ سوئدی است. این غذا در کشور سوئد تهیه می شود، و از معروف ترین و بهترین غذاهای این کشور به شمار می رود. اصولا کیک مرغ سوئدی که با چرخ کرده سینه مرغ طبخ می شود، را برای جشن ها و مهمانی های خود آماده می کنند. 

مرغ قلقلی با سس یکی وعده کامل و خوشمزه است که برای تهیه آن نیز از گوشت چرخ کرده مرغ استفاده می شود. این غذا را هم می توان به عنوان یک میان وعده، و هم می توان به عنوان یک وعده غذایی کامل مورد استفاده قرار داد. 

شاهد این مسئله هستیم که بیشتر غذاهایی که با چرخ کرده سینه مرغ تهیه می شوند، در کشور های خارجی محبوب می باشند. زیرا مردم ایران ترجیح می دهند بیشتر از گوشت قرمز چرخ کرده استفاده کنند.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه بلدرچین کبابی مجلسی

گوشت بلدرچین یکی از خوشمزه ترین گوشت های است که به عمر میل می کنید. گوشت این پرنده، دارای انواع ویتامین و امگا 3 بوده که با خوردن آن عملکرد بدنتان را بهبود می بخشید. بانوان ایرانی که به امتحان کردن گوشت های مختلف علاقه دارند به سراغ بلدرچین می روند و آن را به صورت کبابی تهیه می کنند. بلدرچین مانند جوجه چینی و ناگت سوخاری بسیار پرطرفدار است زیرا این دسته غذاها بسیار سریع پخته شده و راحت سرو می شود. اگر به دنبال طرز تهیه بلدرچین کبابی هستید، مسیر را درست آمده اید و ما در این مقاله روش پخت بلدرچین به صورت کبابی را به شما عزیزان آموزش می دهیم.

بلدرچین کبابی

 

 

مواد لازم برای پختن بلدرچین کبابی

بلدرچین کبابی که ما برای شما در نظر گفته ایم مخصوص 4 نفر است. همانطور که میدانید بلدرچین پرنده ای ریز و کوچک است در نتیجه پختن به سبک کباب بلدرچین حجم آن را کمتر می کند. در نتیجه اگر دوست دارید می توانید به تعداد بلدرچین ها اضافه کنید.

 

 

کره 50 گرم

برگ بو 4 عدد

پیاز متوسط 2 عدد

گوشت بلدرچین 1 کیلوگرم

پاپریکا نصف قاشق مرباخوری

روغن زیتون 4 قاشق غذاخوری

زعفران دم کرده 1 قاشق غذاخوری

آب لیمو ترش تازه 5 قاشق غذاخوری

نمک ، زردچوبه و فلفل سیاه به مقدار لازم

 

کباب بلدرچین

 

روش تهیه کباب بلدرچین

1.در مرحله اول باید یک قابلمه برای بلدرچین ها پیدا کنید و با ریختن چند لیوان آب آن را کنار بذارید. پیازها را خرد کنید و در قابلمه بریزید. بعد بلدرچین ها، زردچوبه و برگ بو را به قابلمه اضافه کنید.

 

2.قابلمه را روی حرارت قرار داده تا آب جوش آید. اجازه دهید بلدرچین و موادی که داخل آن ریختید، نیم پز شوند و بوی زهم آن از بین برود. بعد از 10 تا 15 دقیقه بلدرچین ها را از روی حرارت برداشته تا کمی خنک شوند.

 

3.بعد از اینکه بلدرچین ها خنک شد از درون قابلمه بردارید. بعد پوست بلدرچین ها را از گوشت جدا کنید و به قطعات مختلف خرد کنید و داخل کاسه ای جداگانه بریزید.

 

4.در این مرحله باید روغن زیتون و زعفران دم کرده، آبلیمو، پاپریکا و نمک و فلفل را به بلدرچین ها اضافه کنید. اگر از پیازهای قبلی مقداری اضافه مانده استفاده کنید و درون ظرف بریزید. بعد با قاشق یا دست تمام مواد را مخلوط کنید تا به خورد یکدیگر بروند.

 

5.بعد از اینکه مواد کاملا مخلوط شد روی آن یک کیسه سلفون بکشید و یک تا 2 ساعت درون یخچال قرار دهید. با این روش بلدرچین ها طعم دار شده و بسیار نرم و لذیذ می شود. بعد از گذشت 2 ساعت بلدرچین را از یخچال درآورده و درون سیخ قرار دهید.

 

6.هر وقت از سرخ شدن ذغال ها مطمئن شدید، بلدرچین ها را روی آنها قرار دهید. در حین پخته شدن حتما سیخ ها را بچرخانید تا هر طرف آن کاملا پخته شود و خام نباشد. بعد کره را ذوب کنید و با زعفران دم کرده روی گوشت بلدرچین کبابی بزنید. با این روش کباب ها بسیار نرم می شود و هرگز خشک نمی شوند.

