محل تبلیغات شما

اثر مواد مغذی موجود در گوشت بر افزایش باروری

در این مقاله قصد داریم به مواد مغذی موجود در انواع گوشت ها اشاره کنیم که نقش مستقیم بر افزایش قدرت باروری ن و مردان داشته و نادیده گرفتن آن در برنامه غذایی می تواند باعث ضعف در باروری شود که این ضعف به معنی عدم توانایی در بارداری می باشد. به طور کلی کمبود این مواد مغذی در بدن می تواند از طریق گوناگونی مانند کاهش تخمک و اسپرم یا بروز بیماری هایی مانند تنبلی تخمدان ، پلی کیستیک و یا کاهش کیفیت اسپرم و . منجر به ناباروری شود. در ادامه به انواع ویتامین ها و مواد معدنی  ضروری که بدن برای بارداری نیاز دارد و منابع گوشتی که غنی از این ویتامین ها است اشاره می کنیم. با تقویت بدن از طریق رژیم غذایی مناسب می توان به دوران ناباروری پایان داد.
 

روی موجود در گوشت گوساله ، گوسفند، بوقلمون، میگو، مرغ

روی یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای بدن است که کمبود آن تاثیری مستقیم در ضعف باروری مخصوصا در مردان دارد. مصرف مواد غذایی حاوی روی باعث تقویت اسپرم و افزایش چشمگیر قدرت باروری خواهد شد. همچنین روی با ایجاد تعادل در میزان هورمونهای استروژن و پروژسترون باعث افزایش کیفیت سیستم تناسلی و در نتیجه افزایش باروری خواهد شد. طبق تحقیقات به عمل آمده حجم کثیری از سقط های ابتدای بارداری به دلیل کمبود روی در بدن است. با مصرف کبد گوساله، گوشت گوساله و گوسفند، گوشت مرغ و بوقلمون و دیگر ماکیان مخصوصا قسمت های تیره گوشت مرغ می توان کمبود روی را جبران کرده و مستقیما به افزایش باروری کمک کنید.

ویتامین های گروه Bموجود در انواع گوشت ها

ویتامین های گروه B با تقویت قوای جنسی مردان و ن و افزایش میزان و کیفیت هورمون های جنسی باعث افزایش باروری می شوند. به طور کلی این ویتامین ها نیاز اساسی بدن بوده و طبق تحقیقات به عمل آمده کمبود آن ها می تواند یکی از عوامل اصلی ناباروری مردان و ن باشد. تاثیر ویتامین B12 برای مردانی که کمبود اسپرم دارند انکار ناپذیر است. همچنین این ویتامین با تقویت اندومتر در تخمک ن  مانع از سقط جنین می شود. گوشت گوساله، گوشت گوسفند،و گوشت ماهی منبع غنی ویتامین B12  است که تاثیر مستقیم بر رفع مشکلات تخمک گذاری و افزایش باروری دارد . کمبود این مواد در برنامه غذایی می تواند یک هشدار جدی باشد، چرا که گاهی باعث قطع تخمک گذاری و در نتیجه ناباروری خواهد شد.
 ویتامین B6  نیز برای نی که به دلیل کمبود سطح پرولاکتین دچار ناباروری شده اند بسیار مفید است. ویتامینB6  موجود در گوشت ماهی( تن، سالمون،کاد) و گوشت بوقلمون  علاوه بر تنظیم قند خون، هورمون های بدن را به طرز شگفت انگیزی تنظیم کرده و همچنین برای خانم هایی که به دلیل مشکلات سندرم پیش از قاعدگی و یا اختلالات فاز لئوتال دچار ناباروری هستند بسیار مفید است. این نوع گوشت ها منبع غنی و طبیعی این نوع ویتامین بوده و به هیچ عنوان نمی توان تاثیر مصرف آنها را با مصرف دارویی ویتامین مقایسه کرد. از دیگر ویتامین های گروه B  تیامین، نیاسین، و ریبوفلاوین هستند که به مقدار زیاد در گوشت انواع ماهی ها مانند ماهی سالمون، ماهی آزاد و و همچنین در

گوشت  مرغ، بوقلمون، کبک، بلدرچین وانواع ماکیان و گوشت گوساله و گوسفندی موجود هستند. برای تامین تمام ویتامین های گروه B  لازم است مصرف انواع گوشت ها در رژیم غذایی گنجانده شود.