 

نکته مهم این است که گوشت بلدرچین دارای بوی زهم بدی است و امکان دارد در گام اول پختن بلدرچین کبابی پشیمان شوید. اما روش های مختلف وجود دارد که می توانید بوی بد آن را بگیرید و به راحتی میل کنید. همانطور که قبلا هم گفتیم برای از بین بردن بوی گوشت این پرنده، حتما از پیاز، برگ بو، چوب دارچین، زردچوبه استفاده کنید و اجازه دهید با این مواد بجوشند.

 

  1. در انتها بعد از آماده شدن کباب بلدرچین می توانید آنها را به همراه برنج یا نان سرو کنید. برای تزئین می توانید از انواع سالاد و سبزیجات استفاده کنید و لذت ببرید.

غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه

استراگانوف مرغ

استراگانوف با مرغ یکی از لذیذترین غذاهایی است که در ایران نیز طرفدارن زیادی را به خود اختصاص داده است. این غذا هم به همراه گوشت قرمز و هم با مرغ تهیه می شوید. در نتیجه می توانید بسته به نوع ذائقه خود مرغ یا گوشت را انتخاب کنید. ما دستور غذایی استراگانوف مرغ یا به انگلیسی chicken stroganoff را انتخاب کردیم؛ زیرا با ذائقه ایرانیان یکسان بوده و سبک تر است. همچنین غذایی آسان بوده و هر وقت اراده کنید در 30 دقیقه آماده می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا طرز تهیه استراگانوف با مرغ را ارائه دهیم.

تهیه استراگانوف مرغ

 

مواد لازم برای استراگانوف مرغ

بیف استراگانوف مخصوص کشور روسیه است و در اواسط قرن نوزدهم ابداع شد. اسم غذا از نام وزیر کشور روسیه به نام الکساندر استروگانف الهام گرفته شد. استراگانوف به شیوه های مختلفی پخت می شود ولی اینکه اولین بار به دست چه کسی و چگونه اختراع شد، اصلا مشخص نیست. تا جایی که در تاریخ غذاهای ملل مختلف آورده شده؛ در وهله اول با فیله گوشت گاو و خامه تهیه شده است. بعد از چندین سال که این غذا در کشورهای مختلف رواج پیدا کرد، تغییرات زیادی در مواد اولیه داشت. برخی سرآشپزها به جای گوشت از مرغ استفاده کردند و وقتی موجی از طرفداران استراگانوف با مرغ یا به قول معروف چیکن استراگانف را مشاهده کردند به تهیه آن ادامه دادند و به سود رسیدند. جالب است بدانید استراگانوف مرغ خیلی سریع آماده می شود و هضم آن سریع تر از گوشت خواهد بود.

چیکن استراگانوف

 

مواد لازم چیکن استروگانف:

مرغ (ترجیحا سینه مرغ) 500 گرم

خامه صبحانه 1 عدد

پیاز متوسط

1 عدد قارچ 500 گرم

نمک و روغن به میزان لازم

طرز پخت استراگانوف مرغ

1.برای تهیه بیف استراگانوف مرغ باید ابتدا پیازها را به صورت نگینی خرد کرده یا رنده کنید. بعد آنها را درون ماهیتابه داغ ریخته و تفت بدهید.

 

2.اگر به غذاهای تند علاقه دارید، لازم است بدانید چیکن استراگانوف با طعم تند بسیار لذیذ تر خواهد بود. به همین دلیل می توانید مقداری فلفل قرمز و پودر سیر اضافه کنید. اما به یاد داشته باشید بدون ادویه جات هم این غذا طعم خوشمزه ای داشته و نیازی به ادویه نیست.

 

3.قارچ ها را به خوبی شسته و خشک کنید. و آنها را به صورت ورقه ای خرد کنید. برای خرد کردن مرغ ها بهتر است به صورت مربع شکل یا حالت نواری در آورید و بعد از خرد کردن، مرغ ها را به پیاز اضافه کنید و تفت دهید تا خوب بپزند.

 

4.وقتی مرغ ها پخته شد می توانید قارچ ها را به مرغ و پیاز اضافه کرده و مجدد مواد را با هم تفت دهید. در مرحله بعد می توانید خامه را به آرامی و به اندازه ای دوست دارید داخل ماهیتابه بریزید. خامه غذاها را بسیار چرب و غلیظ می کنند. برخی افراد به غذاهای چرب علاقه ندارند. در این مرحله می توانید مقدار کمی خامه به مواد استراگانوف اضافه کنید.

 

5.حتما 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا مواد به اندازه کافی مخلوط شوند و طعم یکدیگر را بگیرند. استراگانف مرغ یا چیکن استراگانف را به همراه ماکارونی و پاستا یا همراه سیب‌زمینی سرخ‌ کرده سرو می‌کنند. این غذا به گونه ای بوده که می توانید هر مواد غذایی که بیشتر دوست دارید را استفاده کنید. برای مثال قارچ را از همه بیشتر بریزید یا از مرغ اضافی استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

استراگانوف مرغ غذایی آسان و پرطرفدار که جای آن در سفره شما خالی است. بیف استراگانوف را می توانید در مهمانی و تولدها تهیه کنید و برای مهمانان خود سرو کنید. ناگفته نماند که به همان میزان که تهیه این غذا آسان ا