اسید لیپوئیک موجود در گوشت قرمز

این آنتی اکسیدان که

گوشت قرمز از منابع غنی آن می باشد با تقویت  اندام تناسلی در ن و بالا بردن کیفیت و تحرک اسپرم در مردان تاثیر مستقیمی در افزایش باروری دارد.

آهن موجود در گوشت گوساله

آهن نیاز جدی ن است مخصوصا نی که قصد اقدام به بارداری دارند. کمبود آهن ارتباط مستقیم با کاهش تخمک گذاری و همچنین بروز تخمک های بی کیفیت و در نهایت ناباروری دارد. بهترین منبع سرشار از آهن

گوشت گوساله است که مصرف آن می تواند نیاز بدن به آهن را به طور کامل تامین نماید. طبق تحقیقات به عمل آمده روی ن نابارور 60 درصد از آنان به دلیل عدم مصرف گوشت قرمز آهن کافی در بدنشان وجود ندارد.

سلنیوم موجود در گوشت ماهی، میگو و بوقلمون

سلنیوم یکی از آنتی اکسیدان هایی است که باعث افزایش باروری  در مردان و ن می شود. این ماده با افزایش تولید اسپرم به باروری مردان  کمک کرده ؛همچنین با حفاظت از تخمک و اسپرم در برابر آسیب های کروموزومی مانع از سقط مکرر خواهد شد. گوشت انواع ماهی ها، میگو و بوقلمون سرشار از سلنیوم است که با مصرف آنها نیاز بدن به این ماده تامین و در نتیجه قدرت باروری افزایش خواهد یافت.
 

دیگر مواد مغذی موجود در گوشت برای افزایش باروری

به طور کلی علاوه بر موارد ذکر شده پروتئین و اسید های چرب موجود در انواع گوشت ها مانند گوشت آبزیان و حیوانات علف خوار نیاز جدی بدن بوده و رابطه مستقیم با افزایش باروری دارد. منابع غذایی دریایی مانند ماهی سرشار از اسید چرب امگا 3 است  که قادر است کیفیت  باروری را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.
 همچنین در رابطه با کلسترول موجود در گوشت ،شاید همیشه عوارض آن را شنیده باشید. ولی عوارض ناشی از کمبود کلسترول را نیز باید جدی گرفت.  این ماده  برای تولید هورمون پروژسترون و افزایش باروری بدن مورد نیاز است و کمبود آن باعث اختلال در باروری می شود. گوشت حیوانات علف خوار و ماهی می تواند کلسترول مورد نیاز بدن را تامین نماید.
در یک رژیم غذایی سالم برای افزایش باروری نقش پروتئین موجود در گوشت ها نباید نادیده گرفته شود . پروتئین حیوانی تاثیر مستقیم در شکل گیری سلول های بدن جنین دارد. به طور کلی انواع گوشت ها و همچنین جگر سرشار از فولیک اسید، روی، آهن ، سلنیوم ، ویتامینD و B12  است که نیاز اصلی خانم ها برای افزایش قدرت باروری می باشد. اکثر خانم ها مخصوصا در ایران به علت پوششی که دارند و کاهش برخورد  مستقیم نور آفتاب به بدنشان با کمبود ویتامین دی مواجه هستند. و این ویتامین از اصلی ترین ویتامین ها برای افزایش قدرت باروری است. منبع غنی ویتامین دی 

گوشت ماهی، مرغ و انواع ماکیان است. مخصوصا گوشت ماهی تاکید اساسی پزشکان در رژیم غذایی خانم ها برای افزایش باروری و تولد نوزادی سالم است. به طور کلی اگر حتی گیاه خوار هستید در صورتی که قصد بارداری دارید بهتر است رژیم گیاه خواری خود را کنار گذاشته و مصرف انواع گوشت را به تناسب نیاز بدن در وعده های غذایی بگنجانید. مواد مغذی ارزشمندی که در انواع گوشت ها وجود دارد برای افزایش باروری بسیار مفید است.


غذای خوب ، با ما بهترین باشید.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما
موسسه خیریه سگال

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